Készült: 2024.05.09.04:46:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

86. ülésnap (2023.11.06.),  25-28. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:08


Felszólalások:   21-24   25-28   29-32      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Most a DK képviselőjének, Arató Gergelynek adom meg a szót.

ARATÓ GERGELY (DK): Tisztelt Ház! Úgy éreztem Rétvári államtitkár úr válaszából, vágyik arra, hogy az ellenzék elismerje a kormány eredményeit. (Rétvári Bence: Na!) Engedje meg, hogy ezt megtegyem, el fogom ismerni azt a gyarapodást, amit a kormány intézkedései, adópolitikája és támogatásai okoztak.

Elismerem, hogy való igaz, hogy soha nem volt olyan jó ebben az országban a fideszes milliárdosoknak, a kormányközeli oligarcháknak vagy a multinacionális nagyvállalatoknak, mint napjainkban, soha, de soha nem voltak a gazdagok ennyire gazdagok Magyarországon. Én és közel tízmillió honfitársam ugyan nem tartozik ebbe a körbe, de szeretném, ha tudnák, hogy mi is látjuk az önök kormányzásának az eredményeit. Ha valaki új luxusjachtra vágyik, esetleg nagyobb kastélyba költözne, vagy nagyobb teljesítményű helikoptert szeretne, akkor ma könnyebben juthat hozzá, mint korábban. Vége van azoknak az időknek, amikor egy fideszes milliárdos kastélyának csak A, B és C szárnya lehetett, eljött az ideje a D, F és E szárnynak is. (Rétvári Bence: Hát, az Apró-villának…) Vége van azoknak az időknek, amikor a világ legdrágább üdülőhelyein a luxusrepülőtől a luxusingatlanba, luxusnyaralóba egy luxusautón kellett zötyögni, ma már megengedheti magának egy fideszes milliárdos, hogy akár minden luxusnyaralóhelyen legyen egy hétvégi helikoptere, vagy éppen a távoli és egzotikus Szegedre is helikopterrel utazzon. Vége van azoknak az időknek, amikor a leggazdagabbaknak be kell érniük öt-hat luxusautóval, minden héten vehetnek egy újat. Nem mondhatják, hogy nem vettük észre, hogy önök milyen fényűző országot teremtettek a fideszes milliárdosoknak.

Azt se mondhatják, hogy a magyar nép ne támogatná önöket ebben, hiszen támogatjuk: Európa legnagyobb inflációjával, legnagyobb élelmiszer-drágulásával, legnagyobb gázáremelésével, és legmagasabb áfájával fizetjük meg a fideszes milliárdosok gazdagodását.

Én csak azt nem értem, hogy miért nem büszkélkednek el az országnak a kormányzásuk eredményével. Miért nincs tájékoztató kampány, óriásplakátok, nemzeti konzultáció arról, hogy a magyar vagyon egyharmada, azaz minden harmadik forint a leggazdagabb 1 százalék kezében van? Miért nem büszkélkednek el azzal, hogy miközben csökkennek a reálbérek és a reálnyugdíjak, az EU-ban Magyarországon érték el a legmagasabb profitot a multinacionális vállalatok? Miért nem dicsekszenek el azzal, hogy a leggazdagabb magyarok ma több pénzt tartanak a bankban, mint korábban bármikor? Miért nem büszkélkednek azzal, hogy a multinacionális nagyvállalatokat önök a támogatásokkal, a stratégiai partnerséggel pénzbe akarják fullasztani, és ilyen módon harcolnak ellenük? Miért nem mondják el, hogy mi mindent értek el a forintgyengítéssel, az orbáni inflációval, a folyamatos áremelésekkel, a hétszeres rezsiemeléssel, a kata eltörlésével, a reálbércsökkentéssel, a reálnyugdíj-csökkentéssel és a többi megszorítással? Miért nem mondják el, hogy a terv sikerült: önök létrehozták a magyar történelem leggazdagabb milliárdos elitjét.

