Készült: 2024.05.08.11:27:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

40. ülésnap (2022.11.21.),  98-103. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:06


Felszólalások:   92-97   98-103   104-109      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Képviselő úr a választ elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Móring József Attila, a KDNP képviselője, interpellációt nyújtott be a belügyminiszter úrhoz: „Mikor kíván változtatni végre az Európai Unió a migrációs politikáján?” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

MÓRING JÓZSEF ATTILA (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Az év első tíz hónapjában mintegy 276 ezer illegális határátlépést jelentettek az Európai Unió külső határain. Nő a migrációs nyomás Európa déli határainál, Magyarországra pedig az idén már 230 ezren próbáltak bejutni, míg tavaly egész évben 120 ezren. A migránsok megjelenése veszélyt jelent Európa közbiztonságára, közegészségügyi helyzetére. A határvédelem európai érdek. Aki az európai határt védi, az európai embereket védelmezi. Ha nem sikerül megvédeni az Európai Unió külső határait, akkor újra lesznek belső határok, annak pedig kedvezőtlen gazdasági következményei lesznek.

A legnagyobb migrációs nyomás továbbra is a nyugat-balkáni térségre nehezedik. Az idei évben mért sikeres belépés a tavalyi év azonos időszakához képest jelentős emelkedést mutat. A magyar rendőrség számai, amelyek ráadásul jóval meghaladják a Frontexét, hiszen a kísérleteket is számontartják, szintén a helyzet súlyosbodását jelzik. Magyarország Ausztriával és Szerbiával közösen próbálja meg felvenni a harcot a migránsáradattal. Cél a védelmi vonal kitolása, ami a gyakorlatban a szerb-északmacedón határ fokozottabb őrzését jelenti.

Az Európai Unió vezetői sem tétlenkednek. Az uniós döntéshozók Szerbiát bírnák rá az Európai Unióval összhangban lévő vízumpolitikára, amely csak azon kibocsátó országok polgárait tarthatja vissza a repülőúttól, amelyeknek vízummentességi megállapodása van déli szomszédunkkal. Szinte kizárt, hogy az összeurópai megoldást kereső decemberi belügyminiszteri tárgyalóasztalnál megnyugtató megoldás szülessen. Várható inkább, hogy az Európai Unió tagállamainak nagyobb része ismét a kvóta felé fog fordulni, ami rossz hír azon országok számára, amelyek vonakodnának bármilyen szétosztási mechanizmust elfogadni. Messze nincs egység tehát az EU-ban.

Fokozódik a migrációs nyomás a déli határon, és már az Iszlám Állam is igyekszik kihasználni a helyzetet. A hatékony határvédelem miatt feltorlódnak a magyar határon a migránsok, ezért élhetetlenné válnak a határ menti települések. Eközben embercsempészbandák harcolnak a területekért. A megoldást továbbra is az jelentené, ha az Európai Unió szakítana a bevándorlást szükségesnek tartó, elhibázott migrációs politikájával. Eközben Magyarország fokozza a határvédelem hatékonyságát, zajlik a határkerítés erősítése, illetve a télre már több mint ezer határvadász áll szolgálatba. A magyar határvédelem költségei meghaladják a 600 milliárd forintot, az Európai Unió pedig annak ellenére sem nyújtott ehhez megfelelő pénzügyi segítséget, hogy Magyarország egyben az Európai Unió külső határait is védi.

Akciófilmekbe illő hajsza zajlott a múlt héten Budapest határában, rendőrökre lőttek menekülő embercsempészek. Az elkövetőket elfogták, sérülés szerencsére nem történt. Szintén a múlt héten történt, hogy egy szerb embercsempész  autójában magukat afgán állampolgárnak valló 13 illegális migránssal  két gépjárművel ütközött egy vasúti átjáróban Hegyeshalomnál. Mielőtt a rendőrök megállították az autót, egy vasúti átjárónál megelőzte a vasúti tilos jelzés miatt feltorlódott gépkocsisort.

(16.20)

Mint látjuk, egyre többször fordul elő, hogy nem engedelmeskednek a rendőröknek az embercsempészek (Arató Gergely: Idő!), menekülni kezdenek, és közben súlyos, nemegyszer halálos balesetet okoznak. (Arató Gergely: Még egy perc, de hadd beszéljen…) Kérdezem ezért tisztelt államtitkár urat, mikor kíván változtatni végre az Európai Unió a migrációs politikáján. Köszönöm szépen, és elnézést az időtúllépésért. (Taps a kormánypártok padsoraiból.  Varju László: Itt nem mínuszolnak…)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Rétvári Bence miniszterhelyettes úr válaszol. Öné a szó.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Azt láthatjuk, hogy nemcsak hogy nem akar Brüsszel változtatni a migrációpárti álláspontján, hanem időről időre meg is erősíti. A magyar baloldali pártokat is magába foglaló európai baloldali frakció, a Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége levelet küldött az Európai Bizottság elnökének és alelnökének is, amelyben azt mondták, hogy a migráció kapcsán a humanitárius vízumok kiállítását fel kell gyorsítani, a humanitárius folyosók felállítását szintén fel kell gyorsítani, és előnyben kell részesíteni a családegyesítéseket. Tudja, amikor pár héttel ezelőtt Luxemburgban jártam, ott mondák el a belügyminiszterek, hogy hogyan élnek vissza ezekkel a lehetőségekkel most is egyes országokban, hiszen aki humanitárius vízumot kap, azt veszik észre, hogy visszamegy a saját országába, majd visszajön Európába, márpedig ha humanitárius vízuma van, akkor nem tudna visszatérni, hiszen üldöznék a saját országában.

