Készült: 2024.05.10.02:55:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

40. ülésnap (2022.11.21.),  80-85. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:59


Felszólalások:   74-79   80-85   86-91      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Ha jól érzékeltem, képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Tájékoztatom önöket, hogy az elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra a holnapi ülésnapon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Szabadi István, a Mi Hazánk képviselője, interpellációt nyújtott be a külgazdasági és külügyminiszterhez: „Mi az igazság a stratégiai földgázkészlet beszerzésével kapcsolatban?” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

SZABADI ISTVÁN (Mi Hazánk): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Ház! A miniszterelnök úr a választások előtt azt ígérte a magyar családok számára, hogy a rezsicsökkentést az olcsó orosz gáz segítségével tudja majd megvédeni, melynek feltételeit az oroszokkal tavaly októberben évi 4,5 milliárd köbméter gáz szállítására megkötött hosszú távú megállapodás biztosítja.

Ehhez képest júliusban a rezsicsökkentés korlátozásáról döntött, október végén pedig kénytelen volt elismerni, hogy az oroszokkal megkötött gázszerződés ára az európai tőzsdei árakhoz, mégpedig a holland TTF gáztőzsde áraihoz igazodik, és Brüsszelt okolta azért, hogy az oroszokkal nem lehetett fix áras szerződést kötni. Miniszterelnök úr Vlagyimir Putyin orosz elnökkel február 1-jén megtartott közös sajtótájékoztatóján azt is kijelentette: nagyon közel kerültek a megállapodáshoz, hogy egymilliárd köbméterrel több legyen az éves garantált orosz gáz Magyarországon.

(15.50)

Három nappal később a Kossuth rádióban a plusz 1 milliárd köbméter gáz beszerzéséről azt nyilatkozta, idézem: „majdnem eljutottunk a megállapodásig, még a külügyminiszter úrnak futnia kell egy-két kört”. Ez a megállapodás februárban minden bizonnyal nem jött létre, mert a július 13-án kihirdetett energetikai veszélyhelyzeti intézkedések között szerepelt 700 millió köbméter pótlólagos gáz beszerzése, emellett az energiahivatal adatai alapján a gáztárolókban június közepén az előző évekhez képest feleannyi gáz volt, ezért volt érthetetlen, hogy miért adtak el 500 millió köbméter gázt Szerbiának.

A holland TTF tőzsdei jegyzései júniustól meredeken emelkedni kezdtek, és augusztusban tetőztek, amikor megawattóránként 340 eurót kellett fizetni a gázért. Ehhez hozzájárult az is, hogy a brüsszeli gázalku június 23-án előírta a tagállamok számára, hogy október 1-jéig a gáztárolókat legalább az előző ötévi átlagos gázfogyasztás 35 százalékáig töltsék fel, ami a földgáz iránti keresletet és az árakat is megnövelte.

A különleges földgázkészlet létrehozásáról a 260/2022. (VII. 21.) számú kormányrendelet döntött, amely szerint a vásárlást 1,85 milliárd eurónyi hitelből finanszírozták meg, ebből kiszámolható, hogy a 700 millió köbméter gáz beszerzése nagyjából 740 milliárd Ft-ba került, ami köbméterenként ezer forint feletti árat jelent.

Kérem tisztelt válaszukat azzal kapcsolatban, hogy a választások előtt tett ígéretükkel szemben miért nem állapodtak meg februárban a plusz 1 milliárd köbméter gáz beszerzéséről, és miért vártak a stratégiai földgázkészlet beszerzésével a betárolási időszakig, amikor köztudottan magasak az árak. Köszönöm. (Taps a Mi Hazánk soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Sztáray Péter András államtitkár úr válaszol. Öné a szó, államtitkár úr.

DR. SZTÁRAY PÉTER ANDRÁS külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Először is szeretném leszögezni azt, hogy a magyar-orosz hosszú távú földgázbeszerzési szerződés tavaly szeptemberi aláírásával Magyarország stabil hosszú távú ellátásának alapját teremtettük meg, mind a korábbi hosszú távú szerződésnél, mind a rövid távú piaci szerződéseknél kedvezőbb kondíciókkal. Akkor is hangsúlyoztuk, hogy infrastrukturális örökségünk okán a vezetékes földgáz továbbra is meghatározó ellátási forrás marad hazánkban, éppúgy, mint a régió többi országában.