Mi a Demokratikus Koalícióban látjuk ennek a kormányzásnak a következményeit, és ezért követünk el mindent azért, hogy egyszer s mindenkorra eltávolítsuk önöket minden közhatalom közeléből.

Igen, igaz a vád, mi más oldalon állunk, mint önök. Mi a magyar emberek oldalán állunk, és nem a milliárdos nagyvállalatok, nem a fideszes elit és nem oligarchák oldalán. Mi a munkából élőket, a magyar családokat, az életüket végigdolgozó, tisztességesen megőszült nyugdíjasokat képviseljük. Ezért akarunk szociáldemokrata fordulatot a kormányváltás után. Azért készül a Dobrev Klára vezette árnyékkormány szociáldemokrata fordulatra, mert mi nem fogadjuk el azt, hogy az Orbán-rendszer egy szűk milliárdos elitre és hónapról hónapra élő és gürcölő milliókra szakította szét a magyar társadalmat. Mi szociáldemokraták vagyunk, ezért nem akarunk olyan Magyarországot, ahol az árak emelkednek, a fizetések és a nyugdíjak értéke pedig csökken. Mi nem akarunk olyan Magyarországot, ahol csak annak van jó iskolája és jó egészségügyi ellátása, aki meg tudja fizetni. Mi szociáldemokraták vagyunk, ezért nem akarunk olyan Magyarországot, ahol a vállalati profit mindig megelőzi azoknak az érdekeit, akik dolgoznak és megtermelik ezt a profitot.

Nem mondhatják, hogy nem vettük észre, hogy mit csinálnak. Pontosan tudjuk, hogy mit tettek Magyarországgal, éppen ezért kell bukniuk egyszer s mindenkorra. Ezért dolgozunk. (Taps az ellenzéki padsorokból.)

ELNÖK: Dömötör Csaba államtitkár urat illeti a szó.

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! A cinikus megjegyzéseire igazából nem szeretnék reagálni (Arató Gergely: Mert nem tudsz, azért!), viszont szeretnék három kérdést feltenni önnek.

Az ön pártelnöke nem egy luxusvillában él (Rétvári Bence: De, bizony!  Vitályos Eszter: De, de!), egy elkobzott luxusvillában? Második kérdés: az ön pártelnöke nem véletlenül a privatizációk alatt és a privatizációkból gazdagodott meg? (Selmeczi Gabriella: De, de!  Cseresnyés Péter: Dehogynem!) Harmadsorban: nem az a helyzet, hogy az ön pártelnöke még sok-sok évvel a sunyi privatizációk után is százmilliókat vett ki a privatizált cégekből osztalékként? Nem ez a helyzet? (Cseresnyés Péter: De, de!) Kérem, járjon utána, amikor legközelebb tanácskoznak az Apró-villában!

Ami a gazdasági kérdéseket illeti. Egy dologban értünk csak egyet, abban, hogy Magyarországnak gazdasági nehézségekkel kell megküzdenie. Abban viszont már aligha értünk egyet, hogy ennek a nehézségnek, ezeknek a nehézségeknek mi az oka. Hiába próbálják az egészet a kormány nyakába varrni, egész Európa rég nem látott gazdaságiválság-halmazzal néz szembe, ami abból is látszik, hogy az elvileg szankcionált Oroszországban több mint 2 százalékos lesz a gazdasági növekedés, az EU-ban ezzel szemben csak 0,7 százalék. Tehát a rossz döntéseknek köszönhetően Európa fizeti meg a mostani helyzetnek, a háborús helyzetnek is a gazdasági árát.

