Készült: 2024.05.14.17:08:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

53. ülésnap (2023.03.27.),  122-127. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:51


Felszólalások:   116-121   122-127   128-133      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! A képviselő úr nem fogadta el az interpellációra adott államtitkári választ. Tájékoztatom önöket, hogy elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra a pénteki ülésnapunkon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Barcza Attila, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be a gazdaságfejlesztési miniszterhez: „Hány munkahelyet sikerült megvédeni a kormány munkahelyvédelmi intézkedéseinek köszönhetően?” címmel. Barcza Attila képviselő urat illeti a szó.

BARCZA ATTILA (Fidesz): Tisztelt Államtitkár Úr! A háború kitörésének első évfordulója után Magyarországnak érdemes világossá tennie, hogy nem változtat korábbi álláspontján, ezért támogatandó a fideszes és a KDNP-s képviselőtársaim által benyújtott országgyűlési határozati javaslat, mely rögzíti: Magyarország békepárti marad, és a jövőben is ki akar maradni az orosz-ukrán háborúból.

Az elmúlt két hónapban újabb szankciókat hirdettek Brüsszelben, és világossá vált, hogy az energiaárak nem térnek vissza a háború előtti szinthez. A brüsszeli szankciók és a magas energiaárak inflációt hoztak, Magyarország 4000 milliárd forinttal költött többet energiára 2022-ben, mint 2021-ben. Ezt a pénzt Brüsszel vette ki a magyarok zsebéből a szankciókkal.

Amíg nem lesz béke, és amíg tart a szankciós politika, addig az inflációt sem lehet felszámolni, de a kormány célja, hogy a 2023. év végére ezt egy számjegyűre tudja visszavágni. A szankciók miatt emelkednek az energiaárak; ez drágítja a szállítást, a termelést, emiatt emelkednek az élelmiszerárak, a bolti árak és a szolgáltatások árai is.

A kormány tíz intézkedést hozott a vállalkozásokért, a munkahelyek védelméért, melyek között az energiaintenzív feldolgozóiparban aktív kis- és középvállalatok részesülnek támogatásban. Meghirdetésre került a Széchenyi-kártya-program, melynek keretében 2023-ban 290 milliárd forintot költenek a magyar kisvállalkozások kedvezményes hitelprogramjaira. 700 milliárdos keretösszeggel zajlik a Baross Gábor újraiparosítási program, a kkv-kra is kiterjesztésre került a kamatstop, meghirdetésre került a gyármentő program és az ehhez kapcsolódó hitelgarancia-programok, valamint támogatásra kerülnek a gyárak energiahatékonyságát segítő programok is. Ebben az évben összesen 230 milliárd forintot fordítanak a nagyvállalatok energiahatékonysági programjainak támogatására, és 200 milliárd forint összegű hitelprogramot indít a Magyar Fejlesztési Bank és az Eximbank. Agrárhitel-kamatstopot hirdettünk az agráriumban lévő vállalkozások hitelei számára. Turisztikai akcióterv is indult. Megdupláztuk a munkába járási támogatást, mely 100 ezer dolgozót segít. Munkaerő-támogatást fizetünk a vállalkozásoknak is.

A kormány intézkedései jól mutatják a különbséget a polgári kormány és a baloldal között. Mindezek alapján kérdezem, hány munkahelyet sikerült megvédeni a kormány munkahelyvédelmi intézkedéseinek köszönhetően. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Fónagy János államtitkár úrnak. Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. FÓNAGY JÁNOS gazdaságfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársam! A kormány elsődleges célja, hogy a közel 4,7 milliós foglalkoztatási szintet továbbra is megőrizze. 2023 februárjában a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 4 millió 691 ezer fő dolgozott, azaz 26 ezerrel több, mint egy évvel korábban.

