Készült: 2024.05.08.13:25:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

94. ülésnap (2023.11.27.),  27-30. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:54


Felszólalások:   23-26   27-30   31-34      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Varju László képviselő úr, DK-képviselőcsoport: „Aktuális ügyek” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

VARJU LÁSZLÓ (DK): Elnök Úr! Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Ház! Személyes tapasztalatok után most már a közvélemény-kutatások is igazolják, és egyre többen ismerik fel: Orbán Viktor miatt van bajban Magyarország.

Lelepleződött, hogy mára szinte nincs olyan gazdasági vagy politikai ügy az országban, amelyben ne a miniszterelnök okozta volna a gondjainkat, és ne hazudna róluk nekünk minden egyes nap. Gondoljunk csak az inflációra, amiért a miniszterelnök az Ukrajnában dúló háborút, az Oroszországra kirótt szankciókat okolta. Június közepén pedig kijelentette, hogy az ársapkát azért nem lehet kivezetni, mert ennek köszönhető az élelmiszerek drasztikus áresése.

Nos, a háború és a szankciók az Unió minden országát érintették, mégis nálunk messze a legmagasabb az infláció az egész Európai Unióban már egy éve; az élelmiszerárak pedig két év alatt kétszeresére nőttek itt nálunk, ársapkák ide vagy oda. Tehát Orbán Viktor miatt van bajban Magyarország.

De gondoljunk csak a munkabérekre vagy az ütemes emelkedésre, vagy a nyugdíjak értékének megőrzésére: mind az átlagbért, mind a minimálbért tekintve utolsó helyen vagyunk Európában, csak Bulgária marad el mögöttünk.

Ami pedig a nyugdíjakat illeti: az ez év januári infláció 25 százaléknál is több volt, a nyugdíjakat viszont 15 százalékkal emelték. Ennyit az értékálló nyugdíjról, tehát Orbán Viktor miatt van bajban Magyarország.

Azt is felemlegethetném, hogy önök szerint a magyar egészségügy a legjobbak között van Európában. Ehhez képest januárban 4-11 hónapot kellett várni egy műtétre; azóta a várólisták hosszabbak lettek, és nőttek folyamatosan. A kormányváltás előtt a GDP 7,5 százalékát fordítottuk egészségügyre, mára alig 3 százalékot. Mi lett ennek a következménye? Egy 2008-as nemzetközi felmérés szerint a magyar egészségügy a 12. helyen állt Európában, közvetlenül az Egyesült Királyság mögött; 2018-ra viszont a 26. helyet foglalta el, csak Romániát előzve meg. Az ezt követő öt év alatt már nem is tudom, hova süllyedt mindaz, ami történt az egészségügyben, és ez leleplezi az önök hazugságát. Tehát Orbán Viktor miatt van bajban Magyarország. (Rétvári Bence: Bajban?)

Önök milliárdokért folytattak kampányt arról is, hogy aki Magyarországra jön, nem veheti el a magyarok munkáját. A kormányfő viszont azt ígérte, hogy 2018-ra itt olyan ország lesz, hogy mindenki haza akar jönni. Nos, az elmúlt két évben mintegy 150 ezer ázsiai vendégmunkás kezdett dolgozni nálunk; idén viszont, az átmeneti csökkenés után, ismét csaknem 30 ezren vándoroltak ki a KSH szerint, míg a fogadó országok szerint ennek a duplája. Tehát Orbán Viktor miatt van bajban Magyarország.

A végére hagytam azokat a hazugságokat, amik a hideg idő beköszöntével a legaktuálisabbak. Amíg mi vagyunk a kormányrúd mögött, addig lesz rezsicsökkentés  ígérte Orbán Viktor két évvel ezelőtt. Hát, aztán még sincs! Tavaly nyáron önök, alighogy megnyerték a választást, brutálisan megemelték a gáz és az áram árát  indokolatlanul alacsonyan megállapított  átlagfogyasztás felett. Ma a lakosság átlagosnak mondott fogyasztása fölött a gáz árának az önök által fizetett világpiaci árhoz képest a sokszorosát kell megfizetni. Míg a gáz ára a gáztőzsdén folyamatosan csökken, velünk a csillagos eget fizettetik meg. Ma már azt is tudjuk, hogy önök 400 százalékos extraprofitot keresnek a lakosságnak eladott gázon, ezért ilyen drága. Tehát Orbán Viktor miatt van bajban Magyarország.

Ráadásul a legszegényebbek által alkalmazott fűtésre, a fatüzelésre ez a rezsitámogatás nem vonatkozik. A tűzifa ártámogatására a kormány 5 milliárd forintot szán 200 ezer háztartásra. Így aztán könnyen kiszámítható, hogy egy háztartásra 3 mázsa fa jut, ami összességében véve jó, ha egy-két hétre nyújt meleget.

Tisztelt Ház! A Dobrev Klára vezette árnyékkormány szociáldemokrata fordulatra készül a kormányváltás után. (Derültség a kormánypártok padsoraiból.) Mindenható vállalati profit helyett európai béreket, nyugdíjakat, magánkórházak és magániskolák helyett erős állami egészségügyet és oktatást, a milliárdos elit kiszolgálása helyett igazságos Magyarországot akarunk. Az orbáni hazugságok leleplezése kapcsán nyilvánvaló, hogy a mi ajánlatunkkal szemben (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) hazugságokkal verik át önöket.

