Készült: 2024.05.11.21:16:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

27. ülésnap (2022.10.03.),  138-147. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:32


Felszólalások:   138   138-147   148-155      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Lukács László György és Z. Kárpát Dániel képviselő urak, a Jobbik képviselői, azonnali kérdést kívánnak feltenni a miniszterelnök úrnak: „Mit gondol erről, Miniszterelnök úr?” címmel. Tájékoztatom a tisztelt Országgyűlést, hogy a Jobbik frakcióvezetője, Lukács László György frakcióvezető, képviselő úr előzetesen úgy nyilatkozott, hogy személyes válaszadást kér, így miniszterelnök úrnak távolléte miatt a harmadik soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.

Most a Jobbik frakciójának soron következő kérdést feltenni kívánó képviselőjének kérdése következik, azaz Z. Kárpát Dániel képviselő úré, aki a külgazdasági és külügyminiszterhez: „Miért nem a magyar munkavállaló az első?” címmel tesz föl kérdést. Tisztelt Képviselő Úr! Tájékoztatom, hogy a miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Menczer Tamás államtitkár urat jelölte ki. (Z. Kárpát Dániel bólint.) Köszönöm szépen, jelzi, hogy elfogadja a válaszadó személyét. Z. Kárpát Dániel képviselő úré a szó. Parancsoljon!

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Bár Magyarországon százezer olyan magyar, korábban dolgozó honfitársunk van, aki lénye-gében semmiféle-fajta ellátást vagy átképzési támogatást nem kap egy szűkmarkú rendszer miatt, mégis azt látjuk és meglepve látjuk, hogy Magyarország Kormánya bővítette a kedvenc országainak listáját. Az utóbbi időszakban a Fülöp-szigetek, Indonézia, Mongólia és a Vietnámi Szocialista Köztársaság is azok közé került, ahonnan szervezett munkaerőimport formájában eddig tízezrével, a későbbiekben lehet, hogy százezrével importálják majd a munkaerőt Magyarországra; hangsúlyozom, amellett, hogy vannak olyan inaktív magyarok, akik álláspontom szerint a számukra szükséges segítséget nem kapják meg.

Ezt a kört újabb hat országgal bővítette a magyar kormány az utóbbi hetekben, most már brazil és kolumbiai vendégmunkásokra is számít. A különböző rendeletek mellékleteiből pedig kiderül, hogy asztalosnak, éttermi dolgozónak, kasszásnak és húsfeldolgozónak is csábítják azokat, akik adott esetben nem feltétlenül Magyarországon képzelték el az életüket a korábbiakban, és álláspontom szerint lehet, hogy lenne magyar dolgozó is ezekre a területekre.

Ezt követően Magyarország Kormánya stratégiai megállapodást kötött munkaerő-kölcsönző cégekkel. A Munkaerő-kölcsönzők Országos Szövetsége szakmai véleménye szerint pedig a nyugat-európai és tengerentúli fejlett gazdaságokba a külföldi munkaerő becsábítása és beintegrálása már évtizedek óta sikeresen működik, és az ő álláspontjuk, tehát az önök stratégiai partnerei szerint nemcsak behozni tudják a külföldi munkavállalót, hanem itt is marad ebben az országban, abban az esetben, ha a bérszínvonalat sikerül még egy kicsit közelíteni. (Közbeszólás a kormánypártok padsoraiból.)

A kérdésem lényege, hogy az önök stratégiai partnereinek szakmai álláspontja tekinthetőe a kormány szintén osztott szakmai álláspontjának. Izgalommal várom érdemi válaszát. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A választ, mint említettem, Menczer Tamás államtitkár úrtól fogjuk hallani. Parancsoljon, államtitkár úr, öné a szó.

MENCZER TAMÁS külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: (A mikrofonja nem működik.) Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr…

ELNÖK: Egy kis türelmet, mert még nem jelent meg az államtitkár úr neve. A kártya rendben van? (Jelzésre:) Rendben van. Jó, köszönöm szépen. Öné a szó.

MENCZER TAMÁS külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen még egyszer. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Azzal az állításával, hogy a magyar munkavállalók és a magyar munkahelyek fontosak, egyetértek százszázalékos mértékben. Tehát van egy alapállás, egy fontos állítás, amiben egyetértünk. Kár, hogy ez az egyetlen és az utolsó, ugyanis azért nem árt szerintem tisztázni, hogy mik is a szerepek és mik is a tények, bár önök ezt szeretik elfelejteni, de azért mégiscsak a politika tapasztalt műfaj… (Sic!)