A kormány sok döntést hozott, hogy ezt ellensúlyozza. És feltehetjük a kérdést, hogy a baloldal részéről érkezette bármilyen támogatás ezekhez a döntésekhez. Olyan döntésekről van szó, amelyek bővítik a gazdaság mozgásterét vagy éppen támogatást jelentenek a családoknak. Hát, nem nagyon kaptunk támogatást ehhez. (Varju László: Kanyarban előznek!) Lássunk erre pár példát! Kezdjük azzal, hogy az árnyékkormány szerint, ha újra növekednek a reálbérek, az fejjel menetel a falnak. Teljes nyíltsággal beszélt erről Bodnár Zoltán árnyékminiszterük. (Varju László: Matolcsy?)

(14.10)

A kormány azon van, hogy a béremelkedések mértéke meghaladja az infláció mértékét, és ezt el is fogjuk érni. De önök ezt nem támogatják, nyilván inkább sokkterápiát akarnak, mint Bokros Lajos idejében. Ennek a hozzáállásnak komoly hagyománya van odaát. Ezért van az, hogy önök valamivel több mint 20 ezer forinttal emelték a minimálbért, míg ez a kormány megháromszorozta azt. Aztán tudjuk azt is, hogy bármilyen árkorlátozást önök ostobaságnak tartanak. Nem akarnak például hatósági árakat az energiapiacon, ami átlagosan havonta 181 ezer forintos pluszkiadást jelentene minden családnak  mármint, ha nem lenne ilyen támogatás. Vannak persze kivételek, amikor támogatják az árkedvezményeket. A Motim például kapott kedvezményes áramot akkor, amikor a magyar családok nem kaptak kedvezményes áramot. (Dr. Rétvári Bence: Ki is az a Motim?) Ennyit arról, hogy ki részesíti a vállalatokat előnyben a családokkal szemben, különösen akkor, ha Gyurcsány Ferenc vállalatáról van szó. (Zaj.)

Egyébként nemcsak a hatósági árak kivezetésével emelnék az energiaárakat. Az ATV-ben ma vendég volt egy DK-s politikus, bizonyos Varju László  ott ül ön előtt , aki arról beszélt, hogy ki kellene vezetni az atomenergiát Magyarországon. Ha kivezetnék az atomenergiát, az rendkívüli mértékű áremelkedéseket jelentene Magyarországon. Kiszámolták önök, hogy mennyi áremelkedést jelentene ez, és kinek kellene ezt a pluszforrást előteremtenie, kinek kellene állnia a számlát?! (Varju László: A milliárdosoknak.) Nyilván a magyar családoknak. Mi ezért sem támogatjuk ezt.

Aztán nézzük a családtámogatásokat! A baloldali kormányzás alatt teljesen lenulláztak egy jól működő családtámogatási programot, jött helyette devizahitelezés és eladósodás. (Zaj a DK soraiban.) A mostani kormány folyamatosan visszaerősítette az otthonteremtési programokat, nemrég pedig bejelentette a CSOK Pluszt. Nem meglepő, de önök ezt a CSOK Pluszt nem támogatják. Szaniszló képviselőtársa szerint azért elhibázott lépés ez, mert  kapaszkodjanak meg!  a tulajdonhoz jutást segíti ilyen-olyan módon. Mondják már meg, hogy miért baj ez! Miért baj az, hogy a fiatal párok saját tulajdonú lakáshoz juthatnak? (Zaj.) Nem a kommunizmusban vagyunk, akármennyire is akarják.

Mindezt összefoglalva, nagy türelemmel várjuk annak a bármilyen baloldali erőnek az eljövetelét, amelynek a politikája nem megszorításokról, adóemelésekről és a jól működő, meglévő programok leépítéséről szól. Egyelőre a nyomát sem látjuk ilyen politikai erőnek a baloldalon, és hírét sem halljuk, csak egy dolgot tudunk, önök biztosan nem azok, akikre várunk. (Arató Gergely: Az biztos, hogy ti nem ránk vártok!) Köszönöm, hogy meghallgatott. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   21-24   25-28   29-32      Ülésnap adatai