Készült: 2024.05.08.08:24:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

80. ülésnap (2023.09.26.),  111-112. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:28


Felszólalások:   110   111-112   113-114      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Ugyancsak a Jobbik képviselőcsoportjából jelentkezett napirendi után felszólalásra Sas Zoltán képviselő úr. Parancsoljon, öné a szó.

SAS ZOLTÁN (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársak! Az idei év a magyar rendvédelem történetének a fekete éve. A teljesség igénye nélkül: 1988, 2010 és az idei év az, amikor legalább kettő rendőr vesztette életét szolgálatteljesítés közben. Ez nem kérdés, ez nem pártpolitikai kérdés, ez egyszerű tény, hogy ez elfogadhatatlan, ez így nem mehet tovább.

A legutoljára Esztergomban vesztette életét egy rendőr jogszerű intézkedés során, és többen megsérültek. Ezúton is megragadom az alkalmat, hogy az elhalálozott rendőr családjának és minden kollégájának őszinte részvétemet fejezzem ki, a sérülteknek pedig mielőbbi felépülést kívánok.

Hozzá kell tennünk azt is, hogy 2022-ben mintegy 280 esetben támadtak rendőrökre, ami alapján, ha az idei év tendenciáit nézzük, akkor sajnos könnyen előfordulhat, hogy már minden napra jut egy rendőr elleni támadás. Ez megint nem pártpolitikai kérdés, ez elfogadhatatlan. Tény és való, hogy a támadások döntő többsége a déli határszakaszon történik, és az elkövetői kör teljesen világosan és egyértelműen behatárolható: ezek pedig az embercsempész, szervezett bűnözői körbe tartozó bandáknak a tagjai. Ezért is nagyon nehezményeztük, és nemzetközi szinten is nehezményezték a világban, hogy a magyar kormányzat az embercsempészet miatt elítélt külföldi származású elkövetőket elengedi. Ez azért is borzalmasan rossz üzenet, hiszen azok a rendőrök, akik az életük kockáztatásával, adott esetben egy fizikai sérülést is elszenvedve elfogják ezeket az embereket, azt láthatják, hogy néhány nap múlva kikerülnek a börtönökből, igaz, hogy Magyarország elhagyására kötelezve  ez nem szerencsés semmiképpen.

Azt is el kell mondanunk, hogy a legsúlyosabb támadásokat Budapesten és Esztergomban követték el, amelyek rendőréletet követeltek, tehát az ország belső területén is jellemző ez a probléma. Az elkövetői kör részben a határon könnyen beazonosítható, ugyanakkor az elkövetői körre jellemző eszközhasználat valami elképesztően széles skálán mozog, hiszen akár egy földrögöt, egy követ, egy vasgolyót, egy üveggolyót, egy szerszámnyelet, egy szerszámot, egy viperát, egy kést, egy gázpisztolyt, adott esetben egy járművet használnak eszközként, de ami a legjobban elképeszt, az az, hogy Esztergomban már, ugye, robbantásos módszerrel oltottak ki emberi életet, és láthatóan az elkövető hosszú ideje rákészült arra  eszközöket szerzett be, alagutat fúrt , hogy a rendőröket megtámadja.

Mi vezethetett odáig, hogy 2019 óta gyakorlatilag megháromszorozódott a rendőrök elleni támadások száma? Részben a nemzetközi biztonsági helyzet, részben ez a felgyorsult világ változott meg annyira, ami magában hordozza ezeket a támadásokat.

És akkor felmerül a kérdés, hogy mi a mi feladatunk, illetőleg a Belügyminisztérium szakembereinek elsősorban, de a mi hathatós támogatásunkkal. Meg kell vizsgálnunk azt, illetőleg a szakembereknek meg kell vizsgálni azt, hogy a jelenlegi körülményekre milyen megfelelő válaszokat kell adni, miben rejlenek azok a problémák, amelyek kiváltják ezeket a támadásokat, és hogyan tudjuk a rendőreinket úgy felszerelni, kiképezni, ellátni, hogy ezeket a támadásokat érdemben, lehetőség szerint megelőző jelleggel el tudják hárítani.

Az első és a legfontosabb probléma, amit meg kell oldani, a jelenlegi nagyon jelentős létszámhiány. Jó néhány rendőrrel volt alkalmam beszélni, és azt tapasztaljuk, azt látjuk, és ez különösen a déli határszakaszon jelenti a legnagyobb problémát, hogy nagyon-nagyon-nagyon sok rendőr hiányzik a rendszerből. A honvédelmi miniszter úr megmutatta egyébként a teljesen világos utat, tehát a kormánynál ott van a megoldás receptje, habár nekünk nem hiszik el, bár már évek óta mondjuk, hogy a rendvédelmi illetményalapot 15 év után meg kell emelni. A honvédségnél, a Lynx-alegységeknél egy tisztességesebb, komolyabb bért kínáltak, és kettő nap alatt 550 ember jelentkezett katonának. Amióta megszüntették a sorállományú katonaságot, azóta nem volt ilyen alkalom, hogy ennyire rövid idő alatt ennyire sok ember jelentkezett. Ez kell csinálni a rendvédelem területén is: a létszámhiány pótlása.

Ezenkívül három olyan kérdést kell tisztázni, ami a rendőrök szolgálatteljesítését biztonságosabbá teheti: megfelelő jogi környezetben dolgoznake, megfelelőe a kiképzésük, illetőleg megfelelőe a felszereltségük. Azt gondolom, szükséges és indokolt, hogy mind a hármon változtassunk. A rendőrök fegyverhasználati jogát szabályozó jogszabályokat bizony felül kell vizsgálnunk, és el kell azt érnünk, hogy olyan jogszabályi környezetben tudjanak szolgálatot teljesíteni, amikor nem félnek szükség esetén akár a legsúlyosabb kényszerítő eszköz alkalmazásától sem. A rendőrök védenek meg minket, de ahhoz, hogy ők meg tudjanak minket védeni, a mi feladatunk az, hogy biztosítsuk ehhez a szükséges jogi és egyéb körülményeket. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:   110   111-112   113-114      Ülésnap adatai