Készült: 2024.05.09.20:45:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

86. ülésnap (2023.11.06.),  63-70. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:55


Felszólalások:   55-62   63-70   71-78      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterelnök úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Hiller István képviselő úr, az MSZP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a kultúráért és innovációért felelős miniszternek: „Miért rúgta ki a Nemzeti Múzeum főigazgatóját?” címmel. Hiller István képviselő úré a szó. Parancsoljon!

DR. HILLER ISTVÁN (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Képviselő Asszonyok és Képviselő Urak! Tisztelt Miniszter Úr! Ön ma kirúgta a Nemzeti Múzeum főigazgatóját. (Taps a Mi Hazánk képviselői részéről.) A főigazgató…  a radikális jobboldal tapsa az ön döntésének megfelelő és az ő szemszögükből helyes. (Dr. Apáti István: Így van!) Erről akarok beszélni. Arról akarok beszélni, hogy az indoklás szerint önök azt írták, hogy a főigazgató olyan magatartást tanúsított, amely a munkaviszonyát fenntartóként ellehetetlenítette. Ennek szólt a taps.

(17.00)

Na, azt akarom kérdezni, tisztelt miniszter úr, hogy milyen magatartást tanúsított a kirúgott főigazgató. (Dr. Apáti István: Na, ez az!) Azt még hozzáfűzték az indokolásban, hogy érdemei elismerése mellett rúgták ki.

Tisztelt Miniszterelnök Úr! Mi a gyerekkorunkból emlékezhetünk erre a szófordulatra (Derültség az ellenzéki sorokban.), amikor is érdemei elismerése mellett valakit fölmentettek. Ennek a politikai lefordítása körülbelül úgy tűnik, hogy nyekk  ezt jelentette.

Arról van szó, tisztelt miniszter úr, hogy a World Press Photo sok tíz országot bejárt kiállítása nem tetszett, vagy ön politikai gesztust tesz a radikális jobboldalnak Magyarországon, hogy a szakmainak álcázott döntése mögött valójában az van, hogy kellenek azok a szavazók, akik egyetértettek az imént tapsolókkal? Szeretném, ha őszintén válaszolna. A döntése friss, biztos pontosan emlékszik a döntés meghozatalának pillanataira is. Kérem, válaszoljon! (Taps az MSZP, a Momentum, a Párbeszéd, a DK és az LMP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A válaszra megadom a szót Csák János miniszter úrnak. Megvárom, míg fölteszi miniszter úr a mikrofont. Minden rendben van. Miniszter úr, öné a szó.

CSÁK JÁNOS kultúráért és innovációért felelős miniszter: Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt volt Miniszter Úr! Ön azt nagyon jól tudja miniszterként, szemben sok kollégájával, aki még nem vezetett semmiféle szervezetet, hogy a törvények betartása egy ország alapja. Mi lenne (Arató Gergely közbeszól.), ha mondjuk, az atomerőmű igazgatója azt mondaná, hogy ő válogat a törvények között, hogy melyiket tartja be, vagy a hadsereg egyik főtisztje, vagy bármely vállalaté.

Ez egy szuverén ország. Önök, a szuverén Országgyűlés hoztak egy törvényt. Ez a kormány hisz a hatalmi ágak elválasztásában (Derültség az ellenzéki sorokban.), mi a végrehajtó hatalom vagyunk. (Közbeszólás az ellenzéki sorokból: Nem szakad le a plafon!) Ezért minden állami vezetőnek kötelessége végrehajtani a törvényeket, akárki javasolja. Ha ön lát problémát, nyugodtan szóljon, és meg fogjuk vizsgálni. (Derültség a DK soraiban.)

Képzeljék el, hogy az Egyesült Államokban 21 éves kor alatt nem lehet sört inni; 18 éves kortól lehet embert ölni, 21 éves kortól nem. (Sic!) (Közbeszólások az ellenzéki sorokban.) Tőlem minden alkalommal elkérik a személyi igazolványomat azért, mert ez a törvény. Valaki mondott valamit erre az Egyesült Államokban? Nem, mert az Egyesült Államok azért erős és azért befolyásos hatalom a világban, mert betartják a saját törvényeiket. Úgy választjuk ki az intézményeink vezetőit (Szabó Szabolcs: Szánalmas!), hogy hiszünk abban, hogy képesek megszervezni a munkájukat. De az, hogy azt mondja valaki, hogy nem tudom betartatni a törvényt, nekem eléggé nehéz érzéseket okoz.

