Készült: 2024.05.09.06:55:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

74. ülésnap (2023.06.16.),  27-30. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:44


Felszólalások:   23-26   27-30   31-34      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! A DK képviselőcsoportjából Barkóczi Balázs képviselő úr jelentkezett napirend előtti felszólalásra. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

BARKÓCZI BALÁZS (DK): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Kormánypárti Képviselőtársaim! Pár év múlva, amikor az önök dicstelen kormányzása már csupán a rendszerváltás utáni politikatörténet egy nagyon szomorú fejezete lesz (Közbeszólások a kormánypártok soraiból.  Rétvári Bence: Gyurcsány meg a rendszerváltás előttié!), a mai nap a magyar parlamentarizmus (Dr. Répássy Róbert: Gyurcsány! Gyurcsány!  Az elnök csenget.) aranykönyvének legsötétebb lapjain fog szerepelni. Mindenki csak úgy fogja emlegetni ezt a mai napot, hogy ekkor hullott le az álarc az önök álságos és nemzetrontó politikájáról, hogy ez volt az a nap, amikor önök vállaltan szembementek a magyar jövő letéteményeseivel és a magyar jövő reménységeivel, a magyar szülőkkel, a magyar diákokkal és a magyar tanárokkal; hogy ez volt az a nap, amikor a haveroknak és üzlettársaknak fillérekért átjátszott haza, a pár száz szavazatért szalonképessé tett ordas eszmék (Rétvári Bence: A Jobbik szövetségese!  Dr. Répássy Róbert: És a Jobbik?!), a magyart magyar ellen fordító kalandorpolitika és a puszta hatalomféltésből mindannyiunk közös otthona, az Unió ellen való hazug uszítás, valamint a sajtószabadság megfojtása után önök a legnagyobb bűnt követték el, amit csak felelős kormányzat elkövethet: puszta hatalmi érdekből szétverték a magyar közoktatás még utolsó működő bástyáit.

Önök most arra készülnek a magyar parlamenti többség jóváhagyásával, hogy beteljesítsék és bevégezzék azt a bosszúhadjáratot, amit másfél évvel ezelőtt hirdettek a magyar tanárok, a magyar szülők és a magyar diákok ellen. Önök arra készülnek, hogy most, amikor 16 ezer pedagógus hiányzik a közoktatásból, amikor az orbáni infláció már felzabálta a pedagógusbéreket, amikor soha ilyen kevesen nem jelentkeztek pedagógusképzésre, ezzel párhuzamosan pedig soha ilyen magas nem volt a korai iskolaelhagyók aránya (Vitályos Eszter: Ez nem igaz! Hazudsz!), miközben a szakma egyre inkább elöregszik, és nincsen utánpótlás, és miközben önök a legalapvetőbb munkáltatói jogokat is megvonják a túlterhelt pedagógusoktól, bevigyék a magyar közoktatásnak az utolsó kegyelemdöfést, a státusztörvénynek csúfolt bosszútörvényt.

Lássuk, hogy miért mondom ezt! Miközben az önök miniszterelnöke kint minden szankciót megszavaz, itthon pedig a szabadságharcos szerepében tetszeleg, aközben önök a tanárfizetések kapcsán gyáván és hazug módon Brüsszelre mutogatnak, a tanárok maradék szabadságát is készek lennének megvonni a bosszútörvénnyel. Miközben önök kint mindent megígérnek, csak hogy hozzájussanak azokhoz az uniós forrásokhoz, amiket pont az önök kormányának a korrupt működése miatt nem kapnak meg a magyar emberek, aközben lábbal tapossák a tanárok és a diákok legalapvetőbb jogait, könnygázzal fújják le és a rendőreikkel veretik meg őket (Dr. Répássy Róbert: És a gumilövedék?!), és még egyeztetni sem hajlandóak a szakma képviselőivel. Miközben tovább korlátozzák a tanszabadságot, tovább csökkentik az intézmények és a tanárok autonómiáját, tovább növelik a pedagógusterheket, azt hazudják, hogy soha ilyen jó nem volt még Magyarországon tanárnak lenni, és hogy a tanárok jogfosztása, a közalkalmazotti státusz elvétele az ő érdekükben történik. Miközben a jövő generációit megfosztják a minőségi oktatástól és adminisztratív eszközökkel próbálják meg elfedni a most már az egész országot sújtó tanárhiányt, valamint fenyegetettségben és félelemben tartják a pedagógusokat, önök álszent és hazug módon magyarázkodnak a több száz milliárd forintból fenntartott propagandasajtójukban, és hergelik a magyar embereket a magyar diákokat oktató-nevelő diplomás szakemberek ellen.

