Készült: 2024.05.08.14:49:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

94. ülésnap (2023.11.27.),  151-160. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:43


Felszólalások:   151   151-160   161      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Egyperces viszon… Bocsánat, már nincsen tovább, csak közben itt a forgatókönyvben van egy kis forgatásra való dolog.

Tisztelt Országgyűlés! Toroczkai László frakcióvezető úr, a Mi Hazánk képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Miért halad rossz irányba, miniszterelnök úr?” címmel. Tájékoztatom a tisztelt Országgyűlést, hogy a Mi Hazánk frakcióvezetője előzetesen úgy nyilatkozott, hogy személyes válaszadást kér, így miniszterelnök úrnak a távolléte miatt a harmadik soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.

Most a Mi Hazánk-frakció soron következő kérdést feltenni kívánó képviselőjének a kérdése következik, azaz Novák Előd képviselő úrnak, a Mi Hazánk képviselőjének a kérdése, aki azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Miért azt felelte a Mi Hazánk javaslatára, hogy nem viszi rá a lélek, hogy megbírságolják a határkerítésen áttörő migránsokat?” címmel. Tájékoztatom a tisztelt Országgyűlést, hogy a Mi Hazánk frakcióvezetője előzetesen úgy nyilatkozott, hogy személyes válaszadást kér, így miniszterelnök úrnak a távolléte miatt a második soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.

Most a Mi Hazánk frakciója soron következő képviselőjének a kérdése következik, aki Apáti István képviselő úr, a Mi Hazánk képviselője, aki azonnali kérdést kíván feltenni az energiaügyi miniszternek: „Gáz van” címmel. A miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Koncz Zsófia miniszterhelyettes, államtitkár asszonyt jogosította fel. Tisztelettel kérdezem önt, képviselő úr, hogy elfogadjae a válaszadó…

DR. APÁTI ISTVÁN (Mi Hazánk): Elfogadom, természetesen.

ELNÖK: Nagyon szépen köszönöm, hogy jelzi számomra, hogy elfogadja a válaszadó személyét. Apáti István képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

DR. APÁTI ISTVÁN (Mi Hazánk): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszterhelyettes Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Gáz, vagyis komoly gond van a gáz- és áramár számlázása körül. A történet ott kezdődik, hogy kicentizték, de leginkább rendkívül alulszámolták gáz esetében az 1729 köbméteres, áram esetében pedig a 2523 kilowattórás éves mennyiséget, a valóságban a legtöbb magyar háztartás ettől többet vagy lényegesen többet fogyaszt.

Aztán: megtorló jellegű az átlagfogyasztás feletti, úgynevezett piaci ár összege, ami gáz esetében 747 forint köbméterenként  azért a 2 euró körüli köbméterár finoman szólva sincs összhangban a magyar háztartások többségének lehetőségeivel , de a villany esetében is a 70 forintos kilowattóránkénti ár nagy túlzásokkal, mikor Paks körülbelül 11-12 forintért termeli meg.

De az igazi problémák, tisztelt miniszterhelyettes asszony, akkor jönnek, amikor az átlag választópolgár vagy akár egy matematikus vagy egy villamosmérnök megpróbál eligazodni azzal kapcsolatban, hogy miért is annyi a gáz- vagy a villanyszámla összege, amennyi. Gáz esetében jelleggörbe-számítást alkalmaznak, egy nehezen elérhető internetes felületen közzéteszik az év naptári hónapjaira lebontott mennyiséget, amely egyébként a nyári hónapokban olyan alacsony, hogy az a melegvíz-készítéshez sem elegendő, tehát ott pillanatokon belül elérik a 747 forintos köbméterárú gázt az átlagfogyasztók vagy még az átlag alatt fogyasztók is; a villany esetében pedig az a helyzet, hogy soha, a 2523 kilowattórás mennyiségig soha az életben nem jön ki a 36 forintos ár, a 44 forinttól az 55 forinton, a 65 forinton át mindennel lehet találkozni a kedvezményes mennyiségen belül is, de 36 forintos árral véletlenül sem.

(17.00)

Azt szeretném nagyon egyszerűen megkérdezni öntől, tisztelt miniszterhelyettes asszony, hogy miért nem lehet 2023-ban egy olyan informatikai rendszert kialakítani, amelynek segítségével követhető és könnyen ellenőrizhető a villany- és a gázszámla összege. Mi akadályozza ezt meg? Várom egyértelmű és mellébeszélésektől mentes válaszát. Köszönöm. (Taps a Mi Hazánk képviselői részéről.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A választ, mint említettem, Koncz Zsófia miniszterhelyettes, államtitkár asszony fogja megadni. Parancsoljon, öné a szó.

DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Először is, egy tárgyi tévedést szeretnék azonnal rendbe tenni, mert Magyarországon az elmúlt rezsiévben áram esetében a fogyasztási helyek 79, gáz esetében pedig a 86 százaléka maradt a védett sávhatár alatt. Azt gondolom, hogy ez egy nagyon fontos mérték, és az a helyzet, hogy mi 2013 óta azon dolgozunk, miután eleve létrehoztuk a rezsicsökkentés intézményét, hogy fenn tudjuk tartani azt.

