Készült: 2024.05.12.21:10:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

8. ülésnap (2022.06.07.),  224-227. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:   220-223   224-227   228-231      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Csárdi Antal, az LMP képviselője, kérdést kíván feltenni a pénzügyminiszter úrnak: „Meddig marad az állam a legrosszabb munkáltató Magyarországon?” címmel. A kérdésre a miniszterelnök úr megbízásából a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Palkovics László technológiai és ipari miniszter kérésére Koncz Zsófia államtitkár asszony fog válaszolni.

CSÁRDI ANTAL (LMP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Államtitkár Asszony! Az elmúlt hónapokban az infláció rekordmagas mértéket ért el. Áprilisban több mint 10 százalékos volt az előző évihez képest, és még minden előrejelzés azt mutatja, hogy tovább fog emelkedni az infláció. Az élelmiszerek átlagára hivatalosan 16 százalékkal emelkedett egy év alatt, ám sok, nagyon fontos termék az élelmiszereken belül ennek a duplájával tudott emelkedni. A félbarna kenyér, a fehér kenyér, a zsömle 32-33 százalékkal drágult, a margarin 38 százalékkal, a trappista sajt 31 százalékkal drágult egy év alatt.

Az infláció vesztesei a bérből és fizetésből élők, különösen a közalkalmazottak, akik ha kaptak is valamilyen béremelést, azt egy az egyben elvitte az ez évi infláció. A sok évtizedes alulfizetettség után drasztikus béremelésre lenne szükség, amit láthatóan nem kapnak meg. A rekordmagas, 27 százalékos áfa és más árbevételfüggő adónemek miatt viszont a költségvetés nyertese az inflációnak, több száz, adott esetben akár ezermilliárdos többletbevétele lehet az államnak ezekből az adónemekből.

Magyarországon ma az állam a legrosszabb munkáltató. Szerintünk ehhez a szomorú helyzethez képest az első jó irányba tett lépés az lehetne, ha kimondaná végre a kormány, hogy a saját munkavállalóit minden esetben megvédi az infláció hatásaitól, az egész közszférában inflációkövető béremelést fog alkalmazni. A ma benyújtott költségvetés nem mutat erre utaló jeleket.

Kérdezem ezért, tisztelt államtitkár asszony, hogy hajlandóe a kormány megvédeni a saját munkavállalóit az inflációtól, tervezie legalább a drágulás mértékével megemelni a béreket, vagy továbbra is megpróbálja eljátszani a kizsákmányoló nagyvállalat szerepét. Köszönöm megtisztelő válaszát. (Szórványos taps az ellenzéki sorokból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Koncz Zsófia államtitkár asszonynak.

DR. KONCZ ZSÓFIA technológiai és ipari minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A kormány a munkahelyteremtés, a gazdaság fejlesztése, az adócsökkentés és a családok támogatása mellett a gazdaság teljesítőképességének függvényében kiemelt figyelmet fordít a bérekre. 2010 óta a bruttó keresetek mintegy 117 százalékkal, a nettó keresetek 120 százalékot meghaladó mértékben, a családi adókedvezményt is figyelembe véve pedig több mint 128 százalékkal emelkedtek. Az adócsökkentés, a rezsicsökkentés vagy a gyermekkedvezmények növelése mellett a kormány életpályaprogramokkal és egyéb ágazati bérintézkedésekkel is hozzájárult az átlagkeresetek növeléséhez.

A kormány számára fontos a közszolgáltatások minőségének biztosítása, tehát kiemelt figyelmet fordít a közintézmények munkaerő-megszerző és -megtartó képességére.

(18.20)

Éppen ezért az elmúlt években jelentős lépések történtek a közszolgálatban dolgozók megbecsülése érdekében: az életpályaprogramok mellett jelentős illetményemelések is történtek, s a közszférában 2010 óta zajlanak átfogó béremelési programok. Orbán Balázs politikai igazgató úr a korábbi válaszában részletesen kifejtette ezeket a béremeléseket, ezért engedje meg, hogy csak néhány példát említsek. 2022. január 1-jétől 20 százalékkal emeltük a bölcsődei dolgozók, a szociális dolgozók és a kulturális dolgozók bérét, valamint minden eddiginél nagyobb emelést kaptak az orvosok, az ápolók pedig 21 százalékkal több pénzt vihetnek haza. 2010 óta tehát komoly béremelések történtek minden szférában. Valamint újból felhívnám a figyelmet a rendkívül jelentős adócsökkentésekre, adókedvezményekre, a rezsicsökkentésre, melyeknek köszönhetően sokkal több pénz marad a magyar emberek és a családok zsebében.

Az elmúlt 12 év tudatos építkezését folytatva a kormány továbbra is arra törekszik, hogy a folyamatosan emelkedő keresetek még tovább javítsák a magyar családok anyagi helyzetét, életminőségét. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmét. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   220-223   224-227   228-231      Ülésnap adatai