Tisztelt Ház! Ez a bosszútörvény az azt kidolgozók kopottas és avítt eszméivel egyetemben pár év múlva a történelem szemétdombjára fog kerülni, és csak remélhetjük, hogy még a jelenlegi kabinet sem tud akkora rombolást végrehajtani a magyar közoktatásban, amit a Dobrev Klára vezetésével felálló szociáldemokrata kormány (Derültség a kormánypártok soraiban.  Nacsa Lőrinc: Ajjaj!) felelősségteljes baloldali politikával nem tud majd orvosolni (Közbeszólások a kormánypártok soraiból.), de az árnyékkormány addig is mindent megtesz, amit lehetséges: valódi párbeszédet kezdeményezünk a szakma szereplőivel, és olyan oktatási programot dolgozunk ki, ami majd a magyar közoktatás megújításának az alapja lehet. (Vitályos Eszter: Láttuk már, láttuk már 2010 előtt, hogy milyen programotok van!) Lássuk ezeknek a pontjait!

Követeljük a magyar pedagógusnak az azonnali 45 százalékos béremelést és a nem pedagógus munkakörben dolgozó munkavállalók bérrendezését. Követeljük a tanszabadság és az iskolai autonómia visszaállítását (Az elnök csenget.), hogy a tankerületek azonnali hatállyal adják vissza az oktatási intézményeket a rá szánt forrásokkal együtt azoknak az önkormányzatoknak, amelyek ezt igénylik. Követeljük a jogtalanul elbocsátott pedagógusok azonnali visszavételét, a fegyelmi büntetések eltörlését és a sztrájkjog visszaállítását. Követeljük a tanárok és a diákok terheinek a csökkentését, a valóban esélyteremtő és XXI. századi magyar közoktatást. Követeljük a felelős és hozzáértő oktatásirányítást és az önálló oktatási minisztérium felállítását. És követeljük a tanárok és a diákok megbüntetésére szabott bosszútörvény azonnali visszavonását és valódi, érdemi párbeszédet a közoktatás (Az elnök csenget.) megújításáról. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a DK soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A képviselő úr kérdésére a választ Rétvári Bence miniszterhelyettes, államtitkár úr fogja megadni. Parancsoljon, államtitkár úr!

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr, Árnyékminiszter Úr! Tisztelt Ház! Ön azzal kezdte a különbségtételt az önök politikai közössége és a miénk között, hogy mi a rendszerváltás utáni történelem egyik lezárt fejezete leszünk. Ez valóban egy különbség, hiszen önök a rendszerváltás előtti történelemnek a rendszerváltás utáni történelembe áthúzódó fejezete, erre Gyurcsány Ferenc és Dobrev Klára, az Apró-villa, az ottani történések, amelyek nemzedékeken keresztül meghatározták Magyarország történetét az 50-es években (Közbeszólások a DK soraiból.), a 60-as, 70-es, 80-as, 90-es és 2000-es években egyaránt  ez valóban különbség. Tudja, az én pártomnak, a Kereszténydemokrata Néppártnak a politikusai akkor valahol száműzetésben voltak, vagy börtönben, vagy valahol meghúzták magukat, amikor az Apró-villában eldöntötték, hogy mi fog történni Magyarországon. Ez tehát valóban egy különbség a két párt között.

Aztán azt is mondta, hogy ordas eszmékkel paktálnak le egyesek itt a parlamentben. (Nacsa Lőrinc: Ott a jobbikos!  Barkóczi Balázs kezével jobbra mutat.) Lehet, hogy maga köré nézett. Hát mégiscsak önök kampányoltak együtt gárdistákkal, az ön szórólapjait szórták ki egykori magyar gárdista jobbikosok. Tehát ha valaki… (Közbeszólások.) Nem a mi szövetségesünk beszélt arról, hogy a zsidó származású képviselőket és politikusokat listázni kéne a parlamentben, hanem az ön politikustársa, az ön szövetségese, az ön képviselőtársa beszélt erről. Tehát lehet, hogy végre  végre!  magukba néznek, tisztelt képviselő úr, és talán lehet, bár nem hiszem, hogy egyszer az életben őszintén megnyilvánulnak ez ügyben. Bár Gyurcsány Ferenc elmondta önöknek, hogy lehet őszintén beszélni, ugye, nem kell hazudni  micsoda felszólítás ez Gyurcsány Ferenctől , mi voltunk ott, ez a dolgunk.

