Készült: 2024.05.08.13:27:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

36. ülésnap (2022.11.08.),  2-4. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 9:28


Felszólalások:   1   2-4   5-8      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BAKOS BERNADETT (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Mára eljutottunk odáig talán, hogy most már mindenki és a kormány is beismeri: Magyarországon válság van. Az infláció elszabadult, az élelmiszer- és az energiaárak pedig egekben vannak. Jelenleg milliók nem csupán nehézségekkel néznek szembe, hanem a létbiztonságuk került veszélybe.

A mi meglátásunk szerint, bár a mostani helyzetben bizonyára van hatása a külső tényezőknek, azonban nem történt semmi olyan, amire az elmúlt 12 évben ne lehetett volna felkészülni. A mi álláspontunk szerint Magyarország most azért a legsúlyosabb áldozata egész Európában a válságnak, mert a kormány az elmúlt 12 évben végtelenül elhibázott gazdaságpolitikát folytatott, amivel nem megvédte, hanem még jobban kiszolgáltatta hazánkat a válságnak. A Fidesz neoliberális gazdaságpolitikájának legfőbb célja az volt, hogy az elmúlt 12 évben a lehető legkényelmesebb adózási környezetet megteremtse a külföldi multinacionális vállalatoknak. Ezért számolták fel például a munkavállalói jogokat, vagy ezért van az, hogy a százmilliárdos nagyságrendű profitra szert tevő vállalatoknak mindössze 9 százalékos társasági adót kellene befizetni, és azért csak kellene, mert valójában még ennél is kevesebbet fizetnek be, az extra adókedvezmények miatt alig 6 százalékot tudunk beszedni.

A német autógyárak összeszerelő üzeme után Orbán Viktor ezúttal akkumulátor-nagyhatalommá alakítaná át hazánkat, nem törődve az egyfókuszú gazdaság és a közelgő nyersanyagválság jelentette veszélyekkel, és nem törődve azokkal az emberekkel, akiknek a közvetlen lakókörnyezetét érintik ezek a projektek. Debrecen, Győrszentiván és Göd példája azt mutatja, hogy a kormány valójában fittyet hány az ott élő emberekre. És bár ez is nyilván leegyszerűsítés, de végeredményben ennek az elhibázott gazdaságpolitikának az eredménye az is, hogy mára nincs pénz a pedagógusok fizetésére sem, és ezért foglalják törvénybe, hogy az állam az utolsó, ha valakinek problémája, gondja van, ha szociális ellátásra szorul, pedig az erre fordítandó adót csak beszedi minden egyes állampolgártól.

Tizenkét év telt el a különböző presztízsberuházások bűvöletében, mindeközben elfelejtették az embereket, pedig az állam egyik legfontosabb feladata az állampolgárokról gondoskodni. A kormány gazdasági modellje összeomlott, az önállóságára pedig oly büszke Fidesz most arra kényszerül, hogy azzal magyarázza a pedagógusbér-emelés elmaradását, hogy nem kap rá pénzt az EU-tól. Arra sem marad pénz, hogy az állam a bajbajutottakon tudjon segíteni, helyette fölényeskedve és gőggel hibáztatják a rászorulókat a saját helyzetükért, eltagadva a kormány felelősségét. Ez a rendszer fenntarthatatlan, csak toldozgatni lehet, és ezzel is egyre mélyebbre csúszunk a válságban.

Mi, zöldek hosszú évek óta mondjuk, hogy változtatni kell, mert ezt az adóversenyt legfeljebb átmenetileg lehet megnyerni, de ha majd csomagolnak az autó- és akkumulátorgyárak, akkor mi itt maradunk. Itt maradunk rossz oktatással, rossz egészségügyi és szociális ellátással, az ivóvizünk elfogyhat, a levegőt pedig szennyeztük, tönkretettük a természetet. Az elmúlt években a jövőnket éltük fel, és ez nem volt valójában szükséges, ez egyedül a kormány döntése. Orbán Viktor lassan húsz éve azt mondta, hogy ha halott lovagon lovagolsz és észreveszed, akkor szállj le róla. Most már mindenki érezheti, hogy ez a pillanat eljött.

A válság egyetlen megoldása az irányváltás és a zöldfordulat. Olyan gazdaságpolitikára van szükség, amely a nagyvállalatok helyett végre az emberek valódi érdekeit képviseli, Magyarországon pedig nem kisebb, hanem nagyobb államra van szükség. A nagyvállalatoknak és a leggazdagabbaknak igenis nagyobb részt kell vállalniuk a közteherviselésből. Azért tartunk ma itt, mert az elmúlt években a kormánynak minden fontosabb volt az emberek életminőségénél és az élhető környezet megteremtésénél. A mi álláspontunk egyértelmű: Magyarországnak olyan politikára van szüksége, amely az embereket és a környezetet a profitérdekek elé helyezi. Köszönöm a figyelmüket. (Taps az LMP és a Párbeszéd padsoraiból.)

ELNÖK: Válaszadásra megadom a szót Koncz Zsófia államtitkár asszonynak. Parancsoljon!

DR. KONCZ ZSÓFIA technológiai és ipari minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Nagyon sok témát érintett a felszólalásában, igazából olyan mondatok hangoztak el, hogy Magyarországot érinti a legsúlyosabban ez a válság, és ehhez hasonlóak.

Azt gondolom, ha az ember szétnéz ma Európában, akkor pontosan látja, hogy ez nem így van. Ha az ember megnézi, hogy milyen híreket lehet olvasni, akkor például a következőket láthatjuk: „Tartós áramszünetek jöhetnek  ez van a brit kormány asztalán”, „Britek milliói kényszerülnek hiányosan étkezni”. (Tordai Bence: Nem az Origót kell olvasni!  Ungár Péter közbeszól.) Az Amerikai Egyesült Államok a szankciók ellenére tovább veszi az orosz olajat. A New York Times elismeri azt, hogy a szankciók nem működnek, ezt már többször kifejtették, és a New York Post is úgy fogalmaz, hogy „nyilvánvaló, hogy a szankciók nekünk ártanak, és változtatni kell”.

Ehhez képest az európai fórumokon a magyar kormány mindent megtesz azért, hogy a magyar embereket a legkevésbé érintse ez a válság, és gyakorlatilag egyedülálló az, hogy Magyarországon havi 181 ezer forinttal tudjuk támogatni a családokat, a háztartásokat. Viszont azért meg kell küzdeni, hiszen a magyar érdeket, a nemzeti érdeket képviselni kell ezeken a fórumokon. Az Eurostat is elismerte azt, hogy gyakorlatilag 24 uniós tagállamot vizsgálva egyedül hazánkban csökkent a gáz ára. Ezek olyan eredmények, amelyekről mindenképpen beszélni kell, de képviselő asszony azt is említette, hogy a gazdaság tekintetében hogy állunk, és az elmúlt időszakban milyen eredmények születtek. Ezt azért fogalmaznám meg így, mert gyakorlatilag a legnagyobb eredményt sikerült elérni azzal, hogy egymillió munkahelyet sikerült létrehozni. 4,7 millió ember dolgozik ma is Magyarországon, és a munkanélküliség a mai napig folyamatosan csökken.

(13.10)

Ezek olyan számok, amelyekre szerintem az embernek büszkének kell lenni, főleg, ha tudjuk azt, hogy 2010 előtt mi honnan indultunk. Ha azt mondjuk, hogy a baloldali kormányzás alatt folyamatosan nőtt a munkanélküliség, akkor ezt számokban is el tudjuk mondani: 2010-ben közel 12 százalék volt, ’22-re pedig most 3,5 százalék. Ahogy említettem, már 4,7 millió ember dolgozik, 2010 óta folyamatosan emelkednek a bérek, ’22 júliusában a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 500 ezer forint volt, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset pedig 344 700 forint. Ma már, ugye, magasabb a minimálbér, mint a baloldali kormányok alatt az átlagbér volt. Úgyhogy, ha erre az időszakra nézünk, önök pedig ilyen szövetségeseket találtak maguknak, akkor azt kell hogy mondjuk, hogy a baloldal csorbította a családtámogatásokat, emelte a munkát terhelő adókat és az élelmiszerek áfáját, eltörölte az otthonteremtési kedvezményeket, kifosztotta az egészségügyet és az oktatást.

És ha megnézzük, hogy önök mit javasolnak, mert elindítottak egy úgynevezett árnyék-zöldkérdőívet, amiben több kérdés is szerepel…  azért fogalmazok így, mert, ugye, a nemzeti konzultációval kapcsolatban azért nagyon-nagyon kritikusan fogalmaznak, ehhez képest pedig önök is indítanak egy ehhez hasonló formát. Ezzel nagyon egyetértünk, mert úgy gondoljuk, hogy a magyar embereket mindig, minden helyzetben meg kell kérdezni, és ez egy nagyon jó irány, viszont önök itt azt kérik és követelik, hogy a paksi bővítés álljon le, ami, ugye, Magyarország energiabiztonságát érintően egy elég kulcsfontosságú terület. A Paks II.-projektnek köszönhetően éves szinten 17 millió tonna szén-dioxid kibocsátása válik elkerülhetővé. Emellett a jelenleg működő paksi blokknak köszönhetően évente 14 millió tonna szén-dioxid-kibocsátást kerülünk el. A kettő együtt több mint 30 millió tonna szén-dioxidot jelent éves szinten. (Derültség az ellenzék soraiban.)

Nem tudom, hogy ez miért ad okot ilyen mosolygásra, de ezek fontos tények. Összehasonlításképpen: hazánk erdős területei évente összesen mintegy 6 millió tonna szén-dioxidot képesek elnyelni, tehát arányaiban látszik, hogy ez egy nagyon-nagyon fontos projekt, úgyhogy én azt gondolom, hogy ha önök tényleg komolyan gondolják a zöldkérdéseket, illetve a magyar családokat, a magyar emberek helyzetét, a magyar gazdaságot, akkor támogassák a magyar kormány politikáját. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   1   2-4   5-8      Ülésnap adatai