Még néhány érdekességet szeretnék elmondani. Nem mi mondjuk, hanem az Eurostat mondja azt, hogy Magyarországon a legalacsonyabb a gáz és az áram ára. A hollandok a gázért hétszer, az áramért négyszer többet fizettek, az uniós átlagár a hazaihoz képest villamos energiában két és félszer, földgázban három és félszer volt magasabb. Gázáremelkedésben egyébként Lettország, Románia és Ausztria az éllovasok, náluk több mint kétszeresére nőtt. Hazánkban ilyen 2010 előtt volt, amikor a baloldali kormányok kétszeresére emelték az áram és háromszorosára a gáz árát.

Hadd hívjam fel a figyelmét az Európai Bizottság nemrég közzétett őszi gazdasági előrejelzésére, amely szerint az Európai Unióban fennáll az energiaellátási zavarok kockázata, és ezek jelentős hatással lehetnek az energiaárakra, a globális termelésre és az árak általános szintjére egyaránt. Mi, magyarok viszont nyugodtabbak lehetünk, hiszen felkészültünk a télre, a hazai tárolókban jelenleg 6,5 milliárd köbméter földgáz áll rendelkezésre, ez az egész éves gázigény mintegy kétharmadát fedezi. Azt elmondanám, hogy ezek a most nagy biztonságot adó tárolók azok, amelyeket a baloldali kormányok eladtak külföldi kézbe, majd amikor mi visszavásároltuk őket, ezt követően még fel is jelentettek minket.

Úgyhogy, azt gondolom, az egy nagyon fontos dolog, hogy most így tudjuk gyakorlatilag megkezdeni a fűtési szezont, és kérjük, hogy ebben képviselő úr is támogasson minket. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterhelyettes asszony. Egyperces viszonválaszra Apáti István képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon, képviselő úr! (Dr. Apáti István: Köszönöm szépen. Tisztelt…) Bocsánat, képviselő úr! Megköszönöm valamennyiük munkáját, együttműködését, az elnöklést átadom Lezsák Sándor úrnak. Parancsoljon! (Az elnökváltás nem történik meg.)

(Dr. Szűcs Lajost a jegyzői székben dr. Aradszki András,

Hiszékeny Dezsőt Z. Kárpát Dániel váltja fel.)

DR. APÁTI ISTVÁN (Mi Hazánk): Köszönöm szépen. Tisztelt Miniszterhelyettes Asszony! Pontosan az a probléma, hogy az önök által átlagfogyasztásnak gondolt szintig sem 36 forint az áram ára és nem 102 forint a gáz köbméterenkénti ára.

Pontosan az a probléma, hogy ezen kvótán belüli fogyasztás esetében is világpiaci árat számláznak ki, 70 forintot az áram, 747 forintot a gáz esetében. A nyári hónapokban a gáznál a 15 köbméter/havi mennyiség még a használati meleg víz elkészítéséhez sem elegendő, éppen ezért azt javasolja önöknek a Mi Hazánk nagy tisztelettel, hogy olyan számlázási rendszerre kötelezzék a szolgáltatókat, amely úgy működik, hogy éves leolvasástól éves leolvasásig a kedvezményes mennyiségen belül egyértelműen a 36 forintos és a 102 forintos ár szerepeljen a számlán, és csak az ezt meghaladó mértékre számlázzanak piaci árat, amelyet mind a villany, különösen pedig a gáz esetében szíveskedjenek szabad szemmel is jól látható mértékben csökkenteni, mert a 747 forintos gázárat és a 70 forintos áramárat a világon semmi nem indokolja a profitéhségen kívül. Köszönöm szépen. (Taps a Mi Hazánk képviselői részéről.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Az élet mégis úgy hozta, hogy én folytatom tovább, majd csak később vált le Lezsák Sándor alelnök úr. Egyperces viszonválasz illeti meg Koncz Zsófia miniszterhelyettes asszonyt is. Parancsoljon!

DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Nekem csak annyi kérdésem lenne, hogy ha ez a rezsitámogatás nem létezik, akkor miért támadja az Európai Bizottság. Tehát teljesen egyértelműen megfogalmazzák az országspecifikus jelentésükben, hogy ezt kritizálják, és azt mondják, hogy az energiatámogatási intézkedéseket fokozatosan meg kell szüntetni. Ha ez nem létezne, nyilván nem bántanák ezt az intézményt, és nem gondolnák úgy, hogy le kell folyamatosan építeni.

Ezt már megtették korábban, akkor az Európai Bíróságon gyakorlatilag igazat adtak nekünk, és azt a pert megnyertük. Az a helyzet, hogy most újból ennek az intézménynek nekiálltak, és folyamatosan a rezsicsökkentés intézményét támadják Brüsszelben. Ezért szeretném kérni képviselő urat, hogy ha hisz ebben az intézményben és abban, hogy ezzel tudjuk támogatni a magyar családokat, akkor mindenkit, minden magyar embert biztasson arra, hogy a nemzeti konzultációt töltse ki, hiszen a rezsitámogatás megvédésének intézménye az első kérdés. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:   151   151-160   161      Ülésnap adatai