Készült: 2024.05.08.23:14:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

30. ülésnap (2022.10.10.),  27-30. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:18


Felszólalások:   23-26   27-30   31-34      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen miniszterhelyettes úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Barkóczi Balázs képviselő úr, DK-képviselőcsoport: „Aktuális ügyek” címmel. Öné a szó.

BARKÓCZI BALÁZS (DK): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Hát, Magyarország bajban van. Hogy Magyarország bajban van, annak számos tünete látszik egyre erősebben: összeomlik az egészségügy, a forint újabb és újabb negatív rekordokat döntöget, mint például ma; a rubeljobboldal kapkod, és a gazdaság recesszióba fordul.

Az Orbán-kormány válságot okozott minden területen, így az oktatás területén is. Hogy Magyarország bajban van, az továbbá abból is látszik, hogy egyre többen és egyre gyakrabban tüntetnek. Múlt héten például 40 ezren töltötték meg itt a Kossuth teret  tudjuk, hogy ez a fideszes propagandasajtóban kétmillió ember lenne , pontosan azért, mert az Orbán-kormány cinikusan és felelőtlenül egy rendőrre bízta a magyar oktatás ügyét. Az, hogy Pintér Sándor kinevezéséből baj lesz, már az elején látszott. Egész személyisége nem alkalmas arra, hogy a magyar oktatás ügyét képviselje, itt ugyanis a parancs, a fenyegetés, a polgári engedetlenség meg nem engedése nem járható út.

Tisztelt Képviselőtársaim! Gróf Széchenyi István annak idején azt mondta: „Egy nemzet ereje a kiművelt emberfők sokaságában rejlik.” Tisztelt Fideszes Képviselőtársaim! Önök gyenge nemzetet csináltak Magyarországból. 16 ezer pedagógus hiányzik ma a rendszerből. Ez azt jelenti, hogy majd’ minden iskolában hiányzik egy szak- vagy egy nyelvtanár. Önök is elismerték az Európai Bizottságnak küldött jelentésükben, hogy a pedagógusoknak majd’ 50 százaléka 50 év feletti, utánpótlás pedig nincsen, hiszen azért senki nem akar tanári diplomát szerezni, hogy kevesebbet keressen, mint egy délutáni takarító.

Most pedig önök kirúgják és fenyegetik a pedagógusokat. Nem elég tehát, hogy önök miatt a gyerekek 18 fokban fognak dideregni az iskolákban (Rétvári Bence: Miattunk? Miattunk?), de még azt sem, azt a tudást sem kaphatják meg az önök elavult és korszerűtlen oktatási rendszerétől, ami egyébként járna nekik. Többször elhangzott itt a PISA-felmérés. Látjuk az elmúlt 12 év eredményét: a magyar diákok teljesítménye a PISA-teszteken hasonló görbét ír le, mint a magyar forint árfolyama. Minden területen válság van tehát, és amíg Orbán Viktor és kormánya marad, addig marad a válság is.

Nem volt ez persze mindig így, hiszen emlékezhetünk rá: 2010 előtt ki lehetett jönni a pedagógusfizetésből, ki lehetett fizetni a rezsiszámlákat, volt szabad tankönyvválasztás, tisztességes és szakmailag egyeztetett Nemzeti alaptanterv, tehát diáknak és tanárnak is jobb volt lenni 2010 előtt.

Én is tanár voltam, pontosan tudom és tapasztaltam, hogy mi folyt az oktatásban az elmúlt években, hogy a Fidesz évek óta nem hajlandó leülni a pedagógusokkal, a pedagógusszervezetekkel és az oktatási szakemberekkel. Miközben önök, tisztelt kormánypárti képviselőtársaim, 750 milliárdot akarnak elkölteni egy veszteséges cég, a Vodafone felvásárlására, eközben a jobb munkakörülményeket és béremelést követelő pedagógusokat fenyegetik és kirúgják. Ez szégyen! Az ország szégyene, hogy ott tartunk, hogy nemcsak hogy nem fizetik ki a szakmájukat szerető és a jövőt féltő pedagógusokat, hanem még kirúgással is fenyegetik őket.

