Készült: 2024.05.08.05:59:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

48. ülésnap (2023.02.28.),  22-29. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 11:36


Felszólalások:   18-21   22-29   30-33      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GY. NÉMETH ERZSÉBET (DK): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Az Orbán-kormány csapnivaló gazdaság- és szociálpolitikája súlyos károkat okoz minden magyarnak, és különösen sújtja a nyugdíjasokat. Az egész Európában példátlan, az Unióban legmagasabb inflációt megsínylik az idős emberek is. Elég bemenniük a közértbe, vagy kimenniük a piacra, és pontosan tudják, hogy minden nappal kevesebbet ér a nyugdíjuk, amiért egész évben dolgoztak. Az Orbán-kormány a saját törvényei szerint járó emelést sem adja oda a nyugdíjasoknak. 2022-ről egy teljes évvel adós nekik, összesen másfél százalékkal, mert ennek pedig be kellett volna épülnie a tavalyi nyugdíjakba, és erre kellett volna emelni 2023-ban azt a bizonyos 15 százalékot.

A nyugdíjprémium 2022-ben 22 ezer forintot jelentett volna minden nyugdíjasnak, ebből is csak 10 ezer forintot adtak oda önök az időseknek. A költségvetésbe ugyan betervezték a teljes összeget, de itt is spórolni akartak mintegy 30 milliárd forintot a kreatív törvényértelmezéssel. Tehát a nyugdíjasok a felét sem kapták meg annak nyugdíjprémiumban, ami járt volna nekik. Ez gyalázatos, tisztelt képviselő hölgyek és urak!

A DK szerint vérlázító, hogy a kormány még a saját törvényeit is kijátssza, csak ne kelljen emelnie a nyugdíjakon, pedig az idősek már így is rendkívül kiszolgáltatott helyzetben vannak: drágulnak az élelmiszerek, drágul a rezsi, drágul a megélhetés, a nyugdíjak azonban alig emelkednek. Ilyen drágulást a Rákosi-korszak óta nem tapasztalhattunk (Felzúdulás a kormánypártok soraiban.), a helyzet pedig hónapról hónapra romlik az orbáni infláció emelkedésével. Az árnyékkormány szerint ezért negyedévente kell a nyugdíjakat emelni, amelynek első részletét már idén áprilisban ki kell fizetni az időseknek. Nem hitelezhetnek az idős emberek a kormánynak!

A nyugdíjasok érdekében a Demokratikus Koalíció több országgyűlési határozati javaslatot is benyújtott, de a fideszes többség ezeket még tárgysorozatba sem engedi venni, egészen egyszerűen megakadályozzák, hogy erről itt az ülésteremben, a plenárison tudjunk vitatkozni. Szégyelljék magukat, tisztelt kormánypárti hölgyek és urak! Ennyit érnek az idősek maguknak?!

Az árnyékkormány ugyanakkor elvégezte önök helyett a munkát. (Derültség a kormánypártok soraiban.) Mi egyeztettünk a nyugdíjasszervezetek vezetőivel, javaslatainkat, amelyeket, ahogy mondtam, országgyűlési határozat formájában benyújtottunk, velük egyetértésben fogalmaztuk meg. Mik ezek pontosan? 2022-re visszamenőlegesen, tehát januártól de-cemberig egy másfél százalékos nyugdíjemelést kell adni a nyugdíjasoknak, és ezt kell majd ezzel a 15 százalékkal, illetve ezzel kellett volna megemelni 2023. január 1-jével.

Szeretnénk, és azt kérjük, hogy egy egyszeri 100 ezer forintos támogatást szíveskedjenek kifizetni a nyugdíjasoknak, és a 15 százalékos nyugdíjemelést pedig az első félévtől kezdve korrigálni kell negyedévente, hiszen az infláció, amit a Magyar Nemzeti Bank 15-19 százalék közé tesz ebben az évben…  önök ennek csak az alsó határértékével voltak hajlandóak megemelni a nyugdíjakat.

A Dobrev Klára vezette árnyékkormány sokak számára fontos javaslatot fogalmazott meg, ezek között még egyre szeretném az önök figyelmét felhívni, és azt gondolom, ha egy kicsit utánanéznek, és kicsit belegondolnak a magyar emberek helyzetébe, akkor legalább ezt az egy javaslatát elfogadják a DK-nak. Ez pedig az, hogy a bankautomatákból kivehető 150 ezer forintos összeghatárt fel kell emelni 250 ezer forintra. Ezt az összeget önök 2014-ben állapították meg  ugye, ennyi pénzt, vagyis 150 ezer forintot lehet kivenni ingyen a bankautomatákból , és mára ezt az összeget jócskán meghaladja mind a minimálbér nettója, mind pedig az átlagnyugdíj. Mielőtt nagyon örülnének annak, hogy ez azért van, mert önök ennyire emelik a nyugdíjakat meg a béreket, azt gondolom, hogy ez igazából az infláció eredménye.

Tisztelt Ház! Mielőtt azzal jönnének önök, kormánypárti képviselők, hogy bezzeg önök visszaadták a 13. havi nyugdíjat, akkor tegyük ezt is rendbe! 2002-2010 között hét évig adták az akkori kormányok a 13. havi nyugdíjat, önök 2010-21 között 11 évig nem adtak 13. havi nyugdíjat. Most akkor mikor járnak jobban a nyugdíjasok, amikor végre önök egyszer, illetve most már februárban másodszor kifizetik a nyugdíjat, vagy pedig akkor, amikor hét éven keresztül fizettük ki ezt a nyugdíjat? (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Úgy vélem, hogy az árnyékkormány…

ELNÖK: Képviselő asszony!

