Készült: 2024.05.09.03:59:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

57. ülésnap (2023.04.03.),  219-220. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:51


Felszólalások:   217-218   219-220   221      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Ráczné Földi Judit képviselő asszony. Napirend utáni felszólalásra jelentkezett Witzmann Mihály képviselő úr, a Fidesz képviselője: „Közös sikereink az elmúlt tíz év tükrében, avagy számvetés a Somogy 04-es választókörzet eredményeiről” címmel.

WITZMANN MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Dél-Balaton és Külső-Somogy  röviden így jellemezhetnénk azt a sokszínű földrajzi, történelmi és kulturális értelemben is rendkívül gazdag térséget, amelyet Somogy vármegye 4. számú választókörzeteként ismerhetünk.

(16.10)

Felszólalásom apropóját az szolgáltatja, hogy kereken tíz esztendővel ezelőtt, az akkori Somogy Megyei Közgyűlés alelnökeként kaptam megtisztelő lehetőséget arra, hogy a térségben élő embereket a nagyobbik kormánypárt választókerületi elnökeként szolgáljam, majd egy év múlva országgyűlési képviselőként is bizalmat szavaztak nekem a somogyiak. Az elmúlt tíz év során történelmi léptékű kihívások nehezítették mindannyiunk életét, amelyet nyilván mi, somogyiak is a saját bőrünkön éreztünk. Mindezek tükrében különösen felértékelődnek azok az eredmények, amelyeket országunk és szűkebb hazám, Somogy vármegye elért az utóbbi évtizedben. Felszólalásomban elsősorban az általam képviselt, 5 várost és 66 községet magában foglaló, 82 ezres közösség sikereiről szeretnék rövid pillanatképet adni a tisztelt Ház számára.

Tisztelt Képviselőtársaim! Településszerkezeti szempontból a Somogy 4. választókerület egy aprófalvas és vidékies térség. Éppen ezért a fejlesztésekben a fő célkitűzésünk, hogy vidéken élni ne kihívás legyen, hanem lehetőség. Az ott élőkkel közösen jelentős eredményeket értünk el néhány év alatt. A mögöttünk hagyott valamivel több mint két országgyűlési ciklus során korábban soha nem látott mennyiségű, több mint 330 milliárd forint kormányzati támogatás érkezett térségünkbe, ami állami, önkormányzati, egyházi és civil szervezetek fejlesztéseit tette lehetővé. Még kedvezőbb képet kapunk, ha ehhez az összeghez a térségi vállalkozások által elnyert pályázati támogatásokat is hozzáadjuk.

Az infrastrukturális beruházásokat tekintve örömmel mondhatom, hogy például az utak esetében több mint 150 milliárd forintból mintegy 267 kilométer út építésére, illetve felújítására nyílt lehetőségünk. A közutak mellett szép számmal épültek kerékpárutak is, amelyek hivatásforgalmi és turisztikai célokat egyaránt ellátnak. A térség szennyvízhálózatának, csapadékvíz-elvezetésének, továbbá ivóvízminőség-javításának esetében is sokat léptünk előre. Ilyen jellegű projektekre összesen mintegy 26 milliárd forint kormányzati támogatást sikerült elnyernünk. Ám még mindig vannak céljaink, feladataink bőséggel. Az útfelújítások folytatása és a szennyvízhálózat további bővítése a legfontosabb céljaink között szerepel. Éppúgy, ahogy a Siófokra tervezett uszoda megépítése is; ez utóbbi projekt esetében a támogató kormányhatározat már hónapokkal ezelőtt megszületett, a tervezés pedig folyamatban van. A dokumentáció lezárásához szükséges talajcseréről pedig még várhatóan idén gondoskodik a siófoki városvezetés.

Örömmel számolok be arról is, hogy az utóbbi időszakban 15 új bölcsőde építésére és többtucatnyi óvoda felújítására nyílt lehetőségünk a Somogy 4. választókörzetben. S ha már nevelés és oktatás, akkor nem feledkezhetünk meg azokról az iskolai fejlesztésekről sem, amelyek révén korszerűsödhetnek, bővülhetnek iskoláink, vagy éppen új tornacsarnokok, sportpályák gazdagíthatják térségünket.

De a foglalkoztatás terén is sikerült előrelépnie Somogyországnak. A gazdaság további élénkítése érdekében 11 iparipark-projekt kapott több milliárd forint támogatást az elmúlt években. Sajnos, zárójelben azt is meg kell jegyezni, hogy egyedül Siófokon hozott olyan döntést az önkormányzat, miszerint az elnyert 575 milliós támogatást inkább visszaadja, és nem kívánja a projektet megvalósítani.

S ha már Balaton és turizmus, akkor örömmel számolok be arról is, hogy a soha nem látott mértékű kormányzati támogatásoknak köszönhetően megszépülhettek a korábban lerobbant állapotban lévő balatoni strandok, továbbá új vonzerők és szolgáltatások is létesülhettek térségünkben. Szeretnék még szólni az egykori taszári reptérről is, amelynek hasznosítása rég várt, jogos igénye a somogyiaknak. Nagy reményekkel várjuk, hogy az állam által meghirdetett nyilvános elektronikus liciten nyertes ajánlattevő olyan fejlesztési tervvel álljon elő, amely új távlatokat nyithat nemcsak a vármegye, de reményeink szerint az egész dél-dunántúli régió számára is.

Végezetül örömmel mondhatom, hogy a kihívásokkal teli gazdasági helyzet ellenére is, jelenleg is zajlanak fejlesztések a körzetben. A legjelentősebbek között említhetjük a Sió-zsilip teljes felújítását vagy a Kaposvárt és a Balatont összekötő R67-es gyorsút utolsó balatoni szakaszának építkezését is.

Összegzésképpen tehát kijelenthető, hogy a térség falvaival és városaival hatékonyan együttműködve, tudatos területfejlesztés folyik a Somogy 4. választókörzetben, aminek jól látható eredményei is vannak. Ezúton is szeretném megragadni a lehetőséget, hogy a tisztelt Ház falai között is megköszönjem a választókörzet polgármestereinek, önkormányzatainak, civil szervezeteinek, egyházainak, vállalkozásainak és természetesen a térségben élőknek (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) az együttműködést, az összefogást, a közös célok kijelölésében és megvalósításában nyújtott eddigi és jövőbeni segítséget. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Tasó László tapsol.)




Felszólalások:   217-218   219-220   221      Ülésnap adatai