Készült: 2024.05.10.04:55:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

44. ülésnap (2022.12.06.),  11-14. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:18


Felszólalások:   7-10   11-14   15-18      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár asszony. A Mi Hazánk képviselőcsoportjából napirend előtti felszólalásra jelentkezett Dúró Dóra képviselő asszony, az Országgyűlés alelnöke. Parancsoljon, alelnök asszony, öné a szó.

DÚRÓ DÓRA (Mi Hazánk): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Miközben a Fidesz hangzatos szabadságharcot folytat a külföldről finanszírozott Soros-szervezetekkel szemben, aközben a Fidesz volt alelnöke, Magyarország volt családügyi minisztere, jelenlegi köztársasági elnök személyesen a Sándor-palotában fogadja a Háttér Társaságot. Teszi ezt azok után, hogy például azt nem tartotta fontosnak a magyar köztársasági elnök, hogy a szívhangrendelet kapcsán kialakult társadalmi vitában megnyilvánuljon, néma maradt akkor, amikor a magzati életkorú gyermekek mellett kellett volna kiállnia, de személyes lehetőséget biztosít a tárgyalásra a  nyugodtan mondhatjuk, hogy nemzetbiztonsági kockázatot jelentő  Háttér Társaság számára. (Kanász-Nagy Máté: Mi a baj vele?)

Nézzük meg, hogy miből áll ennek a szervezetnek a tevékenysége Magyarországon! Ők azok, akik karácsonykor mindig megörvendeztetnek bennünket  természetesen idézőjelben  az „apa plusz apu plusz gyerekek egyenlő család” kampánnyal, de ők voltak azok, akiknek annyira beteg a gondolkodása, hogy a transzneműek számára külön tranzitzónákat követeltek a déli határon. Büszkén hirdetik a honlapjukon, hogy felléptek a gyermekvédelmi törvény ellen, és továbbra is  törvénytelenül  iskolai sokszínűség hetét rendeznek, illetve LMBTQ-témájú mesekönyvek, transzemberek mosdó- és öltözőhasználata kapcsán nyújtanak jogi segítséget, de átmossák az agyát az állami szférában dolgozóknak, legyen szó rendvédelemről, áldozatsegítésről, az oktatás, média, egészségügy, gyermekvédelem és a sport területén dolgozó szakemberekről. De arról is beszámolnak, hogy sikerült elérniük számukra kedvező jogszabályiháttér-változtatást gyermekek örökbe fogadásával kapcsolatban és nemváltoztatásról is.

Arra is emlékeztetek, hogy ez a szervezet volt az, amely jogellenes módon, a tavaszi népszavazáson érvénytelen szavazásra buzdított, tehát a köztársasági elnök ezzel a találkozóval semmibe vette a tavaszi népszavazáson a normális családmodell mellett kiállt 3,5 millió magyar ember véleményét. Botrány! Nem fogadnia kellett volna a köztársasági elnöknek őket, hanem például feljelentést tenni, mert az általam egyébként felsorolt tevékenységeik közül több is jelenleg jogszabályokba ütközik Magyarországon.

De nemcsak ez keltett felháborodást a nemzeti körökben a köztársasági elnök részéről, és nemcsak a szívhangrendelet kapcsán maradt néma Novák Katalin, hanem a munkácsi turulszobor ügyében szintén nem nyilvánított véleményt akkor, amikor a magyar történelem egy rendkívül fontos jelképét gyalázta meg egy magyarellenes ukrán állam. Hanem mit tett a magyar köztársasági elnök? Ellátogatott Kijevbe ehhez a magyarellenes ukrán rezsimhez, és kifejezetten fotózkodott Magyarország köztársasági elnöke, kifejezetten fotózkodott a szobor visszaállítására nemet mondó kormányzóval! Botrány, szégyen!

Ha komolyan gondoljuk azt, hogy Magyarország keresztény ország, és komolyan gondoljuk azt, hogy a magyar érdek az első, akkor a köztársasági elnöknek is ennek megfelelően kellene viselkednie. De ez az ukrán politika beleillik abba, amit a kormány vagy a miniszterelnök is hirdetett, hiszen szavakban itt is megfogalmazzák a szabadságharcot, de amikor az Európai Unió részéről a legkisebb nyomás érkezik Magyarországra, hogy az ukrán állam finanszírozásában vegyünk részt, akkor a magyar kormány önként és dalolva ad át ennek a korrupt ukrán rezsimnek 75 milliárd forintot, ez is egészen elképesztő. Olyan helyzetben teszik ezt, amikor a magyar gyermekek fáznak az iskolákban, 18-20 fokban ülnek, vállalkozások mennek tönkre, mert nem tudják kifizetni a több száz ezer vagy akár milliós nagyságrendű rezsiszámlákat, családoknak, nyugdíjasoknak okoz rendkívüli nehézséget az, hogy az alapvető megélhetésüket tudják biztosítani, és vannak olyan vidéki települések, ahol most már 40-50 kilométert kell autózni ahhoz, hogy egyáltalán üzemanyaghoz jusson az ember. Szégyen!

