Készült: 2024.05.08.14:55:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

30. ülésnap (2022.10.10.),  81-84. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:02


Felszólalások:   77-80   81-84   85-88      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Képviselőtársaim! Lukács László György képviselő úr, a Jobbik frakcióvezetője, kérdést kíván feltenni az építési és beruházási miniszternek: „Figyelembe veszike a debreceniek érdekeit a kínai CATL akkumulátorgyár építése során?” címmel. Tisztelt képviselő úr, frakcióvezető úr, a kérdés megválaszolásával a miniszterelnök úr a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter urat bízta meg, akinek a felkérésére Azbej Tristan államtitkár úr fog önnek válaszolni. Parancsoljon, öné a szó.

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! A világ legnagyobb akkumulátorgyártója, a kínai CATL Debrecenben épít gyárat. A magyar szempontból is nagy beruházással kapcsolatban  amely 221 hektáros és 9 ezer munkahelyet létesít  már többen elmondták a véleményüket. A legtöbb aggály a gyár vízigényével kapcsolatban merült fel. A beruházás a jelek szerint veszélyeztetheti a város vízellátását, ugyanis az a becslések szerint Debrecen elérhető napi vízmennyiségének legalább a harmadát venné igénybe, és jelentős szennyvízkibocsátással is jár majd.

Azonban van egy másik olvasata is a gyár létesítésének. Korábban Debrecen élen járt a magas színvonalat képviselő informatikai és egészségügyi beruházások terén, amelyből jelenleg is legalább 10-15 beruházás van folyamatban. Így a város tehát abban a szerencsés helyzetben van, hogy a magas képzettségű munkaerőből már nincs hiány, nem összeszerelő üzemek létesültek, hanem magas hozzáadott értékű beruházások. És sokakban felmerül az is, és aggasztónak találják, hogy a kínai beruházással több ezer, a gyár miatt érkező kínai érkezhet hazánkba, akik a cívisváros kulturális arculatát is könnyen megváltoztathatják.

Tisztelt Államtitkár Úr! Sok tehát a kérdőjel a beruházás körül, melyet a kormánynak megnyugtatóan kellene tisztáznia. Így tehát az alábbi kérdésekre várom szíves válaszát a debreceni akkumulátorgyár körüli aggályokkal kapcsolatban: lesze széles körű konzultáció a városban a cívisváros lakóival? Biztonságban lesze a település vízkészlete és vízellátása, és önök szerint hogyan minimalizálható a kínai munkások tömeges érkezése a városba? Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, frakcióvezető úr. A választ, mint említettem, Azbej Tristan államtitkár úrtól fogjuk hallani. Parancsoljon, államtitkár úr.

(13.30)

AZBEJ TRISTAN külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Ön azt kérdezi, hogy figyelembe veszike a debreceniek érdekeit az akkumulátorgyár építése során. A rövid válasz az, hogy igen, nemcsak a debreceniekét, hanem az egész ország lakosságáét, hiszen valóban egy történelmi léptékű beruházásról van szó 3000 milliárd forintos értékben, ami 9 ezer munkahelyet teremt közvetlenül a városban.

Ezzel együtt egy legitim kérdés és magától értetődő, hogy a debrecenieket érdekli, milyen módon fogja ez az életkörnyezetüket, az életüket befolyásolni az elvitathatatlan gazdaságfejlesztési és munkahelyteremtési hatások mellett. Ezzel kapcsolatban fontos a tiszta és őszinte beszéd, ezért szeretném leszögezni, hogy Magyarországon minden egyes államilag támogatott beruházás esetén az egységes környezethasználati követelmények, engedélyek megszerzését rendkívül szigorú követelményekhez kötik. Ennek megfelelően a CATL-beruházás teljes környezetvédelmi dokumentációja nyilvános lesz, a kormányhivatal pedig lakossági tájékoztató fórumot fog tartani valamennyi érintett szakhatóság és a kérelmező bevonásával. Hadd emlékeztessem a képviselő urat arra is, hogy a magyarországi beruházásoknak teljesíteniük kell a hazai és európai uniós környezetvédelmi előírásokat egyaránt.

Ami a város vízkészletét illeti, a jelenlegi tudásunk szerint itt sincs ok aggodalomra, hiszen Debrecen ipari területeinek megnövekedett vízigénye az ismereteink szerint a jövőben is kisebb marad, mint a vízkészlet napi utánpótlása. Ezzel együtt ennek a nyomon követését a jogi szabályozás mellett rendszeres hatósági ellenőrzés is garantálja és garantálni fogja. A kormányzat és a város vezetése mindent kész megtenni azért, hogy magyar emberek minél magasabb számban legyenek a gyár alkalmazottai. Debrecenben jelenleg több mint 72 ezer diák tanul, a diáklétszám 2015-től kezdődően a gazdaságspecifikus képzések területén folyamatosan növekszik. Ez kellő optimizmusra adhat okot azzal kapcsolatban, hogy nagy létszámban lesznek foglalkoztatottak ebben a gyárban. Köszönöm szépen a szót. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:   77-80   81-84   85-88      Ülésnap adatai