Készült: 2024.05.10.01:40:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

43. ülésnap (2022.12.05.),  230-233. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:52


Felszólalások:   226-229   230-233   234-238      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Lezsák Sándor képviselő úr, a Fidesz képviselője, az Országgyűlés alelnöke kérdést kíván feltenni a területfejlesztési miniszternek: „Mit tesz a kormány a homokhátság vízpótlása érdekében?” címmel. Parancsoljon, alelnök úr, öné a szó.

LEZSÁK SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Emlékeztetőül: a homokhátság Budapest és Szeged vonalán egy 120-150 kilométer hosszú s mintegy 90 kilométer szélességű, téglalap alakú terület, melynek nagysága közel 1,2 millió hektár, ebből csaknem 1 millió hektár a mező- és erdőgazdasági hasznosítású terület. Mind a felszín alatti, mind a felszín feletti vízkészlet az elmúlt évtizedekben drasztikusan csökkent. Az elmúlt évtizedekben itt a parlamentben képviselőtársaimmal együtt újra és újra küldtük a vészjelzéseket, a javaslatokat a komplex vidékfejlesztési, vízpótlási program érdekében.

Két esztendővel ezelőtt az Országos Vízügyi Főigazgatóság elkészített egy szakmai anyagot a homokhátság vízpótlására. Örvendetes tény, hogy Magyarország Kormánya figyelembe vette az érintett szakmai javaslatokat, és két ütemben összesen 6,2 milliárd forintot különített el a Duna-Tisza közi homokhátság vízgazdálkodási állapotának javítása és helyreállítása elnevezésű program terveinek elkészítésére, valamint a kivitelezéshez szükséges engedélyek beszerzésére.

Tisztelt Miniszter Úr! Kérdezem, hogy áll a homokhátság vízpótlási programjának tervezése. Mikor kezdődhetnek el a kivitelezési munkák? Milyen hazai és európai uniós források állnak rendelkezésre a célok megvalósításhoz? Várom válaszát. (Taps a kormánypárti oldalon.)

(18.10)

ELNÖK: Köszönöm szépen, alelnök úr. A válaszra megadom a szót Navracsics Tibor miniszter úrnak. Parancsoljon, miniszter úr, öné a szó.

DR. NAVRACSICS TIBOR területfejlesztési miniszter: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Valóban, a homokhátság az egyik olyan kitüntetett térsége az országnak, amely sajnos nem a jó hírekkel hívja fel most már évtizedek óta magára a figyelmet. A homokhátságnál tapasztalhatjuk a leghétköznapibb módon és a legközvetlenebbül is az elsivatagosodás, a klímaváltozás és az általában kedvezőtlen folyamatok környezeti pusztító hatását is.

Erre figyelt már fel 2014-ben is az országos fejlesztési és területfejlesztési koncepció, amikor a homokhátsággal kapcsolatban alapvetően három szempont, három beavatkozási terület kijelölésével próbálja a jövő vonatkozásában is kezelni a térségi problémákat, egyrészt a mezőgazdaság révén, a megváltozott éghajlati körülményekhez igazodó mezőgazdasági termelések kialakítása és a gazdálkodási formák váltásának elősegítésével, a vízgazdálkodás révén, a homokhátság vízgazdálkodási problémáinak átfogó rendezésével, illetve a tanyai gazdaságok fennmaradásának és termelésük piacra jutásának segítésével.

Egy komplex fejlesztési, területmegőrzési stratégiáról van szó, amelynek most már az egyeztetése folyik részben a megyei intézményekkel. Belekerült Bács-Kiskun megye területfejlesztési koncepciójába, illetve Bács-Kiskun, Csongrád-Csanád és Pest klímastratégiáiba a homokhátság problémáinak kezelése.

Ugyanakkor legalább ennyire fontos az is, hogy együttműködünk a Duna-Tisza Közi Homokhátsági Térségi Fejlesztési Tanáccsal. Jelenleg a tervezés a végéhez közeledik. A beavatkozások megvalósításánál elsősorban európai uniós forrásokat kívánunk felhasználni, egyrészt a TOP Plusz a ’21-27-es időszakban a településfejlesztés, a közszolgáltatások területén, a KEHOP a vízgazdálkodás, illetve a vidékfejlesztési program a kistelepülések fejlesztése terén próbál új megoldásokat finanszírozni. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:   226-229   230-233   234-238      Ülésnap adatai