Készült: 2024.05.09.07:59:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

81. ülésnap (2023.10.09.),  218-221. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:39


Felszólalások:   210-217   218-221   222-225      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm miniszterhelyettes úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Az azonnali kérdések tárgyalásának végére értünk. A kérdések tárgyalása következik.

Tisztelt Országgyűlés! Gréczy Zsolt, a DK képviselője, kérdést kíván feltenni a kultúráért és innovációért felelős miniszternek: „Miért lett nemváltó műtét áldozata a Petőfi laktanya?” címmel. A kérdés megválaszolásával miniszterelnök úr a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter urat bízta meg. A kérdésre miniszter úr felkérésére Gion Gábor államtitkár úr, miniszterhelyettes válaszol. Öné a szó, képviselő úr.

GRÉCZY ZSOLT (DK): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszterhelyettes Úr! Az alábbi történet elvileg a honvédelmi tárcához tartozik, de sok mindent elárul arról, mit gondol valójában az Orbán-kormány a kulturális örökségről, a nemzeti emlékezet fontosságáról. Egész pontosan csak addig fontos, amíg az kiszolgálja a Fidesz éppen aktuális politikai érdekeit: felállni Nagy Imre és mártírtársai koporsója mellé, majd elvitetni a szobrát és az 56-os öröklángot; hálálkodni Soros Györgynek a támogatásért, majd a világ gazemberének nevezni; a Liberális Internacionálé alelnökének lenni, majd harcot hirdetni a liberalizmus ellen; kivonulni a Trianon szó hallatán, majd kisajátítani Trianon fájdalmát; és így tovább.

A következő áldozat Petőfi Sándor. A róla elnevezett laktanyát valami rejtélyes oknál fogva Mária Teréziára nevezték át. Döbbenetes, hogy a kulturális tárcának egy szava sem volt, pedig a segesvári csatában elesett költőnek ráadásul idén ünnepeljük születése 200. évfordulóját. Elvileg Petőfi-évet hirdetett az Orbán-kormány, de a nevét  példátlan módon  leveszik egy középületről. Ez szégyen! Szégyen akkor is, ha Mária Terézia rendkívül jelentős uralkodója volt Magyarországnak. A Demokratikus Koalíció nem is érti, hogy a kulturális tárca miért nem tiltakozott a honvédelminél.

Az „akasszátok le a királyokat” jeligére kérdezem miniszterhelyettes urat, volte egyeztetés a két tárca között arról, hogy egy nemváltó műtét jegyében leveszik Petőfi nevét. Nem tartjae kínosnak a kulturális tárca, hogy ez megtörténhetett egy Petőfi-évben? Tervezneke lépéseket, hogy ha már Mária Terézia nevét laktanya viseli majd, annak ne Petőfi Sándor legyen az áldozata? A magyar kultúrtörténet egyik legfontosabb és legnépszerűbb költője sokkal jobb elbírálást érdemel annál, mint amit önök nyújtanak neki. Köszönöm a figyelmet, és várom válaszát.

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Gion Gábor miniszterhelyettes úrnak. Parancsoljon!

GION GÁBOR honvédelmi minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Képviselő Urak! Képviselő Úr! Hölgyek! A haderőfejlesztés eszközbeszerzése és a szervezeti átalakítások kiemelten fontosak, számunkra a legfontosabbak, főleg amikor a szomszédságban háború dúl, és fel kell készülnünk arra, hogy mindenáron és bármilyen körülmények között ezt a háborút Magyarország határain kívül kell tartani. Ugyanakkor a hadsereg igazi ereje a katonák szellemiségében, lelkében rejlik, és ezért fontos, hogyan tekint magára a mai katona, mit tekint múltjának és hagyományának.

Volt már Mária Terézia laktanya Budapesten. Tehát az, hogy most újra van, egyáltalán nem formabontó. Mária Terézia királynő alapította 1741-ben azt a döntően magyarokból álló gyalogezredet, amely a 32. hadrendi számot viselte. Jelenleg a vitéz Szurmay Sándor Helyőrség Dandár kötelékébe tartozó testőrezred viseli a 32-es számot, így most a laktanya felveszi a 32-esek alapítójának nevét, kapcsolódva a magyar katonai hagyományokhoz.

Mária Terézia idején vált ismertté és az egész világon irigyeltté a magyar huszár.

(18.10)

Mária Terézia mítosza alkalmas a rendezett élet, a női erő, a család, az otthon biztonságának elbeszélésére. Szükségünk van erre a féltő és gondoskodó szeretetre, a haza védelmére. Mária Terézia a magyar honvédelem történetének meghatározó alakja, előrelátó hadseregszervezési lépései miatt érdemes és megtisztelő az emlékét a laktanyának viselni. (Novák Előd: Megszálló uralkodók!  Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   210-217   218-221   222-225      Ülésnap adatai