Végezetül hadd idézzem Széll Kálmánt, akinek a jelmondata az volt: törvény (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.), jog, igazság. Van egy törvényünk, az megalkotja azt, hogy milyen jogrendszerben élünk (Szabó Szabolcs: Házszabály szerint vége a felszólalásnak!), és azt be fogjuk tartani, és ez az igazság. (Szabó Szabolcs: De akkor tartsuk be!) Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti sorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr. (Dr. Brenner Koloman: Mondjon le! Alkalmatlan!) Egyperces viszonválaszra Hiller István képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

DR. HILLER ISTVÁN (MSZP): Tisztelt Miniszter Úr! Nekem fontos példa az Egyesült Államok, de nekem ez a hazám. Én azt akarom, hogy ez az ország szabad legyen. A szabadsághoz egyébként az egyetemi autonómia éppúgy hozzátartozik, mint a művészeti szabadság, a kiállítás szabadsága és a kiállítás megtekintésének szabadsága. Tudniillik a szabadsághoz hozzátartozik, hogy úgy nevelem a gyermekemet, hogy tudja, mi az érték, és mi nem. És nem szeretném, ha egy hatalom, legyen bárki hatalma, bármely miniszter minisztersége alatt mondaná meg, hogy mi a jó, és mi a nem. Azt szeretném, hogy egy olyan környezetben, egy olyan szabad Magyarországon élhessünk, amikor minden magyar szülő, minden magyar család, minden nagypapa és nagymama jó érzéssel tudja úgy nevelni a gyermekét, hogy az majd el fogja tudni dönteni 16 évesen, mi a jó, és mi a szép.

Amikor én voltam miniszter, nem akartam megmondani senkinek, hogy mi a jó, mi a szép. Ehhez képest L. Simon László a miniszterségemről könyvet írt. Azt gondolom, az ön miniszterségéről is fog írni könyvet (Derültség az ellenzéki sorokban.), őszintén remélem, hogy hasonló hangfelvételben. Köszönöm szépen, hogy nemcsak hogy meghallgat, hanem a gondolataimat érdemben elfogadva válaszol ismét. Köszönöm szépen. (Taps a DK, az MSZP, a Momentum, a Párbeszéd, a Jobbik és az LMP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Egyperces viszonválaszra Csák János miniszter úré a szó. Parancsoljon, miniszter úr!

CSÁK JÁNOS kultúráért és innovációért felelős miniszter: Tisztelt Képviselő Úr! Én nem azért vagyok miniszter, hogy könyvet írjanak rólam. Én egyszerűen úgy, ahogy klasszikusan hívják a minisztert, én itt egy szolga vagyok, az önök és a nép szolgája (Közbeszólás az ellenzéki sorokból: A Fideszé!), aki végrehajtom az önök által hozott törvényeket.

L. Simon László, ahogy mondta, írt önről egy könyvet. Azt az utolsó mondatot kicsit lazán idézte. Én azt mondtam abban a mondatban, hogy a pályája elismerésre méltó, mint lebegő értelmiségi, mint borász (Derültség az ellenzéki sorokban.), mint népfőiskola-vezető, mint tévésztár (Derültség és közbeszólások az ellenzéki sorokban.), de sajnálatos módon vezetőnek alkalmatlan. Aki nem tudja betartatni a törvényeket, az alkalmatlan erre. (Dr. Brenner Koloman: Tisztelt elnök úr, minisztercserét javasolnék!)

Egyébként pedig (Közbeszólások az ellenzéki sorokból.  Az elnök csenget.) a szabadsággal teljesen egyetértek. Ez a kormány a szabadság kormánya, mégpedig az egyéni szabadság és az alkotmányos szabadság védelmezője (Közbeszólások az ellenzéki sorokból.  Dr. Brenner Koloman: Elnök úr, vegye el a szót a miniszter úrtól, mert ez már…  Az elnök csenget.), ezért dolgozunk. Nagyon szívesen beszélgetek tovább miniszter úrral majd a folyosón. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti sorokban.)




Felszólalások:   55-62   63-70   71-78      Ülésnap adatai