Készült: 2024.05.10.07:14:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

47. ülésnap (2023.02.27.),  22-25. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:24


Felszólalások:   18-21   22-25   26-29      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HAJNAL MIKLÓS (Momentum): Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársak! Múlt hét szerdán, február 22-én egy nagyon szomorú jelenetnek lehettünk a szemtanúi: 200 kilométerre innen, Debrecenben a helyi választási bizottság elutasította az akkumulátorgyárról szóló népszavazási kérdéseket. Elutasította azt a kérdést is, amit a Momentum önkormányzati képviselője, Mándi László nyújtott be.

Mi szándékosan szó szerint pont ugyanazt a kérdést nyújtottuk be, amit pár hónappal ezelőtt, október 17-én a helyi választási bizottság még jóváhagyott. Csak aztán az LMP nem vette fel az aláírásgyűjtő íveket.

(14.10)

Azért is nyújtottuk be szó szerint ugyanezekkel a szavakkal ugyanezt a kérdést, mert azt gondoltuk, ha valami egyszer megfelelt a bizottságnak, akkor annak meg kell felelni legközelebb is. Míg legutóbb a helyi választási bizottságnak elég volt két hét a döntéshez, ezúttal a jogi határidőkben elmentek a falig. A teljes 30 napos időkeretet kihasználták arra, hogy találjanak valami ürügyet, amire hivatkozva elutasíthatnak egy olyan kérdést, amit már egyszer jóváhagytak.

Tisztelt Képviselőtársak! Egy jogállamban ilyesmi nem fordulhatna elő. Nem fordulhatna elő, hogy ami októberben megfelelő, amit októberben jóváhagynak, azt februárban visszadobják, elkaszálják. Mi ez, ha nem politikailag vezérelt döntéshozás? (Közbeszólás a DK soraiból: Úgy van!) Mi ez, ha nem a jogállamiság szembeköpése? Hol van itt a jogbiztonság, ha októberben A-t mondanak, februárban B-t?!

A jogsértő helyi választási bizottság ezzel gyakorlatilag a titkolózó fideszes városvezetés oldalára állt, és egyébként a vízzabáló akkumulátorgyár oldalára is a debreceniekkel szemben. Másnap pedig egyébként a városvezetés még rá is tett egy lapáttal, amikor elfogadta Debrecen költségvetését, melyben népszavazásokra elegánsan nulla, azaz nulla forintot írtak be. Debrecenben tehát továbbra is az ott élők megkérdezése nélkül akarnak felépíteni egy gigantikus, vízzabáló akkumulátorgyárat, ráadásul mindezt 320 milliárd forintnyi, adóforintnyi közpénzzel teszik.

A városvezetés döntése tisztázta a helyzetet, a városvezetést nem érdekli a debreceniek akarata, meg sem akarják őket hallgatni. Hiába akar a debrecenieknek a háromnegyede egyébként népszavazást  ezzel még a fideszesek is egyetértenek , a városvezetés elvette tőlük ezt a döntést. De nemcsak a fideszes városvezetésre igaz ez, a Fidesz-kormány is évek óta nagy támogatója az akkumulátorgyáraknak, látjuk ezt Gödön, Győrben, Fóton, Komáromban és még tucatnyi városban; látjuk most Debrecenben is. Mi pontosan tudjuk, hogy nem egy parlamenti vita, nem egy újabb felszólalás fog ezeknek a környezetpusztító kormányzati törekvéseknek megálljt parancsolni, éppen ezért kezdeményeztünk népszavazást.

A Momentum álláspontja pedig egyértelmű: Magyarországon nincs helye vízzabáló és környezetpusztító akkumulátorgyáraknak sem Debrecenben, sem Győrben, sem Gödön, sem sehol máshol. De abban is hiszünk, hogy súlyos kérdésekben időről időre ki kell kérni az emberek akaratát, meg kell kérdezni őket. Önök, ugye, nagyon szeretik egyébként a nemzeti konzultáció műfaját, hát, kérdezem én: az akkugyár-népszavazást miért nem szeretik? Előszeretettel szoktak választási eredményekre is hivatkozni, mint ami megfelelő felhatalmazást ad maguknak, hát, kérdezem én, amikor a gödiek elzavarták a fideszes polgármestert, utána önök miért minősítették át gazdasági övezetté az akkumulátorgyárat és környékét, miért vették el a területet a gödiektől? Az ő akaratukat miért nem tartja tiszteletben a kormány? Nyilván a népszavazást és a konzultációt maguk csak addig szeretik, amíg maguk írhatják a kérdéseket, a helyiek döntését pedig csak addig tartják tiszteletben, amíg magukkal értenek egyet.

Mi továbbra is készen állunk az aláírásgyűjtésre, készen állunk a népszavazásra, hogy elvégezzük azt a munkát, amire itt egyébként mindannyian felesküdtünk; a népképviselet lenne ugyanis a legfontosabb, legfőbb feladatunk. Épp ezért nem hagyjuk cserben azokat, akik az igazságért küzdenek, ezért most fellebbezünk a jogsértő helyi választási bizottság döntésével szemben, és az utolsó pillanatig küzdeni fogunk, hogy a helyiek dönthessenek; a debreceniek pedig majd eldöntik, hogy melyik a megfelelő, melyik a méltó képviselet számukra. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

ELNÖK: Ismét Koncz Zsófia államtitkár asszonynak adom meg a szót.

DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár: (Mikrofon nélkül:) Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Lehet hallani? (Közbeszólások: Nem.  Dr. Koncz Zsófia elé hordozható mikrofont állítanak.) Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Először is azzal szeretném kezdeni, hogy világos szabályok vonatkoznak a népszavazásokra, és tudomásunk szerint még az ellenzéken belül sincsen egységes álláspont ezzel kapcsolatban. Természetesen minden kezdeményezést, ami a jogi szabályoknak, a jogi keretnek megfelelő, azt meg fogjuk vizsgálni.

Azt is szeretném kiemelni  itt az akkumulátorgyártás már szóba került , hogy azért önök elég nagy fordulatot vettek az elmúlt időszakban az akkumulátorgyártást illetően. Még 2021-ben összellenzéki sajtótájékoztatót tartottak Dunaújvárosban, amelyen részt vett a DK, a Jobbik, a Párbeszéd, az LMP, a Mindenki Magyarországa Mozgalom, a Momentum, az MSZP és Dunaújváros polgármestere is, amely sajtótájékoztatón egyértelműen kiemelték és kifejezték azzal kapcsolatos álláspontjukat, hogy mennyire szomorú, hogy az akkumulátorgyár nem Dunaújvárosban fog megépülni. Azért ez valahol azt mutatja, hogy nem tudom, mi történhetett itt az elmúlt hetekben, de egy picit meglepődve állunk itt, hiszen az előző ülésszak során főképp az LMP-vel arról beszélgettünk, vitatkoztunk  talán, azt gondolom, ebben még egyet is értettünk , hogy mennyire fontos az, hogy az elektromos autók kora van, erre milyen kormányzati támogatások vannak. (Közbeszólások a DK soraiból.)

Az a helyzet  és ezt akkor is elmondom, ha itt ez nagy népszerűségre tesz szert a hátam mögött, mert hallom, hogy nagyon nagy kényszert éreznek azzal kapcsolatban, hogy ezt kommentálják , hogy azért zöldpolitikusok és baloldali zöldpolitikusok Európán belül mennyire fontosnak tartják az akkumulátorgyártás térnyerését, és például Németországban a zöldpolitikusok azok, akik mondjuk, környezetvédelmi engedélyt adnak rá. Tehát ezek olyan érvek, amelyeket el kell mondani, mert itt tényleg érthetetlen helyzet állt elő, hogy most pedig azt látjuk, hogy önök odamennek és gyakorlatilag politikai haszonszerzés céljából próbálják hergelni az ott élőket.

Én azt gondolom, hogy erről a témáról mindenképpen beszélgetni kell, és meg kell vitatni, tárgyalni azokat a szempontokat, amelyek miatt a mai vitanapon erre valószínűleg részleteiben is, órákon keresztül sor fog kerülni. Én nagyon kíváncsi vagyok arra, hogy az itt ülő képviselőtársak közül, akik a mai napon az akkumulátorgyár kérdését felvetik, valóban itt fognake végig ülni ezen a vitanapon, és végig fogjáke ezt a vitát követni.

Az a téma, amit ön is felvetett, a környezetvédelem, illetve a klímavédelem, mellyel kapcsolatban a magyar kormánynak az álláspontja megkérdőjelezhetetlen. Itt az akkumulátorgyártás iránti hatalmas igénynövekedést az emberiség egyik legnagyobb kihívása, vagyis a klímaváltozás idézte elő. Ugye, erről is szó volt már, hogy az Európai Parlament döntött arról, hogy 2035-től várhatóan ilyen elektromos autók forgalomba helyezését fogják csak engedélyezni, és a magukat zöldként emlegető pártok képviselői itt, a magyar Országgyűlésben is sokszor kifejtették azt, hogy a gazdaság dekarbonizációjának, a fosszilis energiáról a megújuló energiaforrásokra történő átállásnak és a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésének mennyire fontos szerepe van. Én azt gondolom, hogy eddig ebben nem is volt gyakorlatilag vita köztünk, de most úgy tűnik, hogy mégis hirtelen megváltoztatták az álláspontjukat. Gyakorlatilag a klímasemleges energiatermelés szempontjából Magyarország ma már jobban teljesít, mint az EU legtöbb országa, jobban, mint Ciprus, Írország, Spanyolország, tehát az elmúlt időszakban már ezzel kapcsolatban is megtettük a megfelelő lépéseket.

A CATL gyár kapcsán a kiadott engedélyben nagyon-nagyon szigorúan figyelték a környezeti elemeket, így például a talaj, a levegő, a zaj, a természet és a víz védelme érdekében számos kötelezettséget írt elő a beruházó számára a kormányhivatal. Ez a gyár a legszigorúbb környezetvédelmi szabályokat kell betartsa annak érdekében, hogy meg tudjon épülni. 2023. február 18-án teljes terjedelmében közzétette a honlapján a kormányhivatal az engedélyezési eljárást lezáró végleges határozatot. Azt is ki kell emeljük, hogy amikor ez a gyár néhány éve bejelentette, hogy a türingiai Arnstadtban építi fel a mintaprojektgyárát, a kereszténydemokrata Merkel kancellár is üdvözölte a döntést, de zöldpárti politikusok is kedvezően nyilatkoztak. Később a gyár környezetvédelmi engedélyét pedig (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) ünnepélyesen adta át az ottani szociáldemokrata gazdasági miniszter és a zöldpárti környezetvédelmi miniszter.

Én azt gondolom, kulcskérdés, hogy ebben a versenyben Magyarország részt vegyen, és ebben kérjük képviselőtársaink támogatását. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Szintén napirend előtti felszólalásra jelentkezett Varju László. Megadom a szót.

(14.20)




Felszólalások:   18-21   22-25   26-29      Ülésnap adatai