Készült: 2024.05.08.08:16:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

96. ülésnap (2023.11.30.),  33-36. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 9:53


Felszólalások:   29-32   33-36   37-40      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterhelyettes úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! A KDNP képviselőcsoportjából napirend előtti felszólalásra jelentkezett Aradszki András képviselő úr. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

DR. ARADSZKI ANDRÁS (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Szűk két hete indult útjára a szuverenitásunk védelméről szóló nemzeti konzultáció. Tizenegy olyan kérdést érintően várjuk a magyar emberek véleményét, amelyek alapvetően befolyásolják hazánk gazdaságát és biztonságát, és generációkra felmenőleg határozhatják meg mindannyiunk életét. Várjuk a visszajelzéseket többek közt arról, hogy mi a magyarok álláspontja az Ukrajnát érintő kérdésekben.

Egyetérteneke a kormány békepárti álláspontjával, vagy inkább támogatnák a háborút? Kelle még több fegyvert küldeni a harctérre az uniós polgárok adócentjeinek terhére? Kelle még több eurómilliárdot odapumpálni hazánk költségvetésének kárára? Támogatnunk kelle Ukrajna teljes jogú uniós tagságát, amely egyébként alapjaiban forgatná fel a jelenlegi uniós támogatási rendszereket, és amely esetében Ukrajna kapná az uniós források jelentés részét? Nem utolsósorban mit gondolnak arról, hogy Brüsszel újra be akarja engedni hazánk területére a génmódosított ukrán gabonát?

Mint ismeretes, a háború kirobbanása után Brüsszel megnyitotta a határokat az ukrán gabonaszállítmányok előtt. Az intézkedéseknek elvileg az volt a célja, hogy a szállítmányok eljussanak a világ legszegényebb országaiba. A génmódosított ukrán gabona jelentős része azonban ehelyett elárasztotta a kelet-európai országok piacait, és rendkívül nehéz helyzetbe hozta a térség gazdáit.

(13.10)

Magyarország  Lengyelországhoz és Szlovákiához hasonlóan  önállóan, nemzeti hatáskörben volt kénytelen meghosszabbítani az eredetileg Brüsszel által elrendelt, de csak korlátozott időre szóló gabonaembargót. Lényeges azonban, hogy az embargó csak az érintett országba irányuló importra vonatkozik, az ukrán gabona tranzitja ettől még zavartalanul folytatódhat Magyarországon vagy Lengyelországon keresztül, ami további károkat okoz a tagállamok piacai és gazdái számára. A történtek ismeretében nem lehet kétségünk: ha Brüsszel ellenkezése lépésre kényszerítene minket, akkor a magyar gazdák újra akcióba lépnének, hogy saját maguk is megvédjék a piacukat az ukrán gabonaimporttól.

Az ukrán gabona szennyezettsége nem kérdéses. Ezt támasztják alá többek között a lengyel legfelsőbb ellenőrző kamara speciális vizsgálatai is, amelyek során a kiválasztott minták 35 százaléka mutatott ki káros anyagokat, többek között szalmonellát, növényvédő szereket, higanyt, ólmot, és még sorolhatnám. Az is köztudott, hogy egy magyar vagy egy lengyel gazdának sokkal szigorúbb élelmiszer-biztonsági, állatjóléti előírásoknak kell megfelelnie, mint egy ukrajnai óriáscégnek. Sajnos azonban az Európai Bizottságot ezek a szempontok egyáltalán nem érdeklik, csak azoknak a befektetőknek az érdekei számítanak, akik az ukrán földeket felvásárolták.

Tisztelt Képviselőtársaim! Brüsszel tehát ebben az ügyben sem az uniós polgárok és a nemzetállamok érdekeit képviseli, ahogy ezt teszi az Ukrajnához való hozzáállására jellemző összes más kérdésben; az uniós gazdákkal ellentétben számukra csak a Soros-féle gazdák számítanak, akik egyben úgy táncolnak, ahogy ők fütyülnek, közben pedig az Unió egységét képező tagállamokat rángatják dróton. Ezt a politikát követi a hazai dollárbaloldal is, hiszen amikor csak alkalma nyílik rá, egy emberként kiált fel sírva a szegény, Zelenszkij vezette Ukrajna érdekében. Arról az Ukrajnáról és Zelenszkijről beszélünk, aki a Magyarország által részükre nyújtott óriási humanitárius segítségre is fittyet hányva, egyből a Kereskedelmi Világszervezethez futott beperelni hazánkat, amiért fenntartjuk a gabonabehozatali tilalmat, mellőzve bármiféle előzetes kapcsolatfelvételt vagy egyeztetési kísérletet, ahogy ez normalizált diplomáciai környezetben szokás.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az ukrán gabonaügy is jó példa arra, hogy mit okozhat az, ha egy szuverén állam önrendelkezési jogát idegen hatalmi érdekek kívánják felülírni. Ugyanez a probléma gyökere a nemzeti konzultációs kérdőívben megfogalmazott további tíz esetben is. Mi, magyarok azonban nem engedhetjük, hogy az elmúlt évszázadok során nagy nehezen kivívott szuverenitásunkat bármi vagy bárki is korlátozza vagy akár csak veszélyeztesse. Ezért arra kérünk mindenkit, hogy töltse ki a nemzeti konzultációt, és segítse a kormányt abban, hogy a magyar emberek álláspontjával felvértezve, megerősített egyetértéssel tudjon fellépni a szuverenitásunkat korlátozni szándékozó erőkkel szemben. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Képviselő úr elhangzott napirend előtti felszólalására a választ a kormány nevében Dömötör Csaba miniszterhelyettes, államtitkár úr fogja megadni. Parancsoljon, miniszterhelyettes úr! Öné a szó.

