Készült: 2024.05.09.11:13:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

97. ülésnap (2023.12.11.),  72-77. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:21


Felszólalások:   66-71   72-77   78-83      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Képviselő úr nem fogadta el a miniszterhelyettesi választ. Tájékoztatom önöket, hogy elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra a holnapi ülésnapon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Z. Kárpát Dániel, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be a gazdaságfejlesztési miniszter úrhoz: „Mikor lesz végre a saját hazájában a magyar a védett státuszú?” címmel. Z. Kárpát Dániel képviselő urat illeti a szó, parancsoljon!

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Jobbikos sikerként könyvelhetjük el azt, hogy a munkásszálló-építések kapcsán már legalább 50 százalékos magyar kvóta van; várjuk, hogy mikor lesz 95 vagy 100 százalékos. De ismerünk olyan multicéget az önök stratégiai partnerei közül, amely korábban állami támogatást kapott, de vissza kellett fizetnie azt, mert a támogatott munkahelyek megtartása helyett inkább leépítette a munkaerejét. Most a napokban még inkább felháborító hírekkel találkozunk: a Continental nevű multi úgy bocsát el a hírek szerint 50 dolgozót, hogy bár ott dolgozik több mint 150 indonéz munkavállaló, az elbocsátottak körében túlnyomórészt magyarok vannak. A híradások szerint az a magyar is köztük van, aki betanította az érkező harmadik világbeli vendégmunkásokat.

A cég pedig az indoklásával olajat öntött a tűzre, mert nem azt mondta, hogy találomra választotta ki a dolgozókat, hanem ő folyamatosan méri a teljesítményüket, és ennek fényében találja úgy, hogy túlnyomórészt a magyarokat kell elküldeni, ami vérlázító, felháborító, tarthatatlan. Egy, a magyar családok által befizetett közpénzből kitömött és agyontámogatott multi veszi a bátorságot Magyarországon, hogy a magyart elzavarja, a harmadik világ munkaerejét pedig a kormány által áramvonalasított módon folyamatosan csábítsa.

A kérdés nagyon egyszerű: támogatjae a kormány azt, hogy ha valaki a támogatott munkahelyekről elbocsátja a munkaerőt, akkor a magyar adófizetők pénzét, az abból adott támogatást az utolsó forintig vissza kelljen fizetnie? Volt már olyan kormánypárti vezető, aki egyébként hasonló elképzelés mellett tört lándzsát. Egyértelmű a kérdésem: támogatják-e?

Illetve elengedhetetlennek tartom azt is, hogy a védett státuszt vezessük be a magyar dolgozók esetében. Tehát ha ugyanabban vagy nagyon hasonló munkakörben van vendégmunkás és vannak magyar dolgozók, és nincsen extrém szabályszegés a magyarok részéről, akkor ne lehessen a magyart elküldeni egészen addig, amíg van vendég- vagy kölcsönözött munkás. Teljesen egyértelmű a javaslatom: Magyarországon a magyar munkavállaló legyen az első, ha hasonló vagy ugyanolyan munkakörről van szó.

És itt vannak a harmadik világ dolgozói a magyarok mellett: ne fordulhasson elő az, hogy a magyart elzavarják, a harmadik világbeli pedig maradhat, mert ez egyenes út oda, hogy fenyegetni fogják a magyar dolgozót azzal, hogy ha nem vállalod a túlórát, ha nem mész bele a számodra kedvezőtlen munkafeltételekbe, akkor elzavarunk, és majd jön melléd és jön helyetted Ázsiából vagy a harmadik világból valaki. Teljesen egyértelmű tehát, hogy a magyar kvóta megvalósítása mellett vissza kell fizettetni a támogatást azzal a multival, aki leépíti a támogatott munkahelyet.

És adódik a kérdés: a magyarok védett státuszba helyezése irányába nyitotte ez a kormány? Abban az esetben, ha a hasonló munkakörben van vendégmunkás is, legyen Magyarországon a magyar az első. Köszönöm a figyelmet.

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Fónagy János miniszterhelyettes úr válaszol. Öné a szó.

DR. FÓNAGY JÁNOS gazdaságfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Elöljáróban engedje meg, hogy leszögezzem, mint ahogy ebben a témában már többször volt módom ezt megtenni, hogy Magyarországon a magyar munkaerőnek minden szempontból és minden esetben előnye van, és addig nem lehet külföldi, idegen vendégmunkást alkalmazni, amíg azt az adott munkahelyet magyar állampolgárral, magyar dolgozóval lehet betölteni.

A kormány a magyar munkavállalók munkahelyének megvédése és a munkaalapú társadalom megőrzése érdekében a legnagyobb szigorral lép fel minden olyan visszaéléssel szemben, ami a magyar munkavállalók hátrányos megkülönböztetését érinti vagy érintheti. Ezt a kormányzati szándékot a harmadik országbeli állampolgárok beutazására és tartózkodására vonatkozó törvényjavaslat preambuluma is rögzíti.

A magyarországi tartózkodás az idegen állampolgárok számára nem alapjog. Külföldi kizárólag a magyar állam által elfogadott célból, jogcímen, ideig és feltételek teljesítése esetén tartózkodhat Magyarországon. Harmadik országbeli állam állampolgára a magyar állam engedélyével kizárólag akkor vállalhat munkát, ha a magyarországi munkavállalása egyetlen magyar állampolgárt sem hoz kedvezőtlen helyzetbe.

Emellett a piaci szempontok is azt diktálják, hogy a cégek először a nagyobb költségigénnyel járó és csak ideiglenesen alkalmazható vendégmunkásoktól váljanak meg, és természetesen ennek a reciproka is érvényes: ha a gazdasági körülmények változása ezt megköveteli.

A magyar munkaerőpiac védelmét és a vendégmunkások alkalmazásának lehetőségét további szabályok is korlátozzák, így például egy adott munkaposzton csak és kizárólag akkor foglalkoztatható harmadik ország állampolgára, ha arra a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat magyar állampolgárt nem tud kiközvetíteni.

A vendégmunkások maximális számát a jövőben éves kvóta fogja korlátozni, ami azt a célt szolgálja, hogy az üres munkahelyek számánál ne dolgozhasson több vendégmunkás Magyarországon. Ezenkívül a származási ország esetében is kvóta szabályozza a maximális létszámot; valamint csak korlátozott ideig tartózkodhatnak Magyarországon, ezt követően el kell hagyniuk az országot.

A törvénytervezet elfogadását követően a végrehajtási rendeletekben ezeknek a szigorú szabályoknak megfelelő, további szigorításokat fogunk bevezetni, megfelelő garanciák mellett. A foglalkoztatás biztonságának alapvető intézményi garanciái megvannak Magyarországon.

A kormánynak a Continental-cégcsoporttal kötött stratégiai partnerségi megállapodásának fontos foglalkoztatási és képzési aspektusai is vannak; ennek keretében folyamatos a kormányzati konzultáció és az együttműködés az érintett céggel. Megjegyzem, hogy a Continental-cégcsoportot illetően számos megalapozatlan információ látott napvilágot, amelyeket elsősorban politikai hangulatkeltés követett egyes pártok részéről. Egyébként a vállalat is jelezte, hogy ezek kapcsán jogi lépéseket fog tenni.

Összességében, ha az egy vagy két héttel ezelőtti hasonló témájú felvetésekre visszagondolok, emlékezetem szerint kétszer 25 fő munkás jövőbeli elbocsátásáról volt vagy lehet szó. A Continental magyarországi vállalata 5600 embert foglalkoztat, tehát egy 20-50 fős munkaerőmozgás, munkaerő-változás gyakorlatilag az apróbb munkaerő-politikai intézkedések (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) körében is benne van. Ez az általam mondottakat egyébként nem befolyásolja. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, miniszterhelyettes úr. Megkérdezem képviselő urat, elfogadjae a miniszterhelyettesi választ. Öné a szó.

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Azért nem tudom elfogadni ezt a választ, mert ez a multicég idejön, kitömik a magyar adófizetők pénzéből, és amikor a szakszervezet és a munkavállalók megszólalnak, akkor elkezd jogi lépéssel fenyegetőzni. Egészen elképesztő! Hát, akkor menjen haza, és ne vegye el a magyar adófizetők pénzéből a támogatást! Ne vicceljünk már, kérem szépen!

És még egyszer mondom: kiderült, hogy a kormány nem mondott igazat, hiszen a helyzet az, hogy valaki betanította az érkező vendégmunkást, az érkező vendégmunkás feltételezhető módon most marad a munkahelyén, és aki betanította, azt pedig elbocsátja, leépíti ez a cég.

(15.30)

Tehát nagyon leegyszerűsítve: itt a harmadik világból érkezett valaki egy magyar ember helyére.

Azért nem tudom tehát elfogadni a választ, mert a szavak és az indoklás lehet, hogy elfogadható lenne, de a valóság egy egészen más képet mutat, és az a riasztó helyzet, hogy ami most 50 magyar elbocsátott, az bármikor lehet a tízszerese, és amíg nincs védett státusza a magyar munkavállalónak, addig nincs meg a mindennapi létbiztonsága sem, mert jöhet valaki a harmadik világból, és elveheti a munkahelyét, ami tökéletesen elfogadhatatlan. Köszönöm a figyelmet.




Felszólalások:   66-71   72-77   78-83      Ülésnap adatai