Készült: 2024.05.08.08:23:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

30. ülésnap (2022.10.10.),  97-100. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:58


Felszólalások:   93-96   97-100   101-104      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Apáti István képviselő úr, a Mi Hazánk képviselője, kérdést kíván feltenni az agrárminiszternek: „Hajlandóak támogatni a magyar emberek önellátási törekvéseit?” címmel. Tisztelt Képviselő Úr! Tájékoztatom önt, hogy miniszter úr személyesen válaszol önnek. Parancsoljon, öné a szó.

DR. APÁTI ISTVÁN (Mi Hazánk): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Túlzás nélkül kijelenthetjük, hogy az élelmiszer-ellátás biztonságát közvetlenül érintő ukrajnai háborús helyzet, az infláció erősödése, a forint egymást követő történelmi mélypontjai, az üzemanyagárak számottevő emelkedése és a szélsőséges időjárási körülmények hetven éve nem tapasztalt állapotokat idéztek elő úgy Magyarországon, mint az egész kontinensen. Magyarország szerencsés mezőgazdasági adottságainál fogva talán némileg kedvezőbb helyzetben lenne a kontinens más országaihoz képest, de ezzel együtt is alapvető létszükséglet, ha úgy tetszik, alapvető nemzetbiztonsági érdek a legkisebb háztáji gazdaságok, a mikrogazdaságok jelentős erősítése.

Engedje meg, hogy a KSH egyik 2020-as elemzéséből idézzek önnek: 2000-ben még a mezőgazdasági termelők 3 százaléka a mezőgazdasági területekből 1 hektárnál kisebb területet használt, és ez a szám 16 év alatt, 2016-ra 1 százalék alá csökkent le. A nyolcvanas-kilencvenes évekhez, de már a kilencvenes évek második feléhez sem hasonlítható a magyar falu mostani képe: óriási a visszaesés, és ez különösen egyébként az állattartás, az állattenyésztés területén tapasztalható.

Éppen ezért legalább három fontos területen lehetne támogatni a belterületi ingatlanok, a családi házak környéki, a szó legszorosabb, legszűkebb értelmében a háztáji gazdaságokat: az egyik az adminisztrációs terhek csökkentése, a másik a közvetlen természetbeni juttatások és anyagi támogatások, illetőleg az ehhez kapcsolódó szolgáltató jellegű tevékenységek szervezésében való közreműködés.

(13.50)

Tisztelt Miniszter Úr! Egyetérte abban, hogy minden ebbe fektetett forint vagy eurócent sokszorosan megtérül, és az alapvető élelmiszer-biztonsági ellátást jelentősen javítja, hogyha ezekben a magyar lakosságot jelentősen segítik, rávezetik újra az embereket a legkisebb háztáji gazdálkodás útjára? Várom érdemi válaszát. Köszönöm szépen. (Taps a Mi Hazánk soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Mint ahogy említettem, a választ Nagy István miniszter úr fogja megadni. Parancsoljon, miniszter úr, öné a szó.

DR. NAGY ISTVÁN agrárminiszter: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársam! Azt kell mondjam, hogy minden kérdésére a válaszom az, hogy igen. Sőt, én ezt úgy szoktam fogalmazni, hogy ha egy bővebb kontextusban nézzük, hogy igen, a mezőgazdaságban minden dolgos kézre szükség van. Amikor sorolta a nehézségeket, a háborút, a szankciót, az energia-veszélyhelyzetet, a történelmi léptékű aszályt  mert vele együtt teljes a kép , akkor e nehézségekben, azt kérem, lássuk meg az esélyt, a reményt arra, hogy mindazok a kérdések, amelyeket feszegetnek, az emberek gondolkodásának a középpontjába kerülnek, mert bizony az, hogy ma lemegyünk az élelmiszerboltba, és ott van élelmiszer, az egy fantasztikus dolog, de azért nagyon meg kell dolgozni. Az urbanizáció következtében nagyon elszakadtak az emberek a valóságtól, a vidék valóságától. Az, hogy saját magunk számára az önellátást biztosítsuk, bizony az nagyon háttérbe szorult.

Mi a felelőssége a mostani kormányzatnak arra, hogy ezt megfordítsa? Nem véletlen az, hogy azonnali hatállyal indítottuk a kisüzemi pályázatokat, a 15 ezer eurót azért, hogy műveljék meg a kerteket, hogy a felesleget tudják a piacra kihozni, ezért az önkormányzatokat 100 millió forinttal támogattuk termelői piacok létrehozására, hogy találkozzon a termelő és a vásárló. A kézművestermékek fogalma, a hazai termékek előtérbe helyezése mind-mind olyan kormányzati munka és szerepvállalás, amellyel ráirányítjuk a figyelmet arra, hogy végtelenül fontos az, hogy megműveljük a kertet és az önellátottságunkat biztosítsuk. A zártkertek megművelése mind-mind ilyen, az önkormányzatok szociális földalaphoz való juttatása mind-mind ilyen, hogy hozzuk a valósághoz közel. De ha kicsit távolabb megyek, az iskolakertprogram is az, hogy a gyerekeknek be tudjuk mutatni ott, hogy igen, egy hagyma hogyan készül, hogyan termelődik, hogy kössük a gyermeket a valósághoz. Mind-mind egészében, részleteiben összerakva kell hogy elhozza az emberek számára azt, hogy az önellátás fontos, és a hazai élelmiszer biztonsága mindenekfölötti. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:   93-96   97-100   101-104      Ülésnap adatai