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. A válaszomban szeretnék kitérni pár aktuális fejleményre a konzultáció kérdéseivel kapcsolatban.

Először is arra, hogy az elmúlt napokban az Európai Bizottság egyik biztosa tárgyalásokat folytatott Kijevben az ukrán EU-tagságról, ezek után az Európai Bizottság elnök asszonya kijelentette, hogy Ukrajna csaknem minden EU által támasztott követelményt teljesített annak érdekében, hogy megkezdődhessenek a csatlakozási tárgyalások. Igen ám, de továbbra sincs válasz bizonyos alapvető kérdésekre, például arra, hogy az ukrán EU-csatlakozás hogyan alakítaná át az Európai Unió támogatási rendszerét. A jelenlegi szabályok alapján ugyanis a tagországok jóval kisebb, jóval kevesebb uniós támogatásra lennének jogosultak, és semmiféle számot nem láttunk azzal kapcsolatban, hogy hogyan alakulnának ezek a számok. Tehát miközben a Financial Times kiszámolta, hogy mennyivel több járna Ukrajnának és mennyivel kevesebb a mostani tagországoknak, az Európai Bizottság továbbra is adós ezekkel a számokkal.

Arra sincs válasz, hogy be akarjáke engedni a génmódosított ukrán gabonát, mint ahogy az elmúlt hónapokban erre volt példa. És ami a legfontosabb, továbbra sincs nyoma annak, hogy a tárgyalások fokozása mellett kicsit is megkérdeznék az európai embereket az ukrán EU-tagságról. Annak ellenére így van ez, hogy nem lehet érdemi társadalmi támogatottság nélkül döntést hozni ilyen horderejű kérdésekben. Mi mindenesetre megkérdezzük a magyarokat, hogy mit gondolnak erről.

Aztán nézzünk egy másik témát: az Európa Bizottság elnöke kifejtette, hogy milyen valódi okok állnak az új migrációs csomag elfogadása mögött. Azt mondja, hogy alternatívát kell kínálni azoknak az embereknek, akik külföldön, tehát Európában szeretnének szerencsét próbálni. Szerinte ez mindannyiunk érdeke, hiszen Európában nagy a munkaerőhiány. Úgy fogalmazott: azt szeretnék, hogy az Európába érkező emberek megvalósíthassák az álmaikat.

Hát, nekünk is van egy álmunk: egy olyan Európa, amely képes megőrizni kulturális gyökereit; amely az önfeladás helyett képes tiszteletben tartani azokat az értékeket, amelyek Európát naggyá tették; és egy olyan Európa, amely képes megerősíteni, fenntartani saját biztonságát. Ezek szerint nekik ott Brüsszelben nem ez az álmuk, valami egészen más, de azt gondolom, ez nem az európai emberek álma, hanem a valóságtól és a következményektől elszigetelten élő elit politikusoké és bürokratáké.

Szeretnék még egy dologra utalni. A baloldal kötelezettségszegési eljárást követel az Európai Bizottságtól a szuverenitásvédelmi törvény miatt, amelynek egyébként az a célja, hogy ne lehessen külföldről küldött pénzekkel befolyásolni a magyar választásokat és úgy általában a magyar politikát. Először is mondhatnám, hogy ha a baloldalnak nem inge, akkor ne vegye magára, de hát, valójában már jó pár éve viselik ezt az inget, milliárdos nagyságrendben fogadnak el külföldről támogatásokat, hogy aztán arra az ütemre táncoljanak, amit a mecénásai diktálnak. Meg kell hagyni, szépen teljesítettek viszonzásul, nem volt olyan dolog, amit ne próbáltak volna ki: fegyvert küldtek volna s katonát, ellenezték a rezsitámogatást és az árstopokat, tapsikolnak az új migrációs csomagnak, kritizálják a határzárat, és mindezek között készségszinten kampányolnak azért, hogy ne kapjuk meg az uniós pénzeket. És ha nem kötelezettségszegési eljárást követelnek, mint most éppen, akkor a jogállamisági eljáráshoz követelnek újabb feltételeket a saját hazájukkal szemben. Mivel ráérős óráikban még román pártoknak is kampányoltak, így tényleg teljessé tették az anti-Magyarország-csomagot. Sok dicséretet a baloldalon, azt gondolom, ezért nem várhatnak; lehet, hogy a szponzoroktól megkapják, de a hazájukat szerető magyaroktól aligha. Köszönöm a figyelmet. (Közbekiáltások a jobb oldalról: Így van!  Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   29-32   33-36   37-40      Ülésnap adatai