(19.20)

A foglalkoztatási ráta 2023 februárjára 74,3 százalékra javult. A 2010-es kormányváltáskori mindössze 56,2 százalékhoz viszonyítva 18,1 százalékpontos növekedés következett be. Nemzetközi összehasonlításban a foglalkoztatottságról elmondható, hogy míg 2010-ben mélyen a 68 százalékos EU-s átlag alatt volt a hazai foglalkoztatottság 59,9 százalékkal,

addig a 2022 harmadik negyedéves adatok alapján 80,5 százalékkal, jóval a 74,7 százalékos uniós átlag fölött járunk. A KSH adatai szerint a munkanélküliek aránya jelenleg 4 százalék, ami továbbra is rendkívül kedvező, mivel az uniós munkanélküliségi ráta ennél másfélszer magasabb.

A kormány célja, hogy a háború és a brüsszeli szankciók sújtotta gazdasági helyzetben is megvédje a teljes foglalkoztatottságot, kivédje a recessziót, és az év végéig egy számjegyűre csökkentse az inflációt, biztosítja a családok, a nyugdíjasok és a kis- és középvállalkozások védelmét. Ennek érdekében eddig mintegy húsz intézkedést fogadott el a kormány, amelyből tíz a vállalkozásokat, a munkahelyeket védi. Az adatok rávilágítanak, hogy az intézkedések működnek, megvédik a teljes foglalkoztatottságot, sőt a kormányzati intézkedések az új munkahelyek létrejöttét is elősegítik.

A vállalkozásokért, a munkahelyek védelméért hirdettük meg az ön által is említett energiaintenzív feldolgozóiparban az aktív kis- és középvállalatok támogatását, amit eddig 571 vállalkozás részére folyósítottunk. Az intézkedés a nyertes pályázók esetében az elérhető foglalkoztatási adatok alapján mintegy 30 ezer embert érint.

A Széchenyi-kártya-program esetében az érintett vállalkozások foglalkoztatottjainak létszáma több mint 800 ezer fő, ez a szám a Széchenyi munkahelymegtartó programnál mintegy 10 ezer főt jelent.

A gyármentő program eddig 14 vállalkozást és több mint 7300 fő foglalkoztatottat érint.

Az általam sorolt intézkedések részét képezi a Baross Gábor újraiparosítási program, jelenleg 1000 milliárd forint keretösszeggel, amelynél a becsült foglalkoztatotti létszám hozzávetőleg 166 ezer fő. A kamatstop 45 ezer vállalkozást érinthet.

A 2022. évi, történelmi léptékű aszály hatásainak enyhítése érdekében bevezetett hitelmoratórium becsléseink szerint több mint 2900 vállalkozás több mint 29 ezer munkahelyének megvédéséhez járult hozzá.

A turisztikai akcióterv mintegy 188 ezer munkából élőnek, a munkába járás támogatása mintegy 100 ezer dolgozónak segít, a vállalkozások munkaerő-támogatása pedig mintegy 9 ezer álláskeresőnek segített visszatérni a munkaerőpiacra.

Tisztelt Képviselőtársaim! 2023 a veszélyek éve: egyszerre kell megküzdeni a háború veszélyeivel és az inflációval. A kormány a háború és a szankciók sújtotta gazdasági helyzetben is mindent megtesz azért, hogy megvédje a családokat, a nyugdíjasokat és a teljes foglalkoztatottságot. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm államtitkár úr válaszát. Megkérdezem képviselő urat, elfogadjae a választ.

BARCZA ATTILA (Fidesz): Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Ahogy említette válaszában államtitkár úr, 4 millió 691 ezren dolgoznak Magyarországon. Én azt gondolom, ez a szám és az emberek szorgalmas munkája jelenti a magyar gazdaság stabilitását. Bizony, ki kell azt mondani, hogy a baloldal a kormányzása idején sanyargatta a családokat és a vállalkozásokat, adókat emelt, százezreket hagyott hátra, és összességében 200 ezer munkahelyet szüntetett meg. Ezzel szemben a polgári kormány mindent megtett és megtesz az otthonok, a munkahelyek és a családok védelme és életszínvonalának növelése érdekében.

Ha valakit a tények érdekelnek és hallhatta az államtitkári választ, illetve hallhatta az én kérdésemet, azt gondolom, le tudja vonni azt a következtetést, hogy ebben a nehéz helyzetben, a veszélyek évében, az Európát sújtó válságban a magyar gazdaság jó irányba halad. A válaszát elfogadom. Köszönöm. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   116-121   122-127   128-133      Ülésnap adatai