A változáshoz mindenkinek tudnia kell az igazságot: Orbán miatt van bajban Magyarország. (Rétvári Bence: Taps!)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Tállai András miniszterhelyettes úr kíván válaszolni. Öné a szó, miniszterhelyettes úr.

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Kicsit hangos és erősen túlzó felszólalásával szemben nézzük a valóságot! (Varju László: Ezt meghallják…  Dr. Répássy Róbert: Így nem beszélünk! Hol a DK?  Varju László: Itt vagyok!)

Az inflációval kezdte. Való igaz, hogy az infláció magasra szökött Magyarországon, de más országokban is, és a kormány háborút hirdetett az inflációval szemben. (Varju László: Akkor nem élnek jól!) De nézzük, hogy az infláció, igaz, valójában miért Magyarországon volt a legmagasabb! A háborút, nem hiszem, hogy Orbán Viktor kezdeményezte, ebben biztosan egyetértünk.

A szankcióval kapcsolatban önöknek mi volt az álláspontjuk és mi az álláspontjuk? Az, hogy a szankciót be kell vezetni. Mit mond ehhez képest Orbán Viktor? Azt mondja: szankcióra semmi szükség; háborúra sincs szükség, és szankcióra sincs szükség. (Varju László közbeszól.)

Mi okozhatta még a magasabb inflációt Magyarországon? Az uniós pénzek meg nem érkezése. Való igaz, hogy a kamatok tekintetében ez némi többletkiadást jelent a költségvetésnek, és ez hatással van az áremelkedésre. (Varju László: 2000 milliárd forint…)

Mi a helyzet az uniós pénzekkel kapcsolatban? Önök kormánybuktatási céllal mindent megtesznek annak érdekében, hogy ne érkezzenek meg az uniós pénzek. Mit mond erre Orbán Viktor? Azt, hogy az uniós pénzekre igenis szüksége van Magyarországnak, szüksége van a magyar gazdaságnak. Ennyit arról, hogy ön mindenért Orbán Viktort hibáztatja.

(14.10)

Az inflációval szemben pedig sikeres gazdaságpolitikát folytat a kormány. Ez akkor is igaz, ha ez önöknek nem tetszik, és ez akkor is igaz, ha ma még az infláció magasabb, mint amit a kormány egyáltalán Magyarország, a magyar gazdaság, a magyar emberek szeretnének.

Viszont az a cél, hogy egy számjegyű lesz az infláció év végére, ami év elején nem tűnt ilyen biztosnak (Varju László: 18 százalék!), önök jót mosolyogtak év elején ezen a kormányzati kijelentésen (Dömötör Csaba: Kiröhögték!), ez már októberben teljesült. Októberben teljesült, és ehhez nyilván a kormánynak igen sok intézkedést meg kellett hozni, például a kötelező akciózást vagy az online árfigyelő rendszert, de sok-sok olyan döntést, ami megvédte az embereket a magas inflációval szemben.

Ön a bérekről is beszélt. Elfelejtette mondani, hogy igaz, hogy reálbércsökkenés volt Magyarországon, de ez a tendencia megváltozott, és már szeptemberben reálbér-növekedésről tudtunk Magyarországon beszélni; szeptemberben reálbér-növekedés, októberben pedig egy számjegyű infláció.

Ön meg merte említeni a nyugdíjasoknak a kérdését is. A nyugdíjasok kérdésében az önök gazdaságpolitikájával szemben, költségvetési politikájával szemben, amikor elvették a 13. havi nyugdíjat, és a nyugdíjak értéke az önök válságkormányzása idején csökkent, ezzel szemben mi a helyzet? Lehet Magyarországon akármilyen világjárvány, lehet háború, lehet költségvetési nehézség, lehet gazdasági növekedésnek a visszaesése, a nyugdíjak értéke… (Varju László: Akkor se volt nyugdíjemelés!) A nyugdíjak értéke, ha ön belebeszél a hátam mögött, akkor is megmaradt. Minden évben megmaradt a nyugdíjak értéke, úgy, ahogy 2010-ben, a kormány megalakításakor megígérte Orbán Viktor miniszterelnök.

Tisztelt Képviselő Úr! Ön a munkaerőhelyzetről is negatívan beszélt. A KSH adatai szerint októberben 4 millió 757 ezren dolgoznak Magyarországon. Ez azt jelenti, hogy egy év alatt újabb 37 ezer fővel nőtt a foglalkoztatottak száma Magyarországon. (Varju László: Egymillió van külföldön, de ez ne zavarjon senkit!) 2010-hez képest egymillióval többen dolgoznak Magyarországon. (Varju László: Nem Magyarországon! Londonban!) Ezt valahogy el kellett érni.

Az önök idején, amikor ön államtitkár volt, tudja, mennyi volt a munkanélküliségi ráta? 12 százalék. Most pedig 4 százalék körüli, de leginkább 4 százalék alatti. Úgy gondolom, hogy ez a valóság az ön állításával szemben. Amit pedig a rezsicsökkentésre mondott, az egyszerűen nevetséges. Tudják az emberek, hogy a kormány fenntartotta a rezsicsökkentést az átlagfogyasztásig, és az embereknek Európában a legolcsóbb rezsit kell fizetnie. (Varju László: Tűzifát az embereknek, hogy ne fázzanak!)

Tisztelt Képviselő Úr! Ez a valóság, és nem az, amit ön állít a kormánnyal szemben. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   23-26   27-30   31-34      Ülésnap adatai