Tehát a magyar munkavállalókat nem a kormánytól kell megvédeni, ugyanis a magyar munkavállalókat a magyar baloldaltól kell megvédeni, és a magyar baloldal az önök szövetségese. Én értem, hogy nem szeret erre emlékezni, de 2010-ben 11,5-12 százalék volt Magyarországon a munkanélküliség, tehát valóban sok embernek és sok családnak okozott az problémát, hogy nem volt munkahelye, nem volt rendszeres bevétele, és bizonytalanságban, félelemben kellett ilyen értelemben töltenie az életét és a mindennapjait.

Ezután a magyar kormánynak világos célja volt a munkahelyek megteremtése. Ez egyébként munkahelyteremtő beruházások útján sikerült, így a koronavírus előtt Magyarországon 3,3-3,4 százalék volt a munkanélküliség, tehát azt lehetett mondani, hogy Magyarországon aki akar, az tud dolgozni. Ekkor jött a koronavírus, de ekkor is úgy döntöttünk, dacára a baloldali ösztönzésnek  vagy ennek ellenére , hogy nem a munkanélküliséget kívánjuk finanszírozni, hanem a munkahelyek megtartását és a munkahelyek megőrzését, így a koronavírus alatt és után is sikerült az  persze volt, ahol megszűntek munkahelyek, volt, ahol újak létesültek, de most azt tudjuk mondani , hogy 4,7 millió ember dolgozik Magyarországon, ami egyébként az elmúlt 30 évre nézve történelmi rekord. És a munkahelyek megőrzésére fordítunk minden figyelmet, vagy legalábbis jelentős figyelmet és erőforrást a jövőben is, dacára annak, hogy a Covid után itt van a háború.

A magyar munkahelyeket nem a kormánytól, hanem az önök szövetségeseitől kell megvédeni. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Egyperces viszonválaszra Z. Kárpát Dániel képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Köszönöm, elnök úr. Én őszintén sajnálom államtitkár urat, hogy ennyire kényelmetlen neki a válasz, de két percben sikerült kibekkelni, hogy akár egy szót beszéljen brazil vagy éppen kolumbiai kasszásokról és szobalányokról.

Egészen elképesztő, hogy ön nem beszél arról, hogy szervezett munkaerőimportot valósít meg ez a kormány, miközben Európa egyik legszűkmarkúbb munkanélküliségi ellátási rendszerében megtűri azt, hogy több mint százezer olyan magyar állampolgárságú honfitársunk van, akinél nem a munkanélküliséget kéne finanszírozni, államtitkár úr, ők korábban dolgozó emberek voltak, csak három hónap után az önök kegyetlen rendszeréből kipörögnek, viszont ingyenes átképzési programokkal lehet, hogy be tudnák ezeket a munkaköröket tölteni, és nem kellene önöknek a harmadik világból szervezetten ideimportálni a munkaerőt.

(17.40)

De egy felelős konzervatív párt tagjaként szeretném kijelenteni önnek, hogy minden formájában elutasítjuk a migrációt, főleg a szervezett munkaerőimportot, amely tömegesen zajlik. Reméljük, hogy önök is erre az útra lépnek, mert 100 ezer szükséget szenvedő magyar ember érdekeit kellene választani és végre egyszer nem az önök stratégiai szövetségeseinek az idegen érdekeit. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Egyperces viszonválasz illeti meg államtitkár urat is, parancsoljon!

MENCZER TAMÁS külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselő Úr! Hogy mi a kellemetlen, azzal kapcsolatban nézetkülönbség van köztünk  szerintem kellemetlen szélsőjobboldaliból Gyurcsány csicskásává válni; ez a legkellemetlenebb szerintem, és ezzel kapcsolatban önnek lehet tapasztalata. (Z. Kárpát Dániel közbeszól.)

Ami a munkahelyvédelmet illeti, a Covid után a háború, illetőleg a háborúra adott szankciók veszélyeztetik, valamint az energiaár-robbanás, az infláció, de főleg az energiaár-robbanás a magyar gazdaságot, illetőleg a magyar munkahelyeket is. Ezzel kapcsolatban szeretném tájékoztatni, hogy 200 milliárd forint értékben a termelő és energiaintenzív kkv-knak a magyar kormány programot, segítségnyújtó programot dolgozott ki. A gyármentő programon is dolgozik a magyar kormány, ez is elkészül, és ha szükség lesz rá, akkor ismét lesz munkahelyvédelmi akcióterv is. (Z. Kárpát Dániel: Külföldieknek vagy magyaroknak?)

Mondom még egyszer, tisztelt képviselő úr, a magyar munkahelyeket nem a kormánytól kell megvédeni, a kormány az, aki a magyar munkahelyeket megvédi és a magyar munkavállalókat, önök pedig minden hitelességüket elvesztve baloldali pártként beszélnek összevissza. (Taps a kormánypártok soraiban.  Z. Kárpát Dániel: Hát, ez nem sikerült.)




Felszólalások:   138   138-147   148-155      Ülésnap adatai