Készült: 2024.05.08.13:12:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

94. ülésnap (2023.11.27.),  31-34. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:46


Felszólalások:   27-30   31-34   35-38      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm a miniszterhelyettes úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Latorcai János képviselő úr, az Országgyűlés alelnöke, a KDNP-képviselőcsoport részéről: „A nemzeti konzultáció aktualitása” címmel. Alelnök úr, öné a szó.

DR. LATORCAI JÁNOS (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Kedves Képviselőtársaim! Az Izrael ellen október 7-én elkövetett véres terrorcselekmények és az azt követő konfliktusok rávilágítottak arra, hogy a közel-keleti térségből és Észak-Afrikából évek óta milliószámra, kontroll nélkül érkező migránsok saját, törzsi jellegű konfliktusaikat is exportálják Európába. Az elmúlt hetekben szinte naponta kaphattunk hírt arról, hogy az Európába bevándorlók tömegei ünneplik a közel-keleti terrortámadásokat, így a Brüsszel által ösztönzött bevándorlás mára már Európa létét is fenyegeti.

Mi, magyarok a kezdetektől nemcsak tudtuk, hanem 2015 májusában a nemzeti konzultáció segítségével el is mondtuk, hogy az ellenőrizetlen bevándorlás nem vezethet semmi jóra, és Brüsszel politikája helytelen, amin változtatni kell. A Nyugat-Európában már korábban bekövetkezett, súlyosan erőszakos cselekmények, zavargások és a jelenlegi folyamatok sem kényszerítik azonban Európa vezetését változtatásra. Brüsszel továbbra is azon dolgozik, hogy kvótákkal és egyéb adminisztratív intézkedésekkel a migránsok befogadására és déli határzárunk megszüntetésére kényszerítsen bennünket, miközben a déli határunk túloldalán már a szélsőséges tálibok szervezik és irányítják az Európa létét veszélyeztető migrációt.

A 2015-ös nemzeti konzultáció eredménye szerencsére kellően erős felhatalmazást adott a kormánynak a brüsszeli tárgyalások és a hazai jogalkotás során egyaránt. Így születhetett meg az a hármas  fizikai, élőerős és jogi  határvédelmi rendszer, melynek köszönhetően nekünk, magyaroknak nem kell állandó félelemben élnünk. Most ismét rendkívül fontos, hogy minél többen elmondjuk, elmondják véleményüket a nemzeti konzultáció során, és így a gazdasági kérdések, valamint Ukrajna katonai támogatása és európai uniós csatlakozása mellett a kormány erős felhatalmazást kapjon.

Az egyre kritikusabbá váló migrációs válsághelyzet ugyanis arra is rávilágított, hogy új alapokra kell helyeznünk hazánk idegenrendészeti szabályait. A jelenleg hatályos törvény ugyanis 2006 végén még egy olyan korszakban született, melyben a modern kor legsúlyosabb kihívását jelentő, állandósuló migrációs beáramlás és a párhuzamos társadalmak fogalma lényegében ismeretlenek voltak.

A világ azonban megváltozott, tisztelt képviselőtársaim, és a magyar társadalomba való integrálás elősegítését előtérbe helyező korábbi koncepciókkal szemben ma már minden erőnkkel saját országunk lakosságának és területi épségének a megóvására kell törekednünk, és ezen elv mentén kell újragondolnunk a külföldiek Magyarországra történő beutazásának és itt-tartózkodásának, munkavállalásának szabályrendszerét is. Mindazoktól, akiket beengedünk, akiket befogadunk, értelemszerűen elvárjuk, hogy a Magyarországon hatályos törvényeket és a közösségi együttélés általános szabályait magukra nézve kötelezőnek tekintsék és betartsák. Ez nemcsak a magyar társadalom biztonsága, hanem Európa jövője szempontjából is döntő jelentőségű.

Nem kétséges, hogy az ezzel kapcsolatos jogalkotásunkat az úgynevezett nyugati progresszívek és a hazai ellenzék részéről komoly támadás fogja majd érni, de mindenkit szeretnék emlékeztetni, hogy Magyarország szuverén állam, ezért maga határozza meg, hogy kiket enged be a területére. Erről is döntenünk kell a soron következő nemzeti konzultáció alkalmával, ezért is fontos, hogy minél többen elmondják véleményüket, és ez alapján egyértelművé váljon a magyarok akarata.

A nemzeti konzultáció erőt ad, ezért arra kérünk mindenkit, hogy töltse ki a nemzeti konzultációs kérdőívet, és védjük meg együtt, közösen az eredményeinket. Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, alelnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Dömötör Csaba miniszterhelyettes úr válaszol. Öné a szó.

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Amikor pár nappal ezelőtt elindult a nemzeti konzultáció, gyakorlatilag pont az történt, amire számítani lehetett. Az ellenzék különböző módokon megpróbálja gáncsolni a párbeszédet, vagy éppen plakátokat rongálnak, vagy megpróbálják összegyűjteni az íveket, és eközben Brüsszelben azt mondják az egészre, hogy alaptalan, és nem is kívánnak vele foglalkozni, mindezt úgy, hogy minden egyes kérdés alapja vagy az ő javaslatuk, vagy az ő álláspontjuk, vagy az ő döntésük.

