Készült: 2024.05.09.17:23:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

86. ülésnap (2023.11.06.),  211-214. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:58


Felszólalások:   207-210   211-214   215-222      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Rétvári Bence miniszterhelyettes, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Kanász-Nagy Máté, az LMP képviselője, kérdést kíván feltenni a belügyminiszter úrnak: „Recski bányaügy: Miért nem hajtják végre a kormányhatározatot?” címmel. Kanász-Nagy Máté képviselő urat illeti a szó.

KANÁSZ-NAGY MÁTÉ (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Mint ismert, a recski bányanyitással volt összefüggésben, hogy a hetekkel ezelőtti villámárvizek súlyos lakhatási problémákat okoztak Recsken.

Ezen a ponton jutottunk el oda, hogy már a kormányzat is elkezdett foglalkozni az üggyel, az Országos Bányakapitányság hivatalból vizsgálatot rendelt el a bányavállalkozás ellen. A bányakapitányság hosszas vizsgálódás után megállapította, hogy a bányavállalkozó jogi felelőssége megáll, de szankcióként egészen arcpirító és nevetséges összeget állapított meg. A meglehetősen erős fideszes kapcsolatokkal rendelkező bányavállalkozó, aki várhatóan több tíz milliárdos üzletet kötött a bányanyitással, megússza ezt az ügyet csupán 3 millió forintos bírsággal.

A vizsgálattal párhuzamosan a kormány határozatban döntött arról, hogy a recski családok súlyos lakhatási problémáira 500 millió forintot különít el, és megbízza az MR Közösségi Lakásalap Nonprofit Kft.-t a lakhatási válság menedzselésére. Rétvári Bence államtitkár úr korábban arról tájékoztatott, hogy az MR Közösségi Lakásalap támogatására vonatkozó írásos kérelmek benyújtását követően kerül majd sor a támogatói okirat kibocsátására a Belügyminisztérium részéről. Az MR Közösségi Lakásalap 2023. augusztus 31-én benyújtotta az írásos kérelmét a Belügyminisztérium részére. A támogatási szerződés megkötéséről, illetve a támogatói okirat kibocsátásáról azonban továbbra sem rendelkezünk információval.

Szeretném feltenni azt a kérdést, hogy az Energiaügyi Minisztérium államtitkára arról tájékoztatott, hogy nem vizsgálják felül ezt a nevetséges 3 millió forintos büntetést, ezért a miniszter úrhoz, illetve az államtitkár úrhoz fordultam/fordulok mint a katasztrófavédelemért is felelős minisztérium képviselőjéhez: várhatóe a hatósági bírság összegének felülvizsgálata a kormány részéről (Az elnök csenget.), továbbá mikor kötik meg a támogatási szerződést az MR Lakásalappal? Várom válaszát. Köszönöm szépen. (Szórványos taps a DK soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Kanász-Nagy Máté képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence miniszterhelyettes, államtitkár úrnak.

(20.00)

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Ahogy azt ön is tudja, a Tarna és a Balla patak villámárvize miatt 17 ingatlanból 48 főt telepítettek ki, közülük 8 a művelődési házban, 40 pedig rokonoknál talált szállást. A kormány is lépett az ügyben segítségként, hiszen július 10-én megszületett a kormányhatározat, amely a károk enyhítésére egy költségkeretet biztosított 500 millió forint értékben, egyúttal előírta az ingatlanok hosszú távú használhatóságának, lakhatóságának vizsgálatát szakértők bevonásával és megbízta az MR Közösségi Lakásalap Közhasznú Nonprofit Kft.-t, hogy segítséget nyújtson az ott levő károk felszámolásában, illetve a károsultak ellátásában, segítésében.

Itt közpénzekről beszélünk, tisztelt képviselő úr, tehát alaposan kell eljárni. Abban az esetben, ha valakinek lakhatatlanná válik az épülete, akkor ennek a helyzetnek a megoldására, hogy ne maradjon hajlék nélkül, az állam rendkívüli segítséget nyújtott. Ugyanakkor ez csak abban az esetben folyósítandó, ha valóban a villámárvíz következtében történt meg és az épület nem volt eredetileg is rossz állapotú, hiszen az felelőtlen gazdálkodás lenne, ha korábban is rossz állapotú épületre a villámárvíz miatt fizetne ki az állam összegeket, mintha a villámárvíz miatt keletkezett volna a kár. Ezért volt szükség a szakértők bevonására, hogy állapítsuk meg, melyik az az épület, amely károsodott, melyik nem, melyik életveszélyes, melyik nem, melyiknek az állapotromlása hozható összefüggésbe a villámárvízzel és melyiknek nem. Amelyiknek összefüggésbe hozható, az a család nyilván segítséget kell hogy kapjon ahhoz, hogy helyreállítsák a lakhatásukat, ahol viszont ehhez nincs köze, ott nyilván az államháztartási törvény szabályainak megszegése lenne, ha az állam mégis kifizetne összegeket, hiszen nem lenne ahhoz jogalap, jogcím.

Ez a munka folytatódik, kérdőíves komplex adatgyűjtéssel, szociális diagnózis felállításával, hogy mindenkinek a megfelelő segítséget tudjuk helyben adni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:   207-210   211-214   215-222      Ülésnap adatai