(10.20)

Legalább akkora logikai megfejtési rejtvény, mint az iskolai feladatok, hogy vannak a szigeten hazudósok meg igazmondók, de hát, Gyurcsány Ferenc egyszer azt mondta, hogy nem kell hazudni, el kell mondani, hogy önök akadályozzák a pedagógusbér-emelést, mert önök nem engedik azt, pontosabban a politikai befolyásukat arra használják, arra vetik be, hogy ne érkezzen Magyarországra egyetlenegy forrás sem pedagógusbér-emelésre. (Barkóczi Balázs folyamatosan közbeszól.) Mi megállapodtunk az Európai Unióval 800 milliárd forintban, hogy a legnagyobb konstrukció Magyarországon a pedagógusbér-emelésre fordítandó konstrukció lesz. Megállapodtunk mi és az Unió. (Közbeszólás a kormánypárti padsorokból: Így van!)

És azóta, tavaly július óta önök mást sem tesznek, mint ezt akadályozzák. Kimennek Brüsszelbe is  Dobrev Klára is, Molnár Csaba is, Ara-Kovács Attila képviselő úr is, mindnyájan , és újabb feltételeket követelnek, hogy ne érkezzen meg a magyar pedagógusok béremelésének fedezete. Minden európai uniós forrás ott van benne a költségvetésünkben, a magyar költségvetés egyik fejezete; ez része a költségvetésnek, és ebből szeretnénk nekik minden idők legnagyobb béremelését, 75 százalékos béremelését biztosítani, mert mi megbecsüljük őket; mert mi a munkájukat értékeljük nemcsak szavakban, de szeretnénk anyagiakban is; nemcsak pedagógusnapon megköszönni, nemcsak év végén, a ballagáskor megköszönni, hogy hogyan foglalkoztak a gyermekeinkkel vagy mások gyerekeivel, hanem hogy ez a havi bérükben is meglátszódjék.

Erre önöktől példát nem vehetünk, mert a rendszerváltás óta az egyetlenegy kormány, amelyik csökkentette a magyar pedagógusok bérét, az pontosan az önök kormánya volt. (Közbeszólás a kormánypártok padsoraiban: Így van!  Gréczy Zsolt: Hazugság!) A rendszerváltás óta az egyetlenegy kormány, amely tömegesen zárt be iskolákat, összesen 381 helyen, az az önök kormánya volt. A rendszerváltás óta az egyetlenegy kormány, amely a pedagógusképzést tandíjassá tette, ráadásul kétszer is, az önök kormánya, a Horn-kormány és a Gyurcsány-Bajnai-kormány. És az egyetlenegy kormány, amely tömegesen pedagógusokat bocsátott el Magyarországon, 15 ezer pedagógust, azok pontosan önök voltak, amikor 2008-2009-ben 15 ezer pedagógust rúgtak ki a magyar iskolákból; se szó, se beszéd, indokolás nélkül menniük kellett.

Most pedig ön föláll, miután bért csökkentettek, ön béremelést követel; miután önök pedagógusokat bocsátottak el, azután önök több pedagógust követelnek; miután önök tandíjat vezettek be a pedagógusképzésre, azt mondja, hogy többeknek kéne jelentkezni a pedagógusképzésre. Amit a jövőre vonatkozóan mond, abban igaza van, csak amit a múltban tett, az mind ennek az ellenkezője, meg amit most is tesznek, nemcsak itt, hanem Brüsszelben, mert itt önök nincsenek többségben, de Brüsszelben a többségre van befolyásuk, ezért ott próbálják akadályozni a magyar pedagógusok béremelését.

Egyeztetések hiányáról beszél, tisztelt képviselő úr. Ön is ott volt személy szerint az egyeztetésen, amikor kilenc pártot hívtunk a Belügyminisztériumba; az volt a 20. egyeztetés. Előtte már 19 egyeztetés volt; abból 10 a szakszervezetekkel külön, de volt az Országos Köznevelési Tanáccsal, a Köznevelés-stratégiai Kerekasztallal, magánfenntartókkal, egyházi fenntartókkal, szülői szervezetekkel, mindenkivel, akivel csak lehetett, és aztán volt egy következő egyeztetés, amire az önök szakértőit hívtuk másnap. Eljött? Nem! Ön megfogalmazott javaslatot a kilencpártin? Nem! Volt bármi érdemi észrevétele? Nem! (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.)

Önök csak a botránykeltésben hisznek, tisztelt képviselő úr. (Közbeszólások és zaj a DK padsoraiból.) Bízzunk benne, hogy még egyszer nem kerül a baloldal hatalomra, mert akkor újra az az időszak jön, ami pedagógusbér-csökkentéssel és tömeges elbocsátásokkal járt. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   23-26   27-30   31-34      Ülésnap adatai