Készült: 2024.05.09.19:45:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

53. ülésnap (2023.03.27.), 1. felszólalás
Felszólalás oka Ülésnap megnyitása
Felszólalás ideje 5:51


Felszólalások:  Előző  1   1      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK : (A teremben lévők felállnak, és ezzel köszöntik a választópolgárok közösségét. Amikor az ülést vezető elnök helyet foglal, a teremben lévők is leülnek.) Tisztelt Országgyűlés! Az Országgyűlés tavaszi ülésszakának 7. ülésnapját megnyitom. Tájékoztatom önöket, hogy az ülés vezetésében Szűcs Lajos és Hiszékeny Dezső jegyző urak lesznek segítségemre. Köszöntök mindenkit, aki figyelemmel kíséri munkánkat.

Tisztelt Ház! Tisztelt Országgyűlés! Szomorú kötelességemnek teszek eleget azzal, hogy bejelentem, Schmidt Csaba volt képviselőtársunk életének 44. évében elhunyt. Schmidt Csaba a 2010. évi országgyűlési választásokon a Fidesz jelöltjeként Komárom-Esztergom megye területi listájáról szerzett mandátumot, és egy cikluson át volt az Országgyűlés tagja. Megbízatása alatt az Önkormányzati és Területfejlesztési Bizottság és a Fenntartható Fejlődés Bizottsága munkáját segítette. Országos tisztsége mellett 2006-tól Tatabánya alpolgármestere volt, majd 2010-ben választották meg a megyeszékhely polgármesterének, amely tisztséget két cikluson át töltötte be. 2020-tól a Tatabányai Szakképzési Centrum kancellárja volt. Kérem önöket, képviselőtársunk emléke előtt néma fejhajtással tisztelegjünk! (A teremben lévők felállva tisztelegnek az elhunyt emléke előtt.) Köszönöm szépen.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az Országgyűlés 2015-ben határozatban nyilvánította emléknappá március 27-ét, II. Rákóczi Ferenc születésének napját, ezzel fejezve ki tiszteletét a fejedelem, a rá felesküdtek és a vele harcolók emléke előtt. II. Rákóczi Ferenc mint az egyik legjelentősebb magyar történelmi család tagja, a felelősségérzettől és hazaszeretettől vezérelve vette vállára hazánk és nemzetünk sorsának nehéz terhét, és megalkuvás nélkül, haláláig képviselte a nemzet érdekeit.

Rákóczi egy rendkívül rossz helyzetben lévő országban, kedvezőtlen külpolitikai környezetben próbálta egységbe fogni a nemzetet, tekintet nélkül a társadalmi, vallási, nyelvi és nemzetiségi különbségekre. Miután a 320 évvel ezelőtt megindult szabadságharc katonai értelemben elbukott, Rákóczi és leghűségesebb társainak személyes sorsa is megpecsételődött, de a hosszú küzdelem és a szatmári béke biztosította a magyar rendi állam továbbélését, megakadályozta az ország Habsburg-tartománnyá süllyedését, és lehetővé tette azt a politikai-társadalmi-gazdasági fejlődést, amiből később a reformkor és a következő nagy szabadságharc is kibontakozott.

Tisztelt Országgyűlés! A fejedelem emléke a magyar függetlenségi és szabadságharcos törekvések és mozgalmak örök forrása. A magyar társadalom széles néprétegei számára Rákóczi és bujdosótársai a hazai függetlenség jelképeivé, a jobbágyi sors reménybeli sorsfordítóivá, a földesúri és Habsburg-elnyomás ellen küzdő alakokká magasztosultak. A magyar nemesség nagy része pedig akkor kezdett igazán azonosulni Rákóczi emlékezetével, amikor II. József erőszakolt reformjaival szemben keresett történelmi példákat.

A magyar reformkorban tovább erősödött Rákóczi kultusza, nemcsak a politikai narratívákban, hanem a társadalmi, zenei művek vissza-visszatérő alakjaként is. Az 1848-49-es magyar forradalom és szabadságharc idején is példaként hivatkoztak rá, ekkor a már reformkorban is népszerű Rákóczi-induló a népgyűlések, a hadba induló csapatok, a csatamezők és ünnepélyek állandó zenei eleme lett, ahol szabadcsapatokat és alakulatokat neveztek el a fejedelemről és társairól. A későbbi függetlenségi mozgalmak is visszanyúltak Rákóczi emlékéhez, de ekkor már egybeforrva Kossuth Lajos alakjával, közösen váltak a szabadság szimbólumává.

Tisztelt Képviselőtársaim! Dicső történelmünk másik szabadságszerető alakjának, az idén 200 éve született Petőfi Sándor soraival zárom a megemlékezést: „Hazánk szentje, szabadság vezére / Sötét éjben fényes csillagunk, / Oh Rákóczi, kinek emlékére / Lángolunk és sírva fakadunk!” Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps.)

Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásokkal folytatjuk munkánkat. Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Bakos Bernadett képviselő asszony, LMP-képviselőcsoport: „Aktuális ügyeinkről” címmel. Öné a szó.




Felszólalások:  Előző  1   1      Ülésnap adatai