Készült: 2024.05.09.09:07:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

70. ülésnap (2023.06.12.),  301-308. felszólalás
Felszólalás oka Bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája
Felszólalás ideje 8:21


Felszólalások:   297-300   301-308   309-316      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Rétvári Bence államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! A határozathozatalokra a holnapi ülésnapon kerül sor.

Soron következik a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény módosításáról szóló előterjesztéshez benyújtott bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája. A kormány-előterjesztés T/4029. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető.

Tisztelt Országgyűlés! A vitában elsőként a Törvényalkotási Bizottság álláspontját Héjj Dávid képviselő úr fogja ismertetni. Öné a szó.

(20.50)

HÉJJ DÁVID, a Törvényalkotási Bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási Bizottság 2023. június 8-án tartott ülésén megtárgyalta a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény módosításáról szóló T/4029. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és az összegző jelentést a bizottság a házszabály 46. §-a alapján 34 igen szavazattal, 2 nem szavazat ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Az éghajlatváltozás következtében hazánk időjárását is jelentős mértékben érintik a szélsőséges időjárási események, a hőhullámok, az aszályok. Az éghajlatváltozás okozta szárazabb időszakok miatti károk nemcsak az intenzív mezőgazdasági termeléssel érintett, valamint a természetvédelmi oltalom alatt álló területeken jelentkeznek, hanem a háztartások családi, háztáji kertjeiben is, ezért az államnak  összhangban a fenntartható fejlődés környezeti, társadalmi és gazdasági következményrendszerével  a természeti környezet, az emberi élet és egészség védelme érdekében egyaránt kötelessége a lakókörnyezet zöld vegetációjának fenntartását szolgáló tevékenységek támogatása, és ennek keretében a lakosság stabil vízhozzáférésének elősegítése is.

Tisztelt Képviselőtársaim! A vízgazdálkodásról szóló törvény módosításának célja, hogy a kutak meghatározott körében megkönnyítse azok létesítését és üzemeltetését, egyúttal elősegítse a lakosság és a mezőgazdasági termelők stabil vízhozzáférését. Fontos megjegyezni, hogy a törvényjavaslat szabályozási tárgyában az Alkotmánybíróság korábban már irányokat és kereteket szabott, amelyekre a törvényalkotás során figyelemmel kellett lenni. A tárgyalandó szabályozási javaslat több lényeges elemből épül fel, amelyek garanciális jellegűek. Kérem, engedjék meg, hogy néhányat kiemeljek közülük!

A háztartási kutak bejelentés-, illetőleg engedélymentes körébe sorolásának alapja a vízkészletvédelmi szempontból kockázatos, illetve kockázatmentes területek országtérképe; mindennek a kutak létesítési helye szempontjából van jelentősége.

A törvényjavaslat másik sarokpontja a „háztartási vízigényt kielégítő kút” fogalmának bevezetése. A háztartási vízigény a természetes személy ivóvízellátási vagy háztartási célú vízhasználatát jelenti. A „kút” definíciójával a törvényjavaslat a kútból történő vízkivételre mennyiségi korlátot, évi maximum 500 köbméteres határt is rögzít.

Harmadik pontként a törvényjavaslat rögzíti: a háztartási kút talpmélysége az 50 métert nem haladhatja meg, és az első vízzáró réteget nem érheti el.

A törvényjavaslat negyedik pillérként rögzíti azt, hogy a vízkészletvédelmi szempontból érzékeny, ezért védendő területeken a háztartási kutak a vízügyi hatóságnak történő bejelentéssel létesíthetők, üzemeltethetők, illetve szüntethetők meg.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Úgy vélem, hogy az előttünk fekvő törvényjavaslat garanciális szabályokkal jó megoldást nyújt a kis kutak helyzetének rendezésére, megnyugtatóan rendezi továbbá a mezőgazdasági termelők, valamint a háztáji gazdálkodók számára az engedély hiányában létesített háztartási és mezőgazdasági öntözési célú kutak helyzetét. Az elhangzottak ismeretében úgy gondolom, hogy a benyújtott törvényjavaslat támogatandó. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Héjj Dávid képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megkérdezem az előterjesztőt, Rétvári Bencét, hogy most vagy később kíván szólni.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Később.