A másik fontos szempont, hogy az elmúlt 12 évben rengeteget tett a kormány a diverzifikáció érdekében, mind a beszerzési útvonalak, mind a források tekintetében. Kiépítettük hét szomszéd közül hat felé az interkonnektorokat. Az nem rajtunk múlt, hogy a szükséges infrastruktúra a határunkon túl nem épült meg, illetve nem születtek meg bizonyos beruházási döntések, mint például a romániai Neptun-gázmezővel kapcsolatban.

A február óta tartó orosz-ukrán háború, és az erre válaszul adott szankciós intézkedések következtében az energiaárak az egekbe emelkedtek, a nyár folyamán mintegy tízszeres növekedést mutattak ’21 azonos időszakához képest. Mindehhez szállításikapacitás-korlátok is társulnak, például az Északi Áramlattal kapcsolatos incidens miatt.

Számos európai ország számára kihívás volt a földgáztárolók következő téli szezonra való feltöltése. Az európai országok többségében a magyarországinál kisebb tárolókapacitás áll rendelkezésre, ami azt jelenti, hogy Magyarország fogyasztásarányosan az egyik legnagyobb tárolótöltöttséggel rendelkezik. Az elmúlt évtized földgázinfrastruktúra-fejlesztéseinek köszönhetően hazánk több mint 6 milliárd köbméteres tárolókapacitással rendelkezik. Éves földgázfelhasználásunk 10 milliárd köbméter körüli, mint köztudott. Több mint 5,5 milliárd köbméter letárolt földgázzal a tárolótöltöttség novemberben elérte a 87 százalékos töltöttségi szintet, amely a teljes éves fogyasztás csaknem 55 százalékát fedezi. Ugyanakkor az uniós átlag a 30 százalékot sem éri el. Mindez a hosszú távú földgázszállítási szerződésnek és a pótlólagos forrásoknak köszönhető.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium folyamatosan követi és elemzi az európai és a regionális ellátásbiztonsági helyzetet és az azt befolyásoló körülményeket. A kormány annak érdekében hozza meg döntéseit, hogy a magyar lakosság és az ipar földgázellátása minden körülmények között biztosított legyen. Ezért kezdődtek egyeztetések korábban, az orosz-ukrán háború kitörése előtt még pótlólagos források beszerzéséről, és ezért döntött a július 6-ai ülésén a kormány arról, hogy felhatalmazást ad az állami földgázkereskedőnek és a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetségnek, hogy a meglévő hosszú távú szerződéseken felül vásároljanak földgázt. A kormány legfontosabb célja mindig és különösen ezekben a rendkívüli időkben  energiaellátási és energiaválság, háború idején  az, hogy biztosítsa az ország energiaellátását, hogy megvédje a magyar társadalmat, és megakadályozza, hogy a magyar emberek fizessék meg a háború árát.

A kormány akkor és attól vásárol földgázt, akinek rendelkezésére áll a forrás megfelelő áron, és aki képes hazánkba szállítani a szükséges földgázmennyiséget. A hosszú távú szerződés, az addicionális földgázmennyiség, valamint a folyamatosan hazánkba érkező importföldgáz együttesen megteremtették hazánk téli ellátásbiztonságát. A kormány mindent megtett az elmúlt hónapokban és hetekben ennek érdekében. Az előttünk álló időszakban is olyan energiapolitikát fogunk képviselni, hogy az ország energiaellátásának biztonságát semmi se veszélyeztesse. Kérem a válasz elfogadását. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár úr válaszát. Megkérdezem képviselő urat, elfogadjae az államtitkári választ. Öné a szó.

SZABADI ISTVÁN (Mi Hazánk): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A válaszát azért sem tudom elfogadni, mert az azonnali tőzsdei áron végrehajtott stratégiai földgázkészlet beszerzésének az államháztartásra nézve súlyos következményei vannak, az ügylethez ugyanis hazai bankok nyújtottak hitelt, ami megnövelte az államháztartási hiányt és az államadósságot, emiatt a 2022. évi hiánycélt 4,9 százalékról 6,1 százalékra kellett módosítani.

Másrészt súlyos következményei lesznek és lehetnek annak, ha nem fogják a lakossági piaci árakat csökkenteni vagy legalább a torz adatok alapján meghozott átlagfogyasztási mértéket megemelni, ezért tisztelt képviselőtársaimat és államtitkár urat is arra kérem, hogy még mindig nem késő a túl alacsony átlagfogyasztási mértéket módosítani, azaz megemelni, hogy annak a közel vagy majdnem másfél millió magyar embernek, akinek korszerűtlen a családi háza, a költségvetése ne kerüljön súlyos veszélybe, illetve ne dőljön be. Köszönöm szépen. (Taps a Mi Hazánk soraiban.)




Felszólalások:   74-79   80-85   86-91      Ülésnap adatai