Készült: 2024.05.20.14:59:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

70. ülésnap (2023.06.12.), 302. felszólalás
Felszólaló Héjj Dávid (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Törvényalkotási Bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 3:22


Felszólalások:  Előző  302  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HÉJJ DÁVID, a Törvényalkotási Bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási Bizottság 2023. június 8-án tartott ülésén megtárgyalta a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény módosításáról szóló T/4029. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és az összegző jelentést a bizottság a házszabály 46. §-a alapján 34 igen szavazattal, 2 nem szavazat ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Az éghajlatváltozás következtében hazánk időjárását is jelentős mértékben érintik a szélsőséges időjárási események, a hőhullámok, az aszályok. Az éghajlatváltozás okozta szárazabb időszakok miatti károk nemcsak az intenzív mezőgazdasági termeléssel érintett, valamint a természetvédelmi oltalom alatt álló területeken jelentkeznek, hanem a háztartások családi, háztáji kertjeiben is, ezért az államnak  összhangban a fenntartható fejlődés környezeti, társadalmi és gazdasági következményrendszerével  a természeti környezet, az emberi élet és egészség védelme érdekében egyaránt kötelessége a lakókörnyezet zöld vegetációjának fenntartását szolgáló tevékenységek támogatása, és ennek keretében a lakosság stabil vízhozzáférésének elősegítése is.

Tisztelt Képviselőtársaim! A vízgazdálkodásról szóló törvény módosításának célja, hogy a kutak meghatározott körében megkönnyítse azok létesítését és üzemeltetését, egyúttal elősegítse a lakosság és a mezőgazdasági termelők stabil vízhozzáférését. Fontos megjegyezni, hogy a törvényjavaslat szabályozási tárgyában az Alkotmánybíróság korábban már irányokat és kereteket szabott, amelyekre a törvényalkotás során figyelemmel kellett lenni. A tárgyalandó szabályozási javaslat több lényeges elemből épül fel, amelyek garanciális jellegűek. Kérem, engedjék meg, hogy néhányat kiemeljek közülük!

A háztartási kutak bejelentés-, illetőleg engedélymentes körébe sorolásának alapja a vízkészletvédelmi szempontból kockázatos, illetve kockázatmentes területek országtérképe; mindennek a kutak létesítési helye szempontjából van jelentősége.

A törvényjavaslat másik sarokpontja a „háztartási vízigényt kielégítő kút” fogalmának bevezetése. A háztartási vízigény a természetes személy ivóvízellátási vagy háztartási célú vízhasználatát jelenti. A „kút” definíciójával a törvényjavaslat a kútból történő vízkivételre mennyiségi korlátot, évi maximum 500 köbméteres határt is rögzít.

Harmadik pontként a törvényjavaslat rögzíti: a háztartási kút talpmélysége az 50 métert nem haladhatja meg, és az első vízzáró réteget nem érheti el.

A törvényjavaslat negyedik pillérként rögzíti azt, hogy a vízkészletvédelmi szempontból érzékeny, ezért védendő területeken a háztartási kutak a vízügyi hatóságnak történő bejelentéssel létesíthetők, üzemeltethetők, illetve szüntethetők meg.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Úgy vélem, hogy az előttünk fekvő törvényjavaslat garanciális szabályokkal jó megoldást nyújt a kis kutak helyzetének rendezésére, megnyugtatóan rendezi továbbá a mezőgazdasági termelők, valamint a háztáji gazdálkodók számára az engedély hiányában létesített háztartási és mezőgazdasági öntözési célú kutak helyzetét. Az elhangzottak ismeretében úgy gondolom, hogy a benyújtott törvényjavaslat támogatandó. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  302  Következő    Ülésnap adatai