A kormány és Novák Katalin ellentétesen cselekszik azzal, amit hirdet. Úgy gondolom, hogy ha valóban komolyan vesszük a kereszténységet, és valóban komolyan vesszük a magyar emberek érdekének a képviseletét, akkor ennek a tettekben is meg kellene nyilvánulnia. Köszönöm a figyelmet. (Taps a Mi Hazánk soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, alelnök asszony. Alelnök asszony napirend előtti felszólalására a kormány nevében Vitályos Eszter államtitkár asszony, miniszterhelyettes válaszol. Parancsoljon!

VITÁLYOS ESZTER kulturális és innovációs minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm szépen a szót. Én szeretném azt világossá tenni, hogy Novák Katalin köztársasági elnök asszony nem a kormány kötelékében dolgozik, nem tartozik beszámolással a kormánynak a napi tevékenységéről, és azt gondolom, hogy mint Magyarország egyik legfőbb közjogi méltósága, nem is kell beszámolnia arról, hogy kiket fogad, és hogy egyes tárgyalásain mi hangzik el.

(8.30)

Az a rengeteg eredmény viszont, úgy gondolom, hogy elvitathatatlan, amit Novák Katalin akár államtitkárként, akár később családügyi miniszterként ért el a magyar családpolitika érdekében, a magyar családok megélhetése érdekében. És szeretném képviselő asszonyt biztosítani afelől, hogy a magyar kormány a válság kapcsán is mindent megtesz annak érdekében, hogy ezt a családpolitikát eredményesen tovább tudjuk folytatni.

A kormány egyébként a válság kitörésekor három, nagyon pontos és nagyon világos célt tűzött ki maga elé: az egyik volt a nyugdíjak biztosítása, a második a munkahelyek védelme, a harmadik pedig  és ez nem a fontossági sorrendet jelenti, mindössze felsorolás  a családok helyzetének megvédése és a javítása.

Szeretném emlékeztetni önöket arra, hogy akárhogy is próbálják beállítani, hogy csak Magyarországon van gazdasági válsághelyzet és van probléma, a brüsszeli szankciók okozta energiaár-emelkedés és a háborús infláció minden európai országot érint, ideértve egyébként Magyarországot is. Elég csak a napi híradásokat megnézni ahhoz, hogy lássuk, Európa-szerte micsoda tüntetések zajlanak a válság miatt.

Sajnos, itthon azt láthatjuk, hogy a baloldal mindent megtesz, és mindent meg is tenne, amit Brüsszel és mások kérnek; most is teljes erővel támogatják az energiaválságot okozó brüsszeli szankciókat, nem elég hallgatni azt, hogy a Paks II.-beruházás leállítását is követelik nap mint nap.

De vegyük sorra, hogy mi mindennel védjük a magyar családok gazdasági helyzetét ebben a nehéz időszakban is! Továbbra is rezsicsökkentéssel védjük a magyar lakosságot, a baloldal minden erőfeszítése ellenére a rezsicsökkentés továbbra is biztosított minden magyar háztartásnak az átlagfogyasztás mértékéig. A családok rezsijének nagy részét így a magyar kormány állja, ami minden magyar családnak, minden nyugdíjasnak havi 181 ezer forintos támogatást jelent. A magyarok továbbra is a legvédettebbek az európai energiaár-emelkedéstől.

De nézzük meg azt is, hogy mivel védjük a családok mellett a munkahelyeket is: itt van például az energiatámogatás az energiaintenzív kis- és középvállalkozásoknak; ezzel mintegy 9 ezer vállalkozáson tudunk segíteni. November 15-étől kiterjesztjük a kamatstopot a kis- és közepes vállalkozások változó kamatú hiteleire is. A vállalkozói kamatstop összesen 80 milliárd forintos tehercsökkentést eredményez, és több mint 60 ezer vállalkozásnak nyújt segítséget.

De ha azt nézzük, hogy mik azok az intézkedések, amelyekkel még a magyar családokat és rajtuk keresztül természetesen a munkahelyeket is megvédjük, összességében azt látjuk, hogy hat intézkedés is védi a családjainkat: a rezsicsökkentett ár, a tűzifaprogram, a barnaszénprogram, a benzinárstop, az élelmiszerárstop és a kamatstop. Összességben 1064 milliárd forint maradt a családoknál adókedvezmény és jövedelemadó-visszatérítés formájában. Minden nehézség ellenére kifizettük a 13. havi nyugdíjat, fizetünk inflációs nyugdíj-kiegészítést, és az év végén fizetjük a nyugdíjprémiumot is. Érvényben van és marad a 25 év alatti fiatalok személyijövedelemadó-mentessége.

Szeretném arra felhívni mindannyiuk figyelmét, hogy a Kulturális és Innovációs Minisztériumban folyamatban van egyébként a családtámogatások felülvizsgálata, és azt nézzük, hogy a nehéz helyzet ellenére is melyek azok a támogatások, amelyeket akár kibővítve, akár fenntartva meg tudunk hagyni a következő időszakban is azért, hogy a magyar családokat és a vállalkozásokat támogatni tudjuk a következő időszakban is. Ehhez kérjük a támogató segítségüket. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   7-10   11-14   15-18      Ülésnap adatai