ELNÖK: Jelzi, hogy később. Köszönöm, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! A kijelölt Mezőgazdasági Bizottság nem állított előadót.

Most a képviselői felszólalások következnek a napirend szerinti időkeretekben, ezért megadom a szót elsőként Arató Gergely képviselő úrnak, a DK képviselőjének.

ARATÓ GERGELY (DK): Tisztelt Ház! Azt szeretném csak nagyon röviden elmondani, hogy rendkívül sajnálatosnak tartjuk azt, hogy arra a javaslatunkra, amely arra irányult, hogy egy átfogó, teljes, nagy nemzeti vízgazdálkodási terv készüljön, amelyik kitér számos, a vízgazdálkodással, az ivóvíz, az öntözővíz, az ipari víz biztosításával kapcsolatos kérdésre, átlátható és folyamatos rálátást biztosít az Országgyűlésnek, erre az alapvető kérdésre nem volt fogadókészség a kormánytöbbségben.

A javaslatot továbbra is támogatjuk, mert azt gondoljuk, hogy egy rossz jogszabályt nem szabad életben tartani, egy végrehajthatatlan jogszabályt, tehát ezek a módosítások szükségesek, de az a helyzet, hogy önmagában evvel nem oldottak meg semmit. Most, bármikor fogadok önökkel, hogy egy-két éven belül újra itt lesz ez a törvény a parlament előtt, mert újra neki kell fogni annak, hogy érdemben, alapvetően áttekintsük a vízgazdálkodással kapcsolatos szabályokat, nemcsak a kutakra vonatkozókat, hanem a többi szabályt is. Egyszerűen nem engedhetjük meg magunknak azt a XXI. századnak ebben az időszakában, ahogy itt már képviselőtársaim is említették, mivel rendkívül kiszámíthatatlan időjárási körülmények várnak Magyarországra a klímaváltozás következtében, hogy ne kezeljük alapvető stratégiai ágazatként a vízgazdálkodást, és ne teremtsük meg ennek a megfelelő jogszabályi és szakmai kereteit.

Úgyhogy azt tudom mondani, hogy a javaslatot továbbra is támogatjuk, de sajnáljuk, hogy ennél többre, ennél átfogóbb módosításra, legalább egy átfogóbb vízgazdálkodás kereteinek a megteremtésére nem volt a kormányzatban szándék  ez minimum hanyagság. Köszönöm szépen. (Hegedüs Andrea tapsol.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Arató Gergely képviselő úr. Megkérdezem, hogy a fennmaradt időkeretekben kíváne még valaki a felszólalás lehetőségével élni. (Senki sem jelentkezik.) A képernyőn jelentkezőt nem látok, ezért a vitát lezárom.

Most adom meg a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Örülök, hogy mind az általános vitában, mind pedig most, a második vitában is azért alapvetően támogató hozzászólások voltak. Nyilvánvalóan mindenkinek megvannak a maga megjegyzései, amelyeket elmond általában a kormányzattal kapcsolatban, de azt hiszem, itt egy olyan javaslattal élünk, ahogy az elhangzott az expozéban is, elhangzott a mai napon is, amely a kis kutak, tehát az 50 méternél nem mélyebb, legfeljebb évi 500 köbmétert szolgáltató és az első vízzáró réteget el nem érő kutak számára egy olyan kútamnesztiát nyújt, ami segít abban, hogy akik a saját kis kertjüket gondozták vagy kisebb léptékben mezőgazdasági területet műveltek, azok számára a fölösleges adminisztrációtól és óriási költségtől a mentességet tudjuk biztosítani.

Ez kis kutanként százezres nagyságrendű költséget is jelentett volna a családoknak vagy akár a kisebb gazdálkodóknak, úgyhogy remélem, a holnapi napon ezt mindenki támogatni tudja. Szerintem a nyárra ezzel nagy könnyebbséget adunk minden magyar kiskerttulajdonosnak vagy kisgazdálkodónak. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   297-300   301-308   309-316      Ülésnap adatai