Másrészről pedig elmondták, hogy azt az embertelen módot is választják az illegális migráció szervezői, hogy sokszor egy kísérő nélküli kiskorút juttatnak el Európába, országonként több ezres nagyságrendben, számosságban, aki persze lehet, hogy 17,5 évesen kiskorú, és amint ő megkap egy gyorsított eljárásban egy tartózkodási jogcímet, abban a pillanatban az összes rokona bejelentkezik, és az egyből hirtelen öt-hat-hét ember lesz. Tehát folyamatosan láthatjuk, hogy Brüsszel mindig újabb és újabb javaslatokkal áll elő, amelyek lényege az illegális migráció tervszerűvé tétele, intézményesítése és az illegális migránsok Európán belüli szétosztása. Mindegyik javaslatnak ez a vége, és erről láthatólag nem akarnak letenni, márpedig látható, hogy az illegális migráció felgyorsítása nem Európa biztonságos jövője.

A nyomás óriási, ezt ön is mondta. Elmondhatjuk, hogy most már több mint 240 ezer kísérlet volt idén a magyar déli határon, hogy átjussanak illegális migránsok. Ez azt jelenti, hogy napokon belül kétszer annyi kísérlet lesz idén, mint ami tavaly egész évben volt, pedig még messze nem is vagyunk az év végén. 2500 embercsempész ül jelenleg is a magyar börtönökben, akiket elkapnak, akik egyre agresszívebbek. Ön is mondta, utalt rá, az M5-ös autópályán rendőrökre lőttek; a déli határon ez már október végén is előfordult, hogy a rendőrök irányába lőttek, amikor megközelítették őket a rendőrök, akkor könnygázzal fújták le őket, tehát nem menekültek, hanem visszatámadtak a rendőrökre.

Jól látjuk, hogy abban az esetben, ha nem követi az Európai Unió azt, amit Magyarország követ útként, tehát ha nem zárja le a külső határait, abban az esetben a belső határok fognak újra felépülni, mert látjuk, hogy országról országra, ideiglenesen, átmenetileg, de egyre hosszabb időre hogyan léptetnek életbe újabb és újabb belső határellenőrzéseket, márpedig azért jött létre az Unió, hogy ne legyenek belső határok. (Arató Gergely közbeszól.) De hogyha a migrációt nem állítjuk meg a külső határnál, akkor ez szét fogja verni az Uniónak ezt a belső szervezetrendszerét. Azért állítják föl újra a belső határokat, mert nem tudják már kezelni, Ausztriában sem, máshol sem tudják már kezelni azt az óriási számú illegális migránst, aki odaérkezett. Ezért belső határellenőrzéssel próbálkoznak, hogy úgy akkor talán tudják csökkenteni a nyomást. Tehát ez ezért létfontosságú az Unió alapvető értékeinek fenntartása szempontjából és a belső szabad mozgás szempontjából is.

És egy másik megközelítést hadd mondjak még önnek! Amikor az olasz választások előtt álltunk, akkor azt mondta az Európai Bizottság elnöke, hogy ha rossz irányba mennek a dolgok, meglesznek az eszközeik arra, hogy mint Magyarország és Lengyelország esetében, majd megfordítják az olasz politikát. És láttuk, megalakult az új jobboldali olasz kormány, és nem engedi be csőstöl az illegális migránsokat szállító hajókat az olasz kikötőkbe; rögtön meg is támadták őket.

Ha alapvetően demokratikusan gondolkodnának Brüsszelben, akkor azt mondanák: ha az olaszok egy bevándorlást ellenző álláspont mellett foglaltak helyet, akkor Brüsszel álláspontja is ebbe az irányba tolódik el. De nem ezt mondják, hanem azt mondják, hogy majd mi az olaszok nemzeti álláspontját akarjuk kikényszeríteni, hogy újra a baloldali, migrációpárti irányba menjen. Nem az európai embereket akarják képviselni, nem arra reagálnak, hogy ha az európai emberek más politikát várnak el, akkor ők módosítják a politikájukat, hanem rá akarják erőszakolni (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) Brüsszelből a migrációt minden országra, teljes mértékben antidemokratikusan. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Megköszönöm miniszterhelyettes úr válaszát. Megkérdezem képviselő urat, elfogadjae a miniszterhelyettesi választ.

MÓRING JÓZSEF ATTILA (KDNP): Köszönöm szépen. Azzal fogadom el a választ, hogy kérjük a kormányt, hogy tartson ki továbbra is e mellett a következetes álláspont mellett, amit 2015 óta képviselünk, illetve hogy kövessenek el mindent annak érdekében, hogy azokat a költségeket, amelyek felmerültek, és már meghaladják a 600 milliárd forintot, ezt valamilyen formában, legalább részben, az Európai Unió fizesse meg Magyarország számára. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   92-97   98-103   104-109      Ülésnap adatai