Szeretnék pár példát felhozni annak alátámasztására, hogy miért is aktuálisak a konzultációban szereplő kérdések. Nézzük először az energiaárakat! Ismert, hogy a kormány több mint tíz éve hatósági árakkal védi a családokat az energiaár-emelkedésektől, ezt nevezzük rezsitámogatásnak. Van mitől védeni őket, hiszen mind a háború, mind az arra adott válasz, a szankciók jól megemelték az árakat, a szankciók egyébként jobban, mint a háború kirobbanásának a ténye.

A gáz ára azóta valamelyest csökkent, de még így is háromszor annyi, mint 2019 vagy 2020 őszén, tehát tartósan magas szinten stabilizálódott. Ezért is fontos fenntartanunk a rezsitámogatást, amit Brüsszelben el akarnak törölni, ezt tették egyértelművé az úgynevezett országspecifikus ajánlásokban.

(14.20)

Tehát írásunk van arról, hogy ők ezt nem akarják.

Mi ezzel nem értünk egyet. Ugye, azzal érvelt Brüsszel, hogy így lehet csökkenti a költségvetési hiányt. Mi úgy akarjuk elérni az alacsonyabb költségvetési hiányt, hogy közben a rezsitámogatást fenn tudjuk tartani, és ezáltal is kellő védelmet biztosítunk a családoknak, akik most elmondhatják erről a véleményüket.

Aztán egy másik téma: sokadjára foglalkozunk ezzel, ezért feltehetjük a kérdést, hogy miért is aktuális még a migráció ügye. Európába idén 330 ezren próbáltak illegálisan belépni, ebből 170 ezer belépési kísérlet Magyarországra esik. Félreértés ne essék, nem arról van szó, hogy a nagy többség Magyarországon keresztül próbál bejutni, hanem arról, hogy mi regisztrálunk mindenkit, és nagy a valószínűsége annak, hogy más országok ezt nem teszik meg.

Ilyen körülmények között fogadtak el egy új migrációs paktumot, ami egyrészt kötelező szétosztásról szól, másrészt arról, hogy felülírják az egyébként Magyarországon jól működő menekültügyi eljárásokat. Ez az új paktum megoldást nem jelent, egy állandó meghívólevelet sok millió potenciális bevándorlónak annál inkább. A következmények drasztikusak: Európa nagyvárosaiban terrorpárti nagygyűléseket tartanak, amelyeket a hatóságok sem tudnak betiltani.

És rendkívül sokatmondó az az 50 pontos kiáltvány, amelyet a német Bildben jelentettek meg a következményekkel kapcsolatban. Azt írják, idézem: „Az Izrael elleni terrortámadás óta a gyűlölet új dimenzióját találjuk meg a hazánkban.” Azt is írják: „Nem akarunk életmódot váltani csak azért, mert vendégeink vannak.” Egyébként Németországba 2015 óta 3 millió vendég érkezett. Azt is írja a Bild: „Sokan vannak a hazánkban, akik az életmódunk ellen harcolnak. Ezt nem fogadhatjuk el. Hogyha most megbotlunk, akkor el fogunk, el fognak bukni.”  mármint ők. Hosszú utat tettek meg mindenesetre a Willkommen-tábláktól.

Nem tudjuk, hogy Németországban hogyan fogják kezelni ezt a helyzetet, de azt tudjuk, hogy mi még elkerülhetjük azt az utat, amelyet azok az országok választottak, amelyek kinyitották kapuikat. Ennek az első lépése, hogy sokan és elegen mondjuk azt, amit már eddig is mondtunk, hogy nem akarunk bevándorlást, ne akarják ránk erőltetni! Erős határvédelmet akarunk!

És szeretnék felhozni egy harmadik témát is. Az Európai Bizottság egyik biztosa ma Kijevben tárgyal a teljes ukrán EU-tagságról és arról, hogy hogyan is adjon az Európai Unió, tehát a tagországok 50 milliárd eurót pluszban többek között fegyverekre, az eddigi több tíz milliárdon túl.

Minket az egész folyamat kerékkötőiként próbálnak beállítani. A gond csak az, hogy erről egyáltalán nem kérték ki az európai állampolgárok véleményét. Nem kérdezték meg őket arról, hogy vajon felvennéneke egy hadviselő országot. Nem kérdezték őket meg, hogy akarnake adóikkal finanszírozni egy háborút. Nem kérdezték őket meg, vajon mit szólnak ahhoz, hogy teljesen átalakulna az uniós támogatáspolitika, vagy nem kérdezték meg őket arról, hogy mit szólnak ahhoz, hogy az európai piacon is nagy számban megjelenik a génmódosított ukrán gabona.

Ők nem kérdezték meg, de mi megtesszük. Ezért is biztatunk mindenkit arra, hogy vegyen részt a konzultációban, és minden említett kérdésben mondja el véleményét. Köszönöm a megtisztelő figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   27-30   31-34   35-38      Ülésnap adatai