Készült: 2024.05.10.01:14:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

95. ülésnap (2023.11.28.),  9-12. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 8:58


Felszólalások:   5-8   9-12   13-16      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Napirend előtti felszólalásra jelentkezett a Párbeszéd képviselőcsoportjából Berki Sándor képviselő úr. Parancsoljon, öné a szó.

BERKI SÁNDOR (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! A hétköznapokban történő beszélgetéseim során gyakran hallok olyan történeketeket, hogy a dolgozó csak utólag jön rá, hogy nem jelentették be, vagyis a tudta nélkül feketén dolgoztatták. Utánanéztem, mert érdekelt a dolog, hogy ez csak véletlen, vagy egy elterjedt problémáról van szó. Kiderült, hogy nagyon sok munkavállalót érint ez a probléma.

A Gazdaságfejlesztési Minisztérium időről-időre kiad egy jelentést arról, hogy mit tapasztaltak az ellenőrzéseik során. A legfrissebb jelentésük szerint a dolgozók több mint 14 százaléka nem volt bejelentve, vagyis minden hetedik munkavállaló feketén dolgozik. Azt nem állítom, hogy egyetlen dolgozó sem tud arról, hogy őt feketén dolgoztatják, a visszajelzések alapján viszont állítom, hogy szép számmal vannak olyanok, akiket átver a munkáltatója.

Mit lehet tenni? A dolgozók átverése már önmagában is aljas dolog. Ráadásul ez a fajta átverés nagyon súlyos következményekkel jár. A nem bejelentett dolgozóknak nem jár sem egészségügyi ellátás, sem nyugdíj. Nem mellesleg a feketemunka a költségvetési bevételeket is csökkenti.

Milyen irányban keressük a megoldást? Az irány aligha lehet más, kedves képviselőtársaim, mint hogy tájékozottabbá tegyük a dolgozókat a saját munkaviszonyuk és a társadalombiztosítási jogviszonyokat illetően. A dolgozónak már ma is van lehetősége arról tájékozódni, hogy bejelentette a munkáltatója. A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő online rendszerében tudja ezt ellenőrizni ügyfélkapus azonosítás után.

Sajnos azonban a dolgozók nagy többsége nem tud erről a lehetőségről, vagyis ha valaki esetleg hallott is róla, gyakran elfelejt élni vele, vagy nincs erre lehetősége. Félreértés ne essék, jó, hogy van ez a lehetőség, de ez önmagában kevés ahhoz, hogy megoldja azt a problémát, amelyről eddig beszéltem.

Javaslom ezért, hogy a dolgozók az okmányok lejáratára figyelmeztető automatikus értesítésekhez hasonlóan arról is kapjanak automatikus értesítést, ha a munkavállaló be- vagy kijelenti őket. Az ehhez szükséges informatikai fejlesztés legyen a közigazgatás digitalizációjának egyik következő lépése. Az ügyfélkapuval rendelkezők automatikus értesítése nem jelenthet problémát a kormány számára, ezért bízom benne, hogy javaslatomat elfogadják. Gondoljunk azokra is, akiknek nincs ügyfélkapuja, esetükben telefonos vagy postai értesítés lehet a megoldás.

Itt egy kicsit még kitérnék arra is, amikor a dolgozó úgy tudja, hogy minden rendben van, tehát be is van jelentve, de nem fizetik utána a járulékokat. Számomra ez teljesen elfogadhatatlan, amikor egy cég ezzel él vissza, hogy a dolgozó úgy érzi, hogy rendben van, biztonságban van, minden papírja oké, és közben a járulékbefizetésekkel pedig csúszik a cég. Tudom, hogy ilyenkor az állam figyelmezteti a céget, de akkor is azt mondom, hogy a dolgozónak is joga van arról tudni, hogy mikor és mennyi időn keresztül csúszik a munkáltatója, vagy éppen nem fizeti  akár véletlenül, akár szándékosan, vagy bármilyen okból  az ő járulékait. Ez visszaélés az emberi évekkel, ez visszaélés az emberi, a dolgozói bizalommal, és én ezért kérném.