Többször elhangzott a pedagógusbér-emelés államtitkár úr szájából. Mi azért látjuk, hogy ereszt a szelep. Gulyás Gergely ugyanis a Kormányinfón azt mondta, hogy Brüsszel és az ellenzék miatt nem tudnak nagyobb pedagógusbér-emelést adni. Aztán Kövér László házelnök úr mindezt cáfolta egy interjúban; azt mondta, hogy Brüsszelnek semmi köze a pedagógusok béremeléséhez, és azt is mondta, hogy ellenben ne a pénztől függjön az önbecsülésük.

(12.10)

Micsoda cinikus szöveg ez, képviselőtársaim? Micsoda cinikus szöveg attól a kormánypárttól, aminek néhány hónapja nem volt fontosabb dolga, mint hogy a miniszterelnök fizetését ötmillió forintra emelje! (Dr. Fónagy János: A tied mennyi?) Magyarország tehát bajban van, és az oktatás is bajban van, de a Dobrev Klára vezette árnyékkormány (Rétvári Bence: Hoppá, hoppá!) meg fogja tenni azt, és ezt a folyamatot már el is kezdtük, amit önök 12 év alatt nem voltak hajlandók, nem voltak képesek megtenni. A múlt pénteken pedagógusokkal, a pedagógusszervezetek tagjaival, elnökeivel, illetve oktatási szakemberekkel egyeztettünk, ez a folyamat pedig folytatódni fog. Az árnyékkormány meg fogja mutatni, hogy a pedagógusok nincsenek egyedül. Követeljük, hogy azonnal vegyék vissza munkakörükbe a jogtalanul elbocsátott pedagógusokat, követeljük, hogy állítsák vissza a tisztességes sztrájkjogot, és kezdjenek tárgyalni a pedagógusokkal és a pedagógusszervezetek vezetőivel.

De nem elég csak ott lenni a tömegben, ezért szakemberekkel, szakszervezetekkel és a pedagógusokkal megkezdjük az új nemzeti oktatási stratégia kidolgozását, ezen túl pedig követeljük, hogy a kormány adja vissza a fenntartásukra való forrásokkal együtt azoknak az önkormányzatoknak az iskolát, akik ezeket kérik, így a pedagógusokat nem fenyegetheti tovább a tankerület. És még egy mondat: az oktatás mindenki ügye, a magyar jövő mindenki ügye, nem egy párté és nem a képviselőké, ezért minden választott képviselőnek nemcsak lehetősége, hanem kötelessége minden eszközzel segíteni a tiltakozókat. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a DK soraiból.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Dömötör Csaba államtitkár úr kíván válaszolni az elhangzottakra. Öné a szó.

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Több dolgot felhozott, szeretnék lehetőség szerint mindegyikre reagálni.

Ami a véleménynyilvánítást illeti, valóban, az elmúlt napokban, mint ahogy az elmúlt években, több tüntetésre is sor került. Ami egy lényeges dolog szerintem, tisztelt képviselő úr, az az, hogy mindenki elmondhatja most Magyarországon a véleményét (Gréczy Zsolt: Csak utána kirúgják őket.), legyen szó akár a pedagógusokról, akár másokról, a nélkül a veszély nélkül, hogy gumilövedékekkel nézne szembe. (Gréczy Zsolt: Nem is gyújtották fel a várost!  Az elnök csenget.) Ez egy óriási különbség az önök időszakához képest.

Most ön, ha jól mondom, akkor árnyék oktatási és kulturális miniszter, árnyékminiszter, s azt mondja, hogy korábban tanárként dolgozott. Akkor azt is nagyon jól tudja, hogy abban az időszakban, amelyet ennyire felmagasztal, nem növelték a béreket, hanem csökkentették (Gréczy Zsolt: 50 százalékos béremelés volt.), elvettek egyhavit. Akkor nem létrehoztak új álláshelyeket, hanem felszámoltak álláshelyeket: 15 ezer pedagógust tettek az utcára. 15 ezret! Közel 400, egész pontosan 381 helyen megszüntették az oktatási tevékenységet teljesen. Közel 400 helyen! És azt is mondhatnám, hogy 40 ezer diáknak újra kellett írni az érettségit abban az időszakban, amelyet ön felmagasztal. Ígéretet tettek az ingyenes tankönyvekre, nem teljesítették; ez a kormány volt az, amelyik ezt megvalósította.

