Készült: 2024.05.09.14:43:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

5. ülésnap (2022.05.17.),  13-16. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:24


Felszólalások:   9-12   13-16   17-20      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm a miniszterhelyettes úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Gurmai Zita képviselő asszony, MSZP-képviselőcsoport: „Aktuális kérdésekről” címmel. Ön a szó, képviselő asszony.

DR. GURMAI ZITA (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! Az egészségügy átszervezésével végre a kormány is elismeri az eddigi irányítás problémáit, azonban az önálló egészségügyi minisztérium hiánya gátolja a fejlődést, és hosszúak maradnak a várólisták. Félő, hogy például a betegségmegelőzés és ezen belül a szűrővizsgálatok lesznek azok a feladatok, melyekre a belügy által irányított egészségügyben a legkevesebb figyelem és erőforrás jut majd, holott a betegségek korai felismerése életeket menthet, és csökkenti beteg embertársaink szenvedését. És ez különösen igaz a daganatos betegségek felismerése területén.

Miközben a kormány folyamatosan a rákellenes fellépés hatékonyságát dicséri, Magyarország sajnálatos módon évek óta elsők között van a daganatos megbetegedések miatti halálozások számában az Európai Unióban, és sajnálatos módon nem látható jelentős javulás. A legjelentősebb daganatos megbetegedések a tüdő- és a vastagbélrák, a nem specifikus betegségtípusoknál pedig a nők esetében a mellrák, a férfiaknál pedig a prosztatarák, ez utóbbiak nemcsak a leggyakoribb rákos megbetegedések, hanem az egyik vezető haláloknak számítanak, miközben ezek a rákos megbetegedések a nők esetében a méhnyakrákkal együtt pont olyan betegségtípusok, melyeknél a korai felismerés radikálisan növeli a gyógyulás esélyét  ez látszik egyébként az egészségügyi adatokból is. A szocialista kormány alatt bevezetett méhnyakrákszűrő vizsgálatok tíz év alatt több mint negyedével csökkentették az ebből fakadó halálozást. A megelőzés tehát működik. A szűrővizsgálatok működnek.

A koronavírus-járvány alatt azonban számos egészségügyi beavatkozás maradt el, és számos magyar nem fért hozzá a szűrővizsgálatokhoz, beleértve a különféle rákszűréseket  és itt az egyszerű átlagemberről beszélek, azokról, akik nem tartoznak a hipersebességgel gazdagodó elithez. Az átlagember nem képes megfizetni a méregdrága magánegészségügy által nyújtott vizsgálatokat és szűréseket, számukra csak az állami egészségügy által nyújtott ingyenes megelőző program és ingyenes szűrés a megoldás, ha ehhez nem jutnak hozzá, akkor hamarosan tömegesen jelennek meg olyan rákos megbetegedések, melyek a késői felismerés miatt már nehezen vagy egyáltalán nem gyógyíthatók.

Ezért az alábbiakat kérjük: a kormány haladéktalanul kezdjen egy átfogó egészségmegelőző (sic!) programot, beleértve a daganatos megbetegedésekre vonatkozó, mindenki számára elérhető szűrőprogramot  természetesen emlékszem azokra a szűrőbuszokra, amelyek járták az országot, ez szerintem egy kifejezetten jó ötlet volt -; a kormány egyébként a már meglévő szűrőprogramokat gyorsítsa fel, és növelje azok kapacitását, hogy a pandémia alatt elmaradt vizsgálatokat megpróbálják valamilyen formában pótolni; indítson kampányt a kormány, mellyel a szűrővizsgálatokon való hajlandóságot tudja növelni a lakosság körében, ezt rendkívül fontosnak tartom. És továbbra is azt mondjuk, amit a politikától független szakemberek is mondanak, hogy a magyar egészségügy állapota és a magyar honfitársaink egészségügyi állapota miatt szükséges egy önálló egészségügyi minisztérium felállítása, ahol valóban szakemberek foglalkoznak az emberek egészségével, és csak azzal.

Orbán Viktor miniszterelnök úr a kampányban és beiktatásakor is azt mondta, hogy számára a magyar emberek élete fontos. Reméljük… (Rétvári Bence Dömötör Csabával egyeztet.) Reméljük, ez a cselekedeteiben is meglátszik majd, mert az önálló egészségügyi minisztérium hiánya… (A Dömötör Csabával egyeztető Rétvári Bencére tekintve:) …rossz előjel. Most is hangsúlyozom: az egészségügy dolgozóinak csakis köszönettel tartozunk, mert az ő áldozatkészségük miatt tud egyáltalán működni az ágazat. És kérem, ne tegyen úgy, államtitkár úr, mintha őket kritizálná bárki. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a Momentum soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Rétvári Bence miniszterhelyettes úr kíván válaszolni. Öné a szó.

RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Azért ha az utolsó mondatára való reakcióval kezdhetem, már nem ül itt az önök sorai között Korózs Lajos (Dr. Gurmai Zita: Jaj!), kamuvideós Korózs Lajos, aki a járvány alatt azzal foglalkozott, hogy egy olyan embert mutatott be hősként és mentősként, aki se nem hős, se nem volt soha mentős, és akire hivatkozva azt mondta, hogy a magyar orvosok és a magyar ápolók a járvány alatt hazaküldtek olyan embereket a kórházból, akiknek kórházi kezelésre van szüksége, és ebbe emberek haltak bele. Azért ha valamivel egy rendkívül kritikus időszakban, a járvány időszakában lehetett az emberekben rombolni a bizalmat az egészségügyi ellátás iránt, hát például az ilyen videókkal lehetett, és önöknél a párton belül ennek semmilyen következménye nem volt, semmi, hanem kiálltak Korózs Lajos mellett. Úgyhogy amikor ön erről beszél, tisztelt képviselő asszony, hogy ki mit tett az egészségügyi dolgozók megbecsüléséért, akkor azért érdemes erre is visszatekinteni, vagy ahogy a saját egészségügyi minisztereik olykor az orvosokról, ápolókról, kórházakról beszéltek, talán arra is visszagondolhat.

Azt hiszem, a járvány elleni védekezésben bizonyították a magyar egészségügyi dolgozók, orvosok, ápolók egyaránt, hogy legalább olyan szinten tudtak védekezni, mint az európai átlag, sőt hogyha megnézzük a többlethalálozási mutatókat a tavalyi évre, a tavalyelőtti esztendőre, akkor összességében azt láthatjuk, hogy Magyarországon sikeresebb volt a védekezés, mint az uniós átlag, hiszen a tavalyi évben az uniós átlagot szinte percre pontosan elérő, azzal megegyező, az azelőtti évben pedig jóval kedvezőbb többlethalálozási mutatóink voltak, úgyhogy köszönet illet mindenkit. És ennek köszönhető, az ő munkájuknak, hogy más országokhoz képest, például Angliához képest maguknak a szűrővizsgálatoknak is sokkal kevesebb ideig kellett szünetelniük, más országokban sok-sok hónapig, nálunk összesen két hónapig, bizonyos esetekben két hétig voltak ilyen felfüggesztések azért, hogy ott ne terjedjen a koronavírus-fertőzés, és ezeket éppen ezért gyorsabban is lehet behozni, mint korábban.

(9.40)

De ami a szűrővizsgálatokat illeti, ez egy pártpolitikán felül álló, teljes mértékben fontos kérdés, és azt hiszem, mindnyájan büszkék lehetünk azokra az eredményekre, amiket elértünk.

A legfontosabb újítás ebben a vastag- és végbélrák megelőzésére történő szűrések voltak az 50 és 70 év közötti célcsoport számára. Itt összesen  ahogy mondom, ez egy teljesen új dolog, ezt most vezettük be az elmúlt években  több mint 1,2 millió meghívót küldtünk ki, és az 1,2 millió meghívott közül 338 071-en vették át azt a csomagot, amiben a mintát le lehetett adni. 295 539 fő, tehát az átvevőknek a 87 százaléka már megküldte a mintát a Nemzeti Népegészségügyi Központba. 87,5 százalék, 249 ezer fő negatív eredménnyel zárta ezt a vizsgálatot, ők ezt megkapták. Nem negatív eredménye volt 27 427 főnek, akik közül 15 353 főnél már a kolonoszkópos vizsgálat is megtörtént, ebből 8395 főnél találtak rákmegelőző állapotot, illetőleg 5175 főnél, pontosabban 1534 főnél, mivel rosszindulatú elváltozást találtak, ezért ott meg is kezdték a kezeléseket.

Tehát itt több ezer főnél talán időben sikerült felismerni ezt  valóban ön is említette  az egyik legelterjedtebb halálokot, a végbélrákot, és így talán sikerül az ő életüket is megőrizni, és több évtizedig élhetnek még a gyermekeik és unokáik örömére. Bízunk benne, hogy ez a vizsgálat nagyon sikeres tud lenni a későbbiekben is, és sok esetben meg tudja előzni a ráknak egy előrehaladottabb állapotát.

Az is nagyon fontos, ha a védőoltásokat nézzük, hogy 2014-ben a HPV-oltásokat is ingyenessé tettük, először a 12. életévüket betöltött lányoknak, aztán pedig fiúknak is, így messze a WHO elvárásai fölötti magyarországi átoltottsági szint van. A továbbiakban is bővítettük az oltásokat: 2017-től ingyenessé tettük, felajánlhatóvá tettük a Meningococcus C elleni védőoltást, ebben is Európa vezető országai közé tartozunk; 2019-től kötelező védőoltásként vezettük be a bárányhimlő elleni védőoltást; az elmúlt években pedig ingyenessé tettük az influenza elleni védőoltásokat.

Ebből látható, hogy amit megelőzésben tettünk az elmúlt években, 2014-től napjainkig, azért az Európában is példamutató. Kevés olyan európai országot tudunk felsorolni, ahol ennyi ingyenes védőoltás kapható meg, és kevés olyan országot láthatunk, ahol a szűrővizsgálatokban is, nemcsak a korábbi emlőszűrés, méhnyakszűrés, hanem a vastag- és végbélrákszűrés kapcsán is ilyen előrehaladottak lennének.

Az a közös feladatunk, ahogy mondtam, itt 25 százalékos volt a visszaküldési arány az ide behívottak közül (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), hogy ezt az arányt emeljük minél magasabbra, hiszen minél magasabb ez az arány, annál hosszabb lesz az egészségben várhatóan eltöltött élettartam. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   9-12   13-16   17-20      Ülésnap adatai