Tehát ennek a célnak az elérése érdekében határozati javaslatot nyújtok be, ezért kérem, kedves képviselőtársaim, hogy az ügy fontosságára tekintettel mind a munkavállalók szociális biztonsága, mind a költségvetés bevételeinek érdekében támogassák majd javaslatomat. Köszönöm, elnök úr. (Taps a Párbeszéd soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Ház! Berki Sándor képviselő úr napirend előtti felszólalására a kormány részéről Fónagy János miniszterhelyettes, államtitkár úr válaszol. Parancsoljon, miniszterhelyettes úr!

DR. FÓNAGY JÁNOS gazdaságfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Ön a napirend előtti felvetésében egy, az elmúlt években örvendetesen mérséklődő, de valós problémát érint. Valóban, a korábbi évtizedek egyik szomorú gyakorlati tapasztalata volt, hogy egyes munkavállalók  egyébként felelőtlen módon  nem jelentették be a munkavállalóikat, a köznyelvi megfogalmazás szerint feketén foglalkoztatták, és ebből fizették.

Az ön által is említett statisztikák egyébként éppen azt bizonyítják, hogy az elmúlt években, most már lassan mondhatni, évtizedben ez az egyébként valóban rendkívül káros és a dolgozók egy csoportját rendkívül károsan érintő gyakorlat jelentős mértékben visszaszorult, ma mind az ezzel kapcsolatos bejelentési, nyilvántartási, ellenőrzési rendszerek, mind ezeknek a nyilvántartásoknak a nyilvánossága odavezetett, hogy ezeknek a száma csökkent.

Ugyanakkor nyilvánvaló, hogy ennek a javuló tendenciának a fenntartása továbbra is egy fontos feladat, ezért a kormány már korábban kidolgoztatta és kidolgozta az egészségablak rendszerét, amelynek az alkalmazásával minden dolgozó az ön által is felvetett módon azonnal és közvetlenül értesülhet mind a bejelentés, mind a kijelentés tényéről.

A jelenlegi adataink szerint ezt a belátható időn belül élesben alkalmazott rendszert már mintegy 2,5 millió állampolgár töltötte le, tehát 2,5 millió ember telefonján ott van ez az alkalmazási rendszer, amely lehetővé teszi, hogy az ön által igényelt közvetlen értesítést és értesülést lehetővé tegye.

Az állami feladatok teljesítése és a munkaadói feladatok teljesítése mellett szeretném felhívni egyébként a figyelmét a munkavállalói felelősségvállalásra is, ugyanis tőlem mint munkavállalótól is elvárható, hogy kellő felelősséggel viseltessek a saját alkalmazásom iránt, tehát tisztában legyek azzal, hogy az alkalmazóm bejelentett, vagy sem. Erre eddig is lehetőség volt, de ez az informatikai rendszer ezt egy gombnyomással lehetővé teszi. Úgyhogy innen is szeretném felhívni a Magyarországon ma működő több mint 4,7 millió munkavállaló figyelmét arra, hogy éljen ezzel a lehetőséggel, és győződjön meg arról, hogy a munkaadója bejelentési, nyilvántartási, be- és kijelentési kötelezettségének eleget tett.

(8.30)

Meggyőződésem, hogy az elmúlt években a foglalkoztatási lehetőségek javulása, a munkaerőpiac kitisztítása és kitisztulása alkalmat teremtett arra, hogy a múltban gyakoribb, ma ritkább, de előforduló ilyen mulasztásoknak, szabálysértéseknek elejét vegyük, és minden Magyarországon munkát vállaló ember, magyar munkavállaló biztos lehessen abban, hogy a munkaviszonyával kapcsolatos munkajogi, társadalombiztosítási és egyéb bejelentési kötelezettségeinek a munkaadója maradéktalanul eleget tett.

Köszönöm, hogy felvetette ezt a témát, mert ennek az ország nyilvánossága előtt történő elhangzását mi magunk is fontosnak tartjuk. Köszönöm, elnök úr, a lehetőséget. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   5-8   9-12   13-16      Ülésnap adatai