Készült: 2024.06.02.03:44:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

70. ülésnap (2023.06.12.), 16. felszólalás
Felszólaló Dömötör Csaba (Fidesz)
Beosztás Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:13


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. A tisztelt képviselő úr több témát is említett. Először is kezdeném a gazdasági kérdésekkel. Egy dologban értünk talán egyet, az pedig az, hogy a gazdaság, a magyar gazdaság és az egész európai gazdaság mozgástere szűkült, és hiába próbálják ezt letagadni, az európai döntéseknek ehhez sok köze van, sőt ezeknek van a legtöbb köze a kialakult helyzethez. Mert az az energiaár-emelkedés, amit nemcsak Magyarország, hanem Európa gyakorlatilag minden országa kénytelen elviselni, az százalékokban mérhető módon veti vissza az európai GDP-t  nem mi mondjuk, hanem jó pár nemzetközi elemző intézet is , és ez egész egyszerűen azt jelenti, hogy a világ nagy gazdasági térségei közül Európa kénytelen szembenézni a legnagyobb visszaeséssel, olyannyira, hogy a Világbank egyes számításai szerint nem is remélhet Európa gazdasági növekedést.

(13.50)

Tehát értem én, hogy megpróbálják úgy beállítani, mintha amivel szembenéznénk, az csak Magyarország problémája lenne, de egész Európa évtizedek óta nem látott gazdasági kihívásokkal néz szembe. Ha például az inflációt nézzük, akkor a hetvenes-nyolcvanas évek óta nem volt ilyen mértékű infláció egész Európában. És ez az, ami a magyar gazdaság mozgásterét is szűkíti. Csak az energiaszámla  beszéltünk már erről, de ezek szerint nem veszik figyelembe  4000 milliárd forinttal nőtt, csak Magyarországon.

Ilyen körülmények között a fő kérdés az, hogy mit tesz a kormány. Jó pár intézkedésről született döntés az elmúlt években, hónapokban. Az árstopok intézményét fenntartjuk, akármennyire is támadják. Jól vizsgázott, jó tapasztalatokkal rendelkezik a pár nappal ezelőtt bevezetett bolti akciók intézménye is, ami azt jelenti, hogy húsz termékkörben kell akciókat hirdetniük a legnagyobb boltoknak. Reményeink szerint ez érezhető segítséget jelent majd a vásárlóknak.

A kamatstopot is érvényben tartjuk. Ez óriási ellentét azzal az időszakkal szemben, amikor semmiféle támogatást nem kaptak azok a családok, amelyek ugyanúgy egy gazdasági válság idején egyébként megnövekedett kamat- és törlesztőterhekkel néztek szembe.

Fenntartjuk a rezsitámogatást is, a jövő évi költségvetésben is fenntartjuk ezeket. Önök, illetve az önök szövetségesei mindezt, ezt az intézkedést ostobaságnak tartották. Ha még mindig ostobaságnak tartják, akkor azért gondolkozzanak el azon, hogy minden családnak közel 200 ezer, 181 ezer forinttal többet kellene fizetnie havonta, ha ezek az energiaárstop-intézkedések nem lennének érvényben.

Új döntések is születtek, ilyen például a vármegyebérlet, amely intézkedés a baloldali kormányszövetségnek nem jutott eszébe, annál inkább eszébe jutott a szárnyvonalak bezárása. Mi ezzel szemben csökkentjük az utazók terheit. A 13. havi nyugdíjat visszaállítottuk, sőt emelt összeg jár januártól minden nyugdíjasnak. Az ilyen intézkedések sorozatát folytathatnám.

Ami a költségvetést illeti, ha már említette a költségvetés tervezetét, annak mindenesetre örülök, hogy legalábbis pillantást vetettek rá: azért arról nem ejtett szót, hogy a meghatározó területekre még ebben a szűkülő mozgástérben is sokkal több áll majd rendelkezésre. Védelmi kiadásokra 400 milliárddal több az idei évhez képest, oktatási kiadásokra 629 milliárddal áll majd több rendelkezésre. Ebből egyébként plusz 235 milliárd a felsőoktatás. Ha az oktatás területét nézem, akkor 2010-hez képest közel 2000 milliárddal, 1989 milliárddal áll majd több rendelkezésre. Az egészségügy területén ez a növekmény az idei évhez képest 424 milliárd, a 2010-es évhez képest pedig több mint 2000 milliárd. Tehát miközben önök zsugorodó költségvetésről beszélnek, meg arról, hogy semmiféle támogatást nem kap senki, a költségvetési számok, amelyekre ön hivatkozott, teljesen mást mutatnak.

Ami az uniós források kérdését illeti: értem én, hogy ön hiányolja ezeket, de akkor miért csatlakozott egy olyan pártszövetséghez, amely mindent megtesz annak érdekében, hogy ezeket a forrásokat ne kapjuk meg. Ön közös listán indult azokkal, akik pár nappal ezelőtt kiálltak, sajtótájékoztatót tartottak, és bejelentették, hogy még több követelést szeretnének szorgalmazni Brüsszelen keresztül Magyarország irányába. Utána meg idejönnek a parlamentbe, és számonkérik a kormányt, hogy miért nem jöttek meg az uniós pénzek. Ez hogy van?

Ami a két szélsőséget illeti (Dr. Vadai Ágnes: Fidesz?): európai egyesült államokat mi sem szeretnénk, de akkor miért csatlakozott ön azokhoz, akik szeretnének?

Ami pedig az uniós tagságot illeti: szerintünk ez nemzeti érdek. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) És egyetlenegy párt van Magyarországon, amelyik az uniós tagság ellen érvelt, azt Jobbiknak hívják. (Dr. Vadai Ágnes: Az idő lejárt!) Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai