Készült: 2024.05.08.15:17:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

36. ülésnap (2022.11.08.),  17-20. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:49


Felszólalások:   13-16   17-20   21-24      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Most a Momentum képviselője, Tóth Endre következik. Megadom a szót.

TÓTH ENDRE (Momentum): Köszönöm a szót. Tisztelt Képviselőtársaim! 2009 novemberében Orbán Viktor Szentpétervárra látogatott, személyesen beszélgetett Putyin elnökkel, majd egyszerűen nyoma veszett, eltűnt az a liberális politikus, aki ’89-ben a szovjet megszálló csapatok azonnali kivonását követelte a fiatalság nevében, de nyomtalanul eltűnt az a konzervatív politikus is, aki a 2008-as, Grúziát ért orosz inváziót dörgedelmes szavakkal ítélte el.

A szentpétervári találkozó után a korábbi Orbán Viktor helyett Budapestre már egy keleti diktátorokkal barátkozó, elnyomó rendszerekre példaként tekintő, populista vezető érkezett haza. Azon morfondírozott, hogy miként döntse le a magyar demokratikus jogállam tartópilléreit. Be akarta betonozni saját személyes hatalmát abból az eszköztárból merítve, amit Putyin elnök mutatott meg neki. Persze, ezt nem tűzte nyíltan a zászlajára, hiszen ezzel nem lett volna túl népszerű az akkori szavazótáborában, hiszen sokan egyfajta antikommunista hősként tekintettek akkor rá, aki képes ellentartani az orosz befolyásszerzéseknek, aki nagy hangon vallotta akkor: „nem akarunk a Gazprom legvidámabb barakkja lenni”. Aztán mégiscsak azok lettünk az oroszbarát Orbán Viktor kormányzása alatt, a Gazprom és a Roszatom legvidámabb barakkja és persze a kommunista Kínáé, Fudan Egyetemmel és a kínai érdekeket szolgáló vasútépítéssel. Ennyit a fideszes antikommunizmusról! Már nem lenget valamiért tibeti zászlót Balog Zoltán, nem kéri számon a kormány a kommunista Kína keresztényüldözését, nem szervez az orosz invázió ellen tüntetést a Fidelitas, és Szijjártó Péter sem von párhuzamot 1956 és az ukrán-orosz háború és az oroszok agressziója között.

Kedves Kormánypárti Képviselőtársaim! A 2010-es választások után önök 180 fokos fordulatot hajtottak végre a külpolitikájukban, és ezzel becsapták és elárulták az önök konzervatív szavazótáborát. S mikor azon keseregnek, hogy oda Buda, és áprilisban elbuktak minden budai választókerületet, ami korábban a Fidesz bástyájának számított, akkor tudniuk kell, hogy ennek egyik fontos oka, hogy az önök miniszterelnöke bizony beleült a modern kori cár ölébe, mert a Körtéren és a Széna téren harcoló forradalmárok leszármazottai, a kommunisták által tönkretett, megfélemlített és megfigyelt budai polgárok soha nem fogják ezt önöknek megbocsátani. Mert ők még pontosan tudják a magyar történelem fontos tanulságait, amiről önök szándékosan nem akarnak tudomást venni. (Közbeszólás a kormánypárti sorokból: Ti jártatok az Apró-villába, nem mi.) Tudják, kik verték le a ’48-as és ’56-os szabadságharcot. Tudják, hogy kik hurcolták el több százezer honfitársunkat éhezni és megfagyni Szibériába. Tudják, kik erőszakolták meg Radnóti hitvesét, Gyarmati Fannit és még több százezer magyar asszonyt, és tudják, hogy kik ölték meg a magyar szabadság költőjét, Petőfi Sándort.

A budai polgárok tudják ezt, de 2008-ban még Orbán Viktor is tudta, akkor ezt mondta: „Magyarországot az a veszély fenyegeti, hogy visszasorolják az orosz érdekszférába. A kormány ezt a veszélyt vagy nem érzékeli vagy nem aggasztja, sőt mintha elő is segítené ezt a veszedelmes folyamatot.” Minden egyes szava igaz a mai helyzetre. De a legsúlyosabb probléma nem is a pálfordulásuk, hanem az, hogy az önök keleti nyitása nem maradt a józan gazdasági pragmatizmus szintjén. Önök tudatosan politikai függésbe taszították a keleti diktátoroktól az országot, mert akinek kritikus infrastruktúrát és atomerőművet építenek autoriter országok állami vállalatai, az zsarolhatóvá válik.

(13.50)

Akinek hackerek törik fel a minisztériumi levelezését, és orosz kémek lepik el a fővárosát, az sebezhetővé válik. Aki pedig elidegeníti magától a saját szövetségeseit, az egyedül maradhat a bajban. Önök ráadásul még rossz lóra is tettek, mert a keleti diktatúrák globális dominanciája nem jött el, sőt a szemünk láttára veszíti el Oroszország a nagyhatalmi státuszát, mikor képtelen katonai győzelmet aratni a huszadakkora Ukrajna felett, és az ukrán honvédek folyamatosan, napról napra szabadítják fel a megszállt településeket.

Önök tehát rossz lóra tettek, mikor egy olyan Oroszországra alapozták a magyar szövetségi politikát és bízták rá Paks bővítését, amely előbb véres háborút indított, majd csúnyán leégett katonai hatalomként, végül a nyugati szankciók tíz évre vetik vissza a gazdaságát, ahonnan menekül az értelmiség, ahol nem férnek hozzá a legalapvetőbb nyugati technológiákhoz sem. Valóban ők a legmegfelelőbb szövetségeseink? Valóban rájuk kell bízni hazánk nukleáris biztonságát?

Önök az elmúlt évtizedben aktívan dolgoztak valódi szövetségeseink, a nyugati demokráciák gyengítésén. Az oroszok által pénzelt európai szélsőjobboldalhoz csatlakozva, belülről fúrták meg az európai egységet. Ezzel önök történelmi bűnt követtek el hazánk és Európa ellen. (Rétvári Bence: Szankciópárti vagy, gratulálok!) De van egy rossz hírem önöknek: nem jött el a keleti diktátorok és keleti diktatúrák ideje. (Rétvári Bence: De a Momentumé sem!) Így hiába gondolja magát világpolitikai zseninek a miniszterelnök (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), valójában a keleti nyitásunk egy teljes morális és politikai kudarc. (Szórványos taps a Momentum, a Párbeszéd és a DK soraiból.)

ELNÖK: Menczer Tamás államtitkár úré a szó.

MENCZER TAMÁS külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Mindenekelőtt engedje meg, ha már Oroszországról beszélt, igen sok mindent említett, de mégiscsak a háború a legfontosabb, ennek kapcsán engedje meg azoknak a félreértéseknek az elkerülése érdekében, amelyeket az ön fejében vélek felfedezni, hogy a magyar kormány álláspontját ismét elmondjam és hangsúlyozzam, nevezetesen, hogy mi a béke pártján állunk. Mi azt mondtuk és azt mondjuk, hogy ennek a háborúnak el sem szabadott volna kezdődnie. A háború kitörése előtt azt mondtuk, hogy mindent meg kell tenni a béke megőrzéséért; most azt mondjuk, hogy mindent meg kell tenni a béke helyreállításáért. Az azonnali tűzszünetet és eredményes tárgyalások folytatását szorgalmazzuk, mert ez mindannyiunk érdeke.

Természetesen kiállunk Ukrajna területi szuverenitása és integritása mellett, ugyanakkor azt is elmondjuk, hogy az a szankciós politika, amivel Brüsszel reagált a háborúra, rendkívül káros, eredménytelen és hatástalan.

