Készült: 2024.05.09.22:25:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

98. ülésnap (2023.12.12.),  37-38. felszólalás
Felszólalás oka Bizottsági jelentések vitája
Felszólalás ideje 5:35


Felszólalások:   33-36   37-38   39-44      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tájékoztatom tisztelt képviselőtársaimat, hogy a határozathozatalokra a holnapi ülésnapunkon kerül sor.

Most soron következik a Hungary Helps programról szóló előterjesztéshez benyújtott bizottsági jelentés vitája. A kormány-előterjesztés T/6069. számon a Ház informatikai hálózatán valamennyiünk számára elérhető. Megkérdezem Azbej Tristan államtitkár urat, kíváne most felszólalni, vagy a zárszóban mondja el észrevételeit. (Azbej Tristan: A zárszóban.) Köszönöm szépen, a zárszóban fogja elmondani észrevételeit.

Tisztelt Ház! A kijelölt Külügyi Bizottság előadót nem állított. Most a képviselői felszólalások következnek a napirend szerinti időkeretekben. A vita során kétperces hozzászólásra nincs lehetőség. Kérdezem képviselőtársaimat, kíváne valaki felszólalni a vitában. (Senki nem jelentkezik.) Jelentkezőt nem látok. A vitát lezárom.

Most felkérem Azbej Tristan államtitkár urat a zárszavának az elmondására. Parancsoljon, öné a szó.

AZBEJ TRISTAN külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az előttünk álló törvényjavaslatnak a parlamenti vitája több olvasatban megtörtént. Azért élek a zárszónak a lehetőségével, mert úgy gondolom, hogy a javaslatnak a jelentősége ezt megkívánja tőlem, ugyanis többről van szó, mint amire a törvényjavaslat címe utal, többről van szó, mint egy kormányprogramnak a megalapozásáról; ez a törvényjavaslat egy új szakterületnek az alapját teremti meg: Magyarország nemzetközi szolidaritási politikájának a szabályozási keretét és alapját.

A törvény megalkotásának alapja a keresztény szolidaritás elve, ami arra kötelezi Magyarországot, hogy segítséget nyújtson a bajban levőknek, legyenek azok fejlődő országokban, katasztrófa sújtotta területeken vagy más válságövezetekben élő emberek. Ezen kötelezettség keretében különösen fontosnak tartjuk a világban az üldözött keresztény testvéreink segítését.

Azonban azt is hangsúlyozni kell, hogy a nemzetközi szolidaritásunk kifejezése során is a magyar érdeket szolgáljuk. A magyar érdeket szolgáljuk azzal, hogy a migráció megelőzésének módjaként a határok védelme mellett a helybe vitt segítséget választottuk; felismertük, hogy nem a bajt, nem a bajba jutott embereket kell Magyarországra hozni, hanem a segítséget kell oda vinni, ahol a baj van. Egy friss közvélemény-kutatás alapján minden tíz magyar emberből kilenc egyetért ezzel az elvvel.

Tisztelt Ház! A törvényjavaslat a következő intézkedéseket hozza meg:

Egységesíti és egyesíti a különböző nemzetközi segítségnyújtási módozatokat, így a humanitárius segítségnyújtást, valamint a nemzetközi fejlesztési partnerséget, ezt pedig kiegészíti a békeépítés, a stabilitástámogatás különböző tevékenységformáival.

(9.30)

Egy komplex humanitárius, fejlesztési, béketámogatási megközelítésre ad lehetőséget a törvényjavaslat. Ezenkívül a magyar nemzetközi segítségnyújtás politikája nem esik abba a hibába, mint sok más hasonló nyugati segítségpolitika, hogy ideológiai gyarmatosításra használja a humanitárius és fejlesztési segítségnyújtást.

Mi tisztelettel közelítünk azokhoz, akiket megsegítünk, elfogadjuk a kultúrájukat, nem próbáljuk a nyugati liberális értékeket rájuk kényszeríteni, és helybe visszük a segítséget. A keresztény közösségeknek, az egyházi szervezeteknek, a helyi humanitárius szervezeteknek visszük a segítséget, nem pedig nagy és átláthatatlan nemzetközi szervezeteken keresztül juttatjuk el a magyar embereknek a segítségét.

A törvényjavaslat tehát összekapcsolja a humanitárius segítségnyújtást és a fejlesztési együttműködést, tisztázza a különböző adományozási és támogatási módozatokat, ezáltal átláthatóságot és jogbiztonságot teremt, emellett az EU-s irányelvekhez való jobb igazodás és az egységes külföldi láthatóság biztosítása is a törvényjavaslat célja.

Tisztelt Országgyűlés! A Hungary Helps küldetés indulásakor, 2016-ban a parlament egy olyan határozatot fogadott el ennek a célnak a mentén, amit minden akkori parlamenti párt támogatott. Az álláspontokat világosan kifejtették a törvényjavaslat vitája során, és örömömre szolgál az, hogy a parlamenti oldalakon átívelő támogatást élvez ez a törvényjavaslat, még akkor is, hogyha Gyurcsány Ferenc pártja ebből is kizárja magát.

Mindazonáltal abban bízom, hogy a szavazáskor a lelkiismeretnek a hangja felébred mindenkiben, és megszavazzák ezt a törvényjavaslatot, ezzel teszik azt lehetővé, hogy Magyarország a nemzetközi színtéren is eleget tegyen erkölcsi kötelességének. Köszönöm szépen a szót. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   33-36   37-38   39-44      Ülésnap adatai