GY. NÉMETH ERZSÉBET (DK): …felkészült a kormányzásra, pontosan tudjuk…

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony.

GY. NÉMETH ERZSÉBET (DK): …hogy hogyan segítsük a nyugdíjasokat, és mára már az árnyékkormány Magyarországon az egyetlen remény, hogy a nyugdíjasok jobban éljenek. (Vitályos Eszter: Ezt te sem hiszed el!  Dr. Répássy Róbert: Ez a remény árnyékkormánya.) Köszönöm a szót, elnök úr. (Taps a DK soraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Tállai András miniszterhelyettes úr kíván válaszolni az elhangzottakra. Öné a szó.

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Itt valóban elvi és politikai eltérés van a DK és a Fidesz-KDNP-kormány nyugdíjpolitikája között. Ön előszeretettel emlegeti az árnyékkormányt. Az árnyékkormánynak semmilyen döntési joga, semmilyen kihatása a döntéseiknek  tehát az nincs is  nincs a társadalomra, nincs a nyugdíjasokra, így nyilvánvalóan körülbelül annyi feladata van, hogy elmondja a parlamentben az állásfoglalásukat. De ha megengedi, mégiscsak távolabbról kezdeném én, hiszen a két politikának a megközelítését itt kell kezdeni levezetni.

Amikor önök kormányoztak  személy szerint egyébként ön is , akkor ugyanilyen válság volt. Nem volt ekkora a válság, hiszen Gyurcsány Ferenc kormánya nem ismerte föl a válságot, és az utolsó pillanatban az IMF-nek kellett kimentenie az országot a csődből, és hogy fizetőképes maradjon Magyarország.

(10.00)

Akkor persze az IMF mondta meg, hogy mit kell csinálni, önök ezt elfogadták. Az első lépésük az volt, hogy a nehéz helyzetben, amikor ugyanúgy….  sőt, nem volt gazdasági növekedés, hanem a gazdaság csökkenése volt (Varga Zoltán: Mint most.), magas volt az infláció. Önök mit tettek? Elvettek az emberektől, mert azt vallották, hogy az a megoldás a gazdaság nehézségeire, ha az emberektől elveszünk, elvesszük a 13. havi nyugdíjat, elvesszük a 13. havi juttatást.

Ezzel szemben a Fidesz teljesen máshogy gondolkodik. 2010-ben kimondta, hogy megvédjük a nyugdíjak vásárlóértékét (Gy. Németh Erzsébet: És sikerült, államtitkár úr?  Menczer Tamás: Igen.); és ezt az elmúlt 12 év kormányzásában mindegyik évben megtette, akkor is, amikor nem ment jól a gazdaságnak, hiszen kormányváltás után, amit önök átadtak, az egy nem működő gazdaság volt, azt működőképessé kellett tenni, a költségvetés bevételeit helyreállítani, hogy legyen a nyugdíjemelésekre fedezet. Így indult, de 2010 után már 2011-ben biztosítottuk a nyugdíjak vásárlóértékét. És ez így volt addig, amíg jobban ment a gazdaság, amikor az ön által említett nyugdíjprémiumok és egyéb juttatások kifizetése is megtörtént a nyugdíjasoknak.

Jött a Covid-járvány, majd jött a gazdasági válság, a magas energiaárak, a szankciós infláció, amely nehéz helyzetbe hozta az ország lakosságát és természetesen a nyugdíjasokat is. Erre mit tett a kormány? Nem azt tette, amit önök, hogy elveszünk a nyugdíjas-társadalomtól, és majd élnek úgy, ahogy élnek, hanem azt mondta a kormány, hogy ebben a nehéz helyzetben is a nyugdíjak vásárlóértékét meg kell őrizni, és ezt a nyugdíjasoknak nyugdíjemelés formájában oda kell adni. (Gy. Németh Erzsébet: Nem adták oda, államtitkár úr!) És ez így történt az elmúlt évben, 2022-ben is, hiszen év közben kétszeri ráemeléssel is biztosította a kormány a nyugdíjak vásárlóértékét. (Gréczy Zsolt: Ezer forint egy kiló kenyér!)

És nyilván a betervezett 5 százalékos nyugdíjemelés, ami 2023-ra vonatkozik (Gy. Németh Erzsébet: 5 százalék? 15, államtitkár úr!), nyilván nem megfelelő összeg, ezért döntött úgy a kormány, hogy január 1-jén 15 százalékos nyugdíjemelést ad, és a 13. havi nyugdíjat is kifizeti februárban. És nem azt tette, amit önök, hogy nem fizetjük ki, és majd később lesz valahogyan, hanem az emelt összeget, a 15 százalékkal emelt összeget fizette ki februárban a kormány a nyugdíjasoknak 13. havi nyugdíjként.

Tehát azt állítani, hogy a Fidesz-KDNP-kormány nem becsüli meg, nem tiszteli a nyugdíjasoknak az életen át végzett munkáját, és a gazdasági körülményeket figyelembe véve is nem egészíti ki a nyugdíjukat, ez egyszerűen hazug állítás (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), ha ezt az ön árnyékkormánya és Dobrev Klára mondja, akkor is. Köszönöm szépen. (Vitályos Eszter: Így van!  Gy. Németh Erzsébet: Szánalmas…  Gréczy Zsolt: Köszönöm, hogy elismerte, hogy 2008-ban válság volt.  Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Hollik István képviselő úr, KDNP-képviselőcsoport, felszólalásának címe: „Béke kell!” Öné a szó, képviselő úr.




Felszólalások:   18-21   22-29   30-33      Ülésnap adatai