Készült: 2024.05.09.17:21:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

96. ülésnap (2023.11.30.),  29-32. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:23


Felszólalások:   21-28   29-32   33-36      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterhelyettes úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! A DK képviselőcsoportjából Arató Gergely képviselő úr jelentkezett napirend előtti felszólalásra.

ARATÓ GERGELY (DK): Nagyon szépen köszönöm államtitkár úr elismerő szavait, de az a helyzet, hogy a mostani hozzászólása is arról győzött meg, hogy a Fidesz retteg a budapesti önkormányzati választásoktól. (Derültség a Fidesz soraiban.) Retteg, ezért kezdtek hozzá a választási rendszer manipulálásához közvetlenül a választások előtt.

Az a helyzet, hogy önök akkora zakót fognak kapni jövő nyáron, ami kapcsán már most elkezdték a kármentést, és mindenféle trükkel akarják megakadályozni, hogy ráférjen az arcukra ez a vereség, már ha egyáltalán találnak egy olyan lelkes balekot, akit ki tudnak állítani főpolgármester-jelöltnek, és akit a biztos vereségbe küldenek.

De azért az elmúlt hetekben és napokban bemutatott koreográfia megmutatta nemcsak a Fidesz szándékait, hanem a Mi Hazánk helyét is. Itt van az új szolgapárt, amelyik az önök nevében benyújt egy törvényjavaslatot. Reméljük, hogy élvezni fogják az Orbán Viktor mellényzsebe és farzsebe közti teret. Micsoda csodálatos nemzeti politika ez!

A lényeg azonban nem változott. Bárhogy is változtatja a Fidesz a választási rendszert, bármit is nyújttat be a Mi Hazánkkal, a budapestiek nem kérnek a Fideszből, nem kérnek abból, amit önök műveltek ezzel a várossal és ezzel az országgal. Nincs az a választási matematika, ami megmentené a Fideszt egy brutális vereségtől Budapesten jövő tavasszal.

De hát persze, az ellenzéknek is van dolga, meg kell értenünk a választási rendszer logikáját. Ezek a szabályok világossá teszik, hogy közös főpolgármester-jelölthöz és közös polgármesterjelöltekhez közös listára is van szükség Budapesten. Ha nincs közös lista, akkor nincs közös főpolgármester-jelölt és nincsenek közös polgármesterjelöltek, éppen ezért a Demokratikus Koalíció azonnal, amikor világossá vált, hogy önök a Mi Hazánk mögé bújva be fogják nyújtani, és át fogják nyomni a parlamenten ezt a módosítást, javasolta, kezdeményezte, hogy az ellenzéki pártok Budapesten is induljanak közös listával, induljanak közös főpolgármester-jelölttel, közös polgármesterjelöltekkel.

(13.00)

Örömmel látjuk, hogy egyre több ellenzéki párt csatlakozik ehhez a kezdeményezéshez. Világos, hogy az ellenzék megértette, hogy mi a feladata, megértette, hogy mi a dolga.

Arra készülünk, hogy folytassuk az önkormányzatokban azt a munkát, amit 2019-ben elkezdtünk. Arra készülünk, hogy megőrizzük a szabad városokat, a szabad fővárost. Arra készülünk, hogy továbbra is legyen világos, nyilvánvaló alternatívája annak a politikának, amit a kormány folytat.

De persze ehhez nem elég az, hogyha az önkormányzati pozíciókat megőrizzük, egy olyan kormányra is szükség lesz minél előbb, amely az önkormányzatokat és különösen Budapestet nem ellenségként, nem bűnös városként kezeli, hanem partnerként, amely a budapestiekre nem ellenségként tekint azért, mert nem a Fideszre szavaznak, hanem partnerként, támogatásra méltó állampolgárokként tekint, amely érti azt, hogy az ország nem lehet sikeres a főváros sikere nélkül.

Éppen ezért Dobrev Klára árnyékkormánya bemutatta a Budapestre és az agglomerációra vonatkozó szociáldemokrata programját. Egyértelművé tettük, hogy a kormányváltás után miben fog együttműködni a főváros, az agglomeráció és a kormány.

Fejleszteni fogjuk a közösségi közlekedést, különösen a vonalas közösségi közlekedést. Önök eldobták az összes olyan projektet, amely a közösségi közlekedés fejlesztésére vonatkozott Budapesten és Budapest környékén. Mi nem ezt fogjuk tenni. Egyszerűbbé tesszük az utazást, lehetővé tesszük azt, hogy az agglomerációban élőknek ne autóval kelljen bejárniuk a fővárosba. Ilyen módon csökkentjük a fővárosi forgalmat, és közben elérjük azt, hogy kényelmesebben utazhassanak azok, akik Budapestre naponta bejárnak. Összehangoljuk a BKK, a Volán és a MÁV járatait, tarifarendszerét, közös közlekedésszervezést alakítunk ki a főváros térségében.

Rendet teszünk a fővárosban, megerősítjük a közbiztonságot, nem üres ígéretekkel, hanem azzal, hogy valóban legyenek a közterületen jelen lévő rendőrök, hogy a fővárosi közterületeken végre biztonságban érezhessék magukat az emberek, és bizony szemben azzal, amit államtitkár úr állít, nem kényszerítjük a fővárost arra, hogy visszalépjen a köztisztaság területén. Éppen ellenkezőleg, megfelelő támogatást adunk a fővárosnak a köztisztaság fejlesztéséhez, a fővárosi cégek üzemeltetéséhez, vagy éppen a fővárosi utak felújításához, mert ezt önök tették, ez az önök hibája, hogy ma ezek ilyen állapotban vannak. Önök vontak el minden forrást és lehetőséget a fővárostól ezeken a területeken.

Foglalkozunk a lakhatás problémáival. Újra bérlakásépítési programot indítunk, és újraindítjuk és kiterjesztjük a panelprogramot annak érdekében, hogy megfelelő számú és minőségű lakás legyen Budapesten.

És tudja, államtitkár úr, tudják, tisztelt fideszes képviselők, miközben önök a választási rendszerrel manipulálnak, addig mi dolgozunk, egyeztetünk, programot alkotunk. Ezért fogjuk megverni önöket Budapesten júniusban, és ezért lesz Budapest újra a kormányváltás, a Magyar Köztársaság helyreállításának motorja. Köszönöm szépen. (Taps a DK soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Képviselő úr elhangzott napirend előtti felszólalására a választ Dömötör Csaba miniszterhelyettes, államtitkár úrtól fogjuk hallani. Parancsoljon, miniszterhelyettes úr, öné a szó.

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Több témát érintett. Először is erre a zsebnácizásra szeretnék reagálni. (Arató Gergely: Ezt nem mondtam, de igaz!  Derültség az MSZP soraiból.) Hallottunk már hasonlóan dörgedelmes jelzőket, mégpedig a Jobbikkal kapcsolatban, hogy aztán elteljen pár év, és a Jobbikkal közös listán induljanak. Tehát az ezzel kapcsolatos elveik időtávja azért meglehetősen rövid, de talán nem is ez a leglényegesebb kérdés.

Budapesti fejlesztések. Felhívnám a figyelmet arra, hogy önök vannak kormányon Budapesten, hogy így fogalmazzak, jó pár éve, öt éve. Minden lehetőségük megvolt a cselekvésre. Ha Karácsony Gergelynek meg kellene fogalmaznia, hogy milyen fejlesztésekre büszke, amelyeket a kormány támogatása nélkül hozott tető alá, hát, az a lista elég vékony lenne. Az is lehet, hogy leginkább egy fehér lapra hasonlítana.

Budapest fejlesztése egyébként közös érdekünk. 1,7 millió ember otthonáról és az egész ország büszkeségéről van szó. Szeretném felhívni a figyelmét arra, hogy az összes állami támogatás 44 százaléka kerül a fővároshoz. Ha az iparűzésiadó-bevételeket nézem, akkor  amint említettem  ezek 2010-19 között nagymértékben nőttek, olyannyira, hogy 2023-ban az iparűzésiadó-bevétel rekordszintet érhet el Budapesten. Tehát az ország legnagyobb pénzügyi mozgástérrel rendelkező városáról van szó, miközben állandóan arra panaszkodnak önök, hogy nincsen lehetőségük.

Hogy pár konkrét fejlesztést is említsek, kormánytámogatásból valósultak meg, megújult a Millenáris, a Széll Kálmán tér, a Nyugati tér, a II. János Pál pápa tér, megvalósult a budai fonódó villamoshálózat, meghosszabbodott az 1-es villamos vonala, megújult a budapesti buszpark, ez folyamatosan újul meg, és az eredmények között a 3-as metró folyamatos felújítását is felsorolhatjuk vagy megemlíthetjük. Megnyitotta kapuit a Magyar Zene Háza. Elkészült az új Néprajzi Múzeum, megújult az Operaház, létrejött az Eiffel Műhelyház, megújult a Pesti Vigadó, és a Budai Vigadó is, megnyílt a felújított Várkert Bazár.

Ha az egészet a megítélt uniós források felől nézem, akkor a „Széchenyi 2020” program keretében Budapestnek 1200 milliárd forint támogatást ítéltek meg, amelyből több mint 1000 milliárd forintot már ki is fizettek. Ilyen eredmény- és támogatási listára mondják önök, hogy a kormány bünteti a fővárost. Most én értem ennek a politikai szándékát, de egész egyszerűen nem felel meg a valóságnak.

Még egy tényre hadd hívjam fel a figyelmét! Érdemes megnézni, hogy hogyan alakult Budapest fejlettségi szintje az EU-régiók átlagos fejlettségéhez viszonyítva. 2010-ben ez az arány 145 százalék volt, és 2021-re 156 százalékra nőtt. Ez jelentős növekedés. Tehát ezekből a kormányzati támogatásokból ezeknek a kormányzati támogatásoknak is köszönhetően Budapest fejlettségi szintje jelentősen nőtt, nem az önök idejében, hanem a mostani kormány idejében.

Ami a köztisztasággal kapcsolatos megjegyzéseit illeti, önök nem pluszforrást adtak a köztisztaság javítására. Hát, leszereltek több ezer kukát. Egy embernek adtak támogatást, annak a vezetőnek, egyébként önökhöz köthető vezetőnek, aki egyébként is fényűző életet él, talán 8 millió forintos bónuszt kapott az egyébként sem kicsi fizetése mellé.

Még egy dologra szeretnék reagálni. Szeretném önnek is egyértelművé tenni, hogy azt a javaslatot, amely a Mi Hazánktól érkezik, önök támogatták, nem csak úgy szavakban. Volt önöknek egy előterjesztésük, egy alkotmánybírósági beadványuk, amelyben azon megoldás mellett érveltek, amelyet most a Mi Hazánk előterjesztett.

Hadd mondjak pár nevet, akik ezt az előterjesztést a saját aláírásukkal is szentesítették: Harangozó Tamás, MSZP; Tóth Bertalan, MSZP; Hiszékeny Dezső, szintén MSZP, Molnár Zsolt, Hiller István és most az ellene érvelő Kunhalmi Ágnes. Tehát önök most azt kritizálják, amit vehemensen alkotmánybírósági beadvánnyal is támogattak nem is olyan rég. Tisztelt Képviselő Úr! Hogy van ez? Köszönöm, hogy meghallgatott. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:   21-28   29-32   33-36      Ülésnap adatai