Néhány dologra reflektálnék azok közül, amiket volt kedves említeni. Először is: ha jól értettem azt, amit elmondott, akkor ön nem érti azt, hogy Orbán Viktor mit és miért csinál. Ezen nem vagyok túlzottan meglepve, ugyanis Orbán Viktor mindig a magyar érdeket képviseli és a magyar érdek mellett áll ki, és ez a Momentumra rövid pártélete során soha nem volt jellemző. (Rétvári Bence nevet.) Ezért nem érti ön, tisztelt képviselő úr, a magyar miniszterelnököt. Én bátorítom azon törekvésével kapcsolatban, hogy próbálja megérteni őt, de túl sok reményt nem fűzök ezekhez a kísérletekhez, mondom még egyszer, különös tekintettel arra, hogy más alapokon állunk, és más alapokon áll a kormány, a kormánypártok a miniszterelnök vezetésével, és a baloldal, így az ön pártja, és az ön pártja különösképpen is. Majd erre még kitérek. És ez a különbség abban áll, hogy mi a magyar érdeket képviseljük, önök meg soha nem tették ezt. (Vitályos Eszter: Így van!) Ezért nem érti azt, hogy a miniszterelnök és a kormány mit miért csinál.

Hadd említsek még néhány dolgot. Tehát ön például említette a keleti nyitást, tisztelt képviselő úr, hogy a keleti nyitás egy teljes kudarc. Ezt sem érti. A keleti nyitásra azért volt szükség, és ez nem egy magyar sajátosság, minden ország ezt csinálja, mert bő tíz évvel ezelőtt a világ globális beruházásainak 80 százalékát finanszírozták nyugati tőkéből és 20-at keleti tőkéből, most pedig 70 százalékát finanszírozzák keleti tőkéből és mindössze 30-at nyugati tőkéből. Tehát az arányok megfordultak, óriási a verseny a keleti beruházásokért és a keleti piacokért.

És hogy mennyire sikeres a keleti nyitás vagy nem: az elmúlt három esztendőben, tehát ’19-ben, ’20-ban és ’21-ben mindig a legtöbb beruházás Magyarországra keleti országból érkezett, kétszer Dél-Koreából és egyszer Kínából. Az exportunk 45 százalékkal, a kereskedelmi forgalmunk pedig 48 százalékkal nőtt a keleti nyitás relációiban.

Ön támadta a paksi beruházást, hogy egy másik kérdésre is reflektáljak. Mit támad ön: a magyar energiabiztonságot, a magyar energiaellátást? Paks adja a magyarországi energiatermelés felét és a magyarországi fogyasztás egyharmadát. Paks nélkül nincs energiabiztonság, nincs rezsicsökkentés. Az atomerőmű, a nukleáris energia olcsó, biztonságos és tiszta energiát jelent. Ráadásul most, amikor a gáz és az olaj ára folyamatosan ingadozik, kiszámítható energiaforrást is jelent. Ön ezt is támadja, természetesen a magyar érdekkel ellentétesen.

És hogy önök milyenek, tisztelt képviselő úr, már hogy a Momentum. Mondtam, soha nem képviselik a magyar érdeket. Önök szankciópártiak. Donáth Anna: „Ennyi szankció nem elég.” Szintén ő: „A kivetett szankciók működnek.” Fekete-Győr András: „Ha kormányon lennénk, mindenképpen csatlakoztunk volna az olajembargóhoz.” És lehetne sorolni. Ráadásul egy másik irányból, a rezsicsökkentés szempontjából nézve Tompos Márton azt mondja: „A rezsicsökkentés egy politikai termék volt, a szocialista időket idézi. Teljesen mellőzött minden piaci logikát.”

Tehát önök eltörölnék a rezsicsökkentést, amely védi az embereket, és ezzel párhuzamosan támogatják a szankciókat, amelyek pedig sújtják az európai, így a magyar embereket is. Mondom még egyszer, önök soha nem képviselték a magyar érdekeket és soha nem képviselték a magyar embereket. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.)

Zárásként még annyit, hogy ön kioktat engem és a kormányt abból, hogy kik a szövetségesei, és a magyar érdekeket hogyan kell képviselni. Önök a határon túli magyarokat is elárulták minden alkalommal, és aki a külhoniakat elárulja, az elárulja azokat is, akik a határon belül élnek. Önök ilyenek. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti sorokban.)




Felszólalások:   13-16   17-20   21-24      Ülésnap adatai