Készült: 2024.05.30.07:55:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

24. ülésnap (2022.07.19.), 6. felszólalás
Felszólaló Szabó Rebeka (Párbeszéd)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:14


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZABÓ REBEKA (Párbeszéd): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az utóbbi napokban többször hallhatták már tőlünk is, illetve az utcán tüntetőktől is, hogy mennyire káros a megszorító csomagjuk, mennyire káros az adóemelés és a rezsihazugság, amit elkövettek, és hogy mennyire csalódottak az emberek és felháborodottak, hogy ekkorát hazudtak a választóiknak. Én azt gondolom, hogy ideje azonban a megoldásokról is beszélni, hogy milyen igazságos és zöld-, vagyis fenntartható megoldások vannak ebben a helyzetben. Remélem, hogy esetleg megjegyeznek valamit belőle.

Egyébként 2010-ben még önök is, amikor még volt egyszer kormányprogramjuk, akkor beleírták, hogy évente megvalósítják a lakásállomány 10 százalékának energetikai korszerűsítését állami támogatással. Ez azt jelentette volna, ha 12 évet nézek, hogy mostanra gyakorlatilag majdnem a teljes hazai lakásállomány energiahatékony lenne, ami nagyjából 50 százalékos energiamegtakarítást és tényleges, valódi energiaszámla-csökkenést jelent. Ehelyett most ott tartunk, hogy a magyar lakásállomány energetikai szempontból katasztrofális helyzetben van, az egyik legrosszabb állapotban van az Európai Unióban. A Párbeszéd már nagyon sokszor elmondta, hogy a magánlakás-felújítások terén is gyors előrelépést tartana szükségesnek.

Aztán muszáj még megemlítenem, most az előbb államtitkár asszonytól hallottuk, hogy milyen jól mennek a napelemparkok. Ez nagyon szuper, csak például nem értem, hogy a szélerőmű miért van teljes tiltás alatt Magyarországon. Egyrészt ez nagyon ostobaság szerintem, mert a saját termelésű megújuló energiával már alapvetően lehetne enyhíteni az orosz energiafüggőséget, de az energiaárak szempontjából is fontos lenne, ugyanis a meglévő Paksi Atomerőmű 10-12 forintért állít elő egy kilowattóra áramot, a magyarországi szélerőművek, az a néhány, ami még a tilalom előtt épült, 6-7 forintért állít elő áramot kilowattóránként.

És ha ma valaki egyébként elhatározná, hogy szélerőművet épít, persze nem építhet, mert önök megtiltották, de ha mégis építene, akkor a tervezéstől kezdve talán néhány hónap, egy év alatt ezt felépíthetné, míg egy új atomerőmű, mint látjuk, egy ilyen végtelen történet, 10-15 évig tart akkor is, hogyha nem orosz hitelből oroszok építik az atomerőművet. Itt nálunk szerintem egyébként a Paks II. kb. soha nem fog megépülni  mondjuk, jobb is.

Tehát tulajdonképpen voltak jó ötleteik az energiaellátás terén, de aztán jött Habony, Rogán és Finkenstein, és ők kiszámolták, hogy politikailag biztosan sokkal hasznosabb önöknek, hogyha a környezetvédelmi szempontokból is hasznos javaslatok helyett bedobják a rezsihazugságot, amiről most már kiderült, hogy 2014-2022 között, ez alatt a nyolc év alatt gyakorlatilag hét évig az energia tényleges piaci ára alacsonyabb volt, mint az önök rezsicsökkentett árai. Tehát az emberek igaziból rezsicsökkentés címen drágább energiaárat fizettek, mint ami a valóság volt, és ezt az extraprofitot sem használták fel energiahatékonysági beruházásra, hanem egészen egyszerűen felélték, vagy az oligarcháik zsebébe vándorolt.

Szeretném jelezni, hogy az energiaárak nem a háború kezdetén kezdtek el felmenni, már körülbelül egy évvel ezelőtt lett ténylegesen magasabb az energia ára annál, mint amit önök a rezsihazugságban kiszámoltak. Akkor kifizettették az adóból titokban. Mindeközben éveken át azért harcoltak Brüsszellel, hogy a tőlük kapott támogatásokat nehogy véletlenül a magánlakóházakra vagy társasházakra kelljen elkölteni, hanem elköltötték valami másra, például a TEK fűtött úszómedencéjére, gondolom.

Tulajdonképpen látjuk, hogy önök egy sor hazugsággal átverték a magyar embereket, egy zsákutcába vittek minket, ami az orosz függőséget jelenti, az orosz energiafüggőséget. Megjegyezném, hogy miközben Szlovákiában már 80 százalék fölött van a gáztárolók töltöttsége, mi egyelőre 40 százaléknál tartunk, és Szijjártó Péter most kezd szaladgálni alternatív gázbeszerzési források után. Én igaziból a magyar társadalom érdekében őszintén remélem, hogy sikerrel fog járni.

Tehát a rezsicsökkentés kényszerű felszámolása valójában azt jelenti, hogy az a tákolmány, amit önök hazugságokból építettek, egy valóban fenntartható és biztonságos energiapolitika helyett most egyszerre összeomlott, és nemcsak a kormányt temette maga alá, hanem a magyar háztartások többségét is.

Pedig mi, a Párbeszéd képviselői többször jeleztük a veszélyt, és az a helyzet, hogy nemcsak az energiaellátás kapcsán, de egy többszörös válság van most a szemünk előtt. Az energiaválság milliók megélhetési válságává alakul, és összeér az aszállyal is, ami részben a klímaválsággal van összefüggésben. (Rétvári Bence: Csak idekanyarodunk!) Meg kell hogy mondjam, hogy mélységes csalódás az is, ahogyan az élelmiszerválságot és az aszályt kezelik önök. Amikor itt az Országgyűlésben felteszem az ezzel kapcsolatos kérdéseket, rendre olyan válaszokat kapok, amik az 1970-es évekbeli technológiára utalnak. Önök csak csatornákról és öntözésről képesek beszélni, holott már rég abban kellene gondolkodni, hogy hogyan tudnak egy tájban vízmegtartó gazdálkodást folytatni, hogyan tudják nem levezetni az árvizeket és a belvizeket, hanem okosan ezeket megtartani a tájban, és arra használni, hogy a későbbiekben elég tartalékvíz legyen a talajban (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), és így a mezőgazdasági termelés is tudjon működni.

Gyakorlatilag az a helyzet, hogy Magyarország válságba került, ezért jobban tennék, hogyha az ország érdekében szakértőkből álló kormánynak adnák át a helyüket. Köszönöm. (Szórványos taps a Párbeszéd és az LMP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai