Készült: 2024.05.11.07:40:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

12. ülésnap (2022.06.20.),  82-89. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:04


Felszólalások:   76-81   82-89   90-95      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, Jámbor András képviselő úr. A határozathozatalra a holnapi ülésnapunkon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Csárdi Antal, az LMP képviselője, interpellációt nyújtott be a pénzügyminiszter úrhoz: „Miért védi tíz körömmel a Fidesz a multik extraprofitját?” címmel. Csárdi Antal képviselő urat illeti a szó.

CSÁRDI ANTAL (LMP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Országgyűlés! A múlt héten a Gazdasági bizottság rohamtempóban terjesztett be egy határozati javaslatot, hogy a parlament utasítsa el a globális minimumadó bevezetését. Nyilvánvaló és tudjuk, hogy a Fidesz-kormány gazdaságpolitikája ebben a tekintetben szélsőségesen neoliberális, a multinacionális cégek adózás alóli kibújását támogatja, abból remél hasznot húzni, hogy a nemzetközi tőkét más országokból idecsábítja alacsony társaságiadó-kulccsal és százmilliárdos direkt támogatásokkal.

Magyarországon a társasági adó 9 százalék, ez adóparadicsomi szint. Németországban ugyanez az adó 30 százalék, Franciaországban 28, Dániában 22, Ausztriában 25, de még Lengyelországban és Csehországban is 19 százalék. Még a szintén adóparadicsom Írország is 12,5 százalékos adókulccsal dolgozik. Magyarországon 9 százalék. Sehol máshol nem tömik ilyen gátlástalanul degeszre a multik zsebét, a társasági adó felső kulcsának 9 százalékra csökkentésével a Fidesz hat év alatt 1500-2000 milliárd forintos bevételtől fosztotta meg az országot. A Fidesz-kormány ezen a téren is az ügyeskedésekből és mások megkárosításából próbál hasznot húzni a közös jó megtalálása és építése helyett. A világ népeinek, országainak, köztük hazánknak nyilvánvalóan az volna a közös érdeke, hogy a nemzetközi nagyvállalatok ne tudjanak kibújni az adófizetési kötelezettség alól, ne tudják a profitjukat elrejteni. Ehhez először a társasági adó alapját kellene egységesíteni, utána pedig az adókulcsokat is. Ha így tennénk, a nagyvállalatok kénytelenek lennének a profitjuk jóval nagyobb részét a helyi költségvetésbe befizetni.

A magyar kormány balga módon azt hiszi, hogy nyertese lehet ennek a lefelé tartó adóversenynek, hogy a nemzeti érdek az adócsökkentés volna, pedig annak csak egy nyertese van, a multinacionális cégek, vesztesei pedig az országok és az országok állampolgárai. Látjuk, hogy ezeket a hiányzó pénzeket például a rekordmagas áfával lehet pótolni.

Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Hajlandóke belátni végre, hogy a globális minimumadó elutasításával csak a multik extraprofitját növelik, hajlandóke komolyan együttműködni más országokkal a társsági adó alapjának és mértékének egységesítésében? Várom megtisztelő válaszát. Köszönöm. (Taps az ellenzéki padsorokból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Csárdi képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Tállai András miniszterhelyettes úrnak.

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Bevallom őszintén, kicsit meglepnek az érvei, hiszen nem nagyon értem, hogy egy országnak miért baj az, ha tőkét csábít az országba. Nem nagyon értem, miért baj az, ha egy ország támogatást tud adni az EU-szabályozás keretein belül, ha valaki beruházást hajt végre és munkahelyet teremt. Ön adóparadicsomnak nevezi a magyarországi társaságiadó-rendszert; én nem nagyon értem, miért baj, ha a költségvetés az adórendszeren belül azt biztosítani tudja. Nem értem, hogy ha valaki tőkét fektet be az országba, munkahelyet létesít, majd adót fizet be, nyilvánvalóan a személyi jövedelemadót, a munkáltatót terhelő adókat az alkalmazottak után, az miért probléma.

Pontosan erről van szó. Magyarország ezt az eredményét kívánja, szeretné megóvni, megvédeni, amikor a globális minimumadó bevezetését nem támogatja. Nem támogatja, hiszen mi abban a nem jó, hogy végre elértük azt, hogy az adórendszerünkkel csábítóak vagyunk, és jelentősen több befektetés, beruházás érkezik az országba, mint azt megelőzően, mikor magasabb volt a társasági adó kulcsa? A minimumadó elutasításával ezt szeretnénk elérni.

De a globális minimumadó bevezetésének eredeti célja nem ez volt. Az egyes pillér, amely most már el van felejtve, lényege az, hogy ott történjen meg az adózás a nagyvállalatok, cégek részéről, ahol valójában a fogyasztás, az értékteremtés, a valós tevékenység van. De például a Facebook, a Google esetében ez nem sikerült, nem sikerült ezt a globális minimumadó rendszerében, az előterjesztésben megjeleníteni. Azt viszont, hogy a magasabban adózó országok más kisebb, fejlődő országokra, mint Magyarország, ráterheljenek egy magasabb adót, ezt tartalmazza ez az előterjesztés. Azt tartalmazza, hogy Magyarország ne legyen vonzó, ne legyen csábító az ilyen befektetések, az ilyen vállalkozások számára. Azt tartalmazza, hogy Magyarország versenyelőnye szűnjön meg, az a versenyelőny, amit nagyon nagy nehézségek árán sikerült megszerezni.

Egyébként egy svájci cég által most készített kimutatás, felmérés, tanulmány szerint Magyarország nyolc helyet lépett előre versenyképesség tekintetében, és a megkérdezettek 59 százaléka mondta azt, hogy Magyarországon az adózási rendszer nagyon kedvező, ezáltal a befektetők számára csábító. Na, ezt a versenyelőnyt vesztenénk mi el.

A másik kérdés pedig azzal kapcsolatban merül fel, hogy az egész világon majd bevezetésre kerül, az Egyesült Államokban is talán, de a feltétel az, hogy először az Európai Unióban kelljen bevezetni. Az Európai Unió, ahogy mondtam az előző felszólalásnál is, lője magát lábon, aztán majd a világ csinál valamit. Kína is, majd az Egyesült Államok is majd megnézi, hogy jaj, Európában már így adóznak?, ez nagyszerű, Magyarország is így?, ez is nagyszerű, aztán mi meg majd csinálunk valamit. Hát, ez ennek a lényege, képviselő úr, ezért nem támogatjuk, és nem azért, amit ön mond, hiszen a multik Magyarországon jelentősen meg vannak adóztatva. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Tállai miniszterhelyettes úr. Megkérdezem Csárdi képviselő urat, elfogadjae az államtitkári, miniszterhelyettesi választ.

CSÁRDI ANTAL (LMP): Köszönöm szépen. Nem tudom elfogadni a választ. Ahogy a válaszból is kiderült, és ahogyan ezt gyakorlatilag ebben az országban már mindenki tudja, az önök gazdaságpolitikáját le lehetne írni két mondattal. Önök tiltakoznak az ellen a minimumadó ellen, amely 750 millió eurós konszolidált forgalom fölött terhelné a nagyvállalatokat, de rendkívüli módon hatékonyan fellépnek azon legkisebb adózói kör ellen, amely ma könnyített, egyszerűsített adózási formákat használ.

(15.50)

Ez a két mondat tökéletesen leírja az önök gazdaságpolitikáját. És csak hogy miről is mondanak le: az Audinak az előző évben 123,6 milliárd forintos adózás előtti nyeresége volt, ebből 1 milliárd forintot sikerült befizetnie az államkasszába, ez 0,87 százalék.

Ugyanez a mutató a MOL-nál rosszabb, mert neki magasabb volt gyakorlatilag az adózott eredménye, mint az adózás előtti eredménye, míg a Richter 0,03 százaléknyi társasági adót fizetett  0,03 százaléknyit! 141 milliárd forintos nyereség után… (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.)

ELNÖK: Köszönöm szépen…

CSÁRDI ANTAL (LMP): …38 millió forintot (Az elnök újból csenget.), egy lakás árát sem! (Taps az LMP és a DK padsoraiból.)




Felszólalások:   76-81   82-89   90-95      Ülésnap adatai