Azt még egyszer szeretném hangsúlyozni, mint ahogy államtitkár úr is megtette, hogy fontosnak tartjuk a béremelési programot a pedagógusok esetében is. Elkötelezettek vagyunk, ezért is láthatta azt, hogy amint a gazdasági helyzet ezt lehetővé tette, 2012-től először a pedagógusok esetében került sor egy átfogó béremelési programra. A járvány idején is került sor béremelésre, idén januárban is, és a miniszterelnök egyértelművé tette, hogy ezután is lesz béremelés, és a kormány annak is vizsgálja a lehetőségét, hogy ennél a béremelési programnál az uniós forrásokat is fel lehessen használni. Úgyhogy ön is, arra kérem, vesse latba minden tekintélyét annak érdekében, hogy ne úgy szavazzanak a képviselőtársai, hogy az uniós források érkezését ezzel akadályozzák.

Meghallgattam egyébként az ön pártelnökének egypár nappal ezelőtti interjúját, ahol arról beszélt, hogy az árnyékkormányban csupa kiváló ember van. Sajtóhírek szerint önt elítélték garázdaságért pár évvel ezelőtt, azt is tudjuk, hogy ön a kulturális árnyéktárcát kapta; hát, jó tudni, hogy a baloldalon a garázdaság, a kultúra és a kiváló politikus nem egymást kizáró fogalmak. (Barkóczi Sándor: Völner, Schadl, Simonka…) Igaz, a gumilövedékek pártjában ebben, mondjuk, túlságosan sok meglepő nincsen.

A megélhetési kérdésekben képviselt álláspontja is sokatmondó: ön azzal érvelt, hogy már a bevezetésekor hazugság volt az energiaárak korlátozása, tehát van itt még egy baloldali árnyékminiszter, aki egyáltalán nem adna támogatást a családoknak. Nem adott volna az elmúlt tíz évben, és nem adna a mostani nehéz időszakban sem. Ez, tegyük egyértelművé, kapásból 181 ezer forintos mínuszt jelentene minden háztartásnak Magyarországon (Barkóczi Sándor: És ha a piaci árat fizették volna?), ha az ön javaslata megvalósulna.

Tudjuk például azt is, hogy kőkeményen bírálta a határzárat; erről kevesebb szó esett mostanában. Ön azt mondta, hogy nem fogják hagyni, hogy ehhez uniós forrásokat is felhasználjunk. Csak szeretném felhívni a figyelmet, hogy miközben a fő fókusz most a megélhetési kérdéseken van  a szankciók miatt egyébként okkal , közel 200 ezer illegális határátlépési kísérlet történt a déli határainknál csak idén, tehát csak Magyarországon, csak idén közel 200 ezer. Ha önökön múlna, és az ön nyilatkozatai alapján ezt most is joggal állíthatjuk, nem lenne a határzárból semmi.

És hogy még egyet említsek: ön azért is támadta a kormányt, mert támogatja a külhoni magyarokat, hitvány galádságnak nevezte azt, hogy a kormány támogatást küld a külhoni nemzettársainknak, ahogy ön mondta: „külföldre”. Önök szerint külföld, szerintünk viszont a nemzettársaink. Most ebből a pár példából is látszik, hogy az árnyékkormány lehet, hogy új, de a politika változatlan. Nem véletlen, hogy a magyarok sem ezt választották, nem ezt választották április 3-án, és az azóta eltelt időszakban az időközi választások túlnyomó többségében sem. Kérem, tartsák ezt tiszteletben. Köszönöm, hogy meghallgatott. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   23-26   27-30   31-34      Ülésnap adatai