Készült: 2024.05.09.19:28:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

70. ülésnap (2023.06.12.),  206-211. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:11


Felszólalások:   202-205   206-211   212-215      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterhelyettes úr. Tisztelt Ház! Szabó Sándor képviselő úr, az MSZP képviselője, kérdést kíván feltenni az energiaügyi miniszternek: „Miért adóztatják az ivóvíz-hálózatot a felújítás támogatása helyett?” címmel. Szabó Sándor képviselő urat illeti a szó. Koncz Zsófia miniszterhelyettes, államtitkár asszony fog önnek válaszolni. Parancsoljon!

SZABÓ SÁNDOR (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Asszony! Egyre nagyobb a baj a hazai vízvezeték-hálózat környékén, hiszen szakértői tanulmányok számolnak be arról, hogy bizony-bizony a hazai ivóvízellátó rendszerek többsége tulajdonképpen kockázatos, de a kormány is beismeri, hiszen a hazai vízhálózatrendszer 45 százaléka még a kormány szerint is túl van a hasznos élettartamon. Valóban így van. Valóban elöregedett a hazai csővezetékrendszer, ezeket az elkövetkezendő húsz évben ki kell cserélni, hiszen ezeket a rendszereket 40-50 évre tervezték, és bizony ez az idő lassan lejár.

És ezt nemcsak én mondom, hanem az önökhöz közel álló Századvég Gazdaságkutató is, amely ezt már egy 2018-as tanulmányban kimutatta. A helyzet azóta vélhetőleg csak romlott. A hazai civil szervezetek szerint egyébként akár a 20 százaléka is elfolyhat a földben a víznek, ami, azt gondolom, megengedhetetlen, hiszen ma, a mai napokban, amikor ekkora hőhullám sújtja Magyarországot, a világot, bizony felbecsülhetetlen kincsnek számít a víz.

Szakemberek egybehangzó véleménye szerint a probléma 2012 környékén kezdődött, amikor is el tetszettek hanyagolni a vízvezetékrendszerek karbantartását, majd ezt követően még meg is adóztatták a víziközműveket, így nemhogy költöttek volna a vízvezetékrendszerre, hanem még el is vették a víziközművektől a pénzt. Majd egyébként 2020-ban ezt az adót még drasztikusan meg is emelték, Budapest esetében akár 4,5-szeresére, de hát Szegedet is mondhatnám, ott közel 600 millió forint közműadót kell fizetni.

Mindezek miatt kérdezem államtitkár asszonyt: mikor indítanak végre egy átfogó és ütemezett országos csőcsereprogramot a hazai ivóvízellátás biztonsága érdekében? Miért adóztatják meg az ivóvíz-szolgáltatást? De ha már ezt megteszik, akkor ezt a pénzt, ami befolyik, miért nem a vízvezeték felújítására fordítják? Miért nem csökkentik a vízszolgáltatást terhelő 27 százalékos áfát, hogy ha az ebből befolyó pénz vagy forrás felszabadul, akkor szintén a felújításokra fordíthatnák? Várom megtisztelő válaszát.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Mint említettem, a választ Koncz Zsófia miniszterhelyettes, államtitkár asszony fogja megadni. Parancsoljon!

DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! (Dr. Koncz Zsófia mikrofonja nem működik.)

ELNÖK: Egy pillanat, mert valami oknál fogva nem szól a mikrofonja. Kérek szépen egy mozgómikrofont. (Dr. Koncz Zsófia elé kézi mikrofont helyeznek.) Köszönöm szépen.

DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Csak amiatt, hogy a fontos kronológiát alkalmazzuk, mert ön is utalt erre, azért azt szeretném kiemelni, hogy az önök kormányzása alatt 2009 és 2010 között az önkormányzatok bizony nagyon nehéz helyzetbe kerültek, és hihetetlen mértékben a csőd szélén, eladósodva álltak 2010-ben, amit konszolidáltunk. Ez mindenképp fontos, és az is, hogy a víziközmű-hálózatot, a víziközműrendszert 2010-ben rendkívül rossz állapotban örököltük meg.

Az elmúlt időszakban, az elmúlt tíz évben vannak olyan fontos fejlesztések, amelyeket ebben az ágazatban elvégeztünk, például az ivóvízellátás, a csatornázás tekintetében. De például azt is el kell mondani, hogy az elmúlt tíz évben megdupláztuk a szennyvíztelepek számát. Abban egyetértünk természetesen, hogy a tiszta ivóvizet biztosítani kell. Szerintem arra is büszkék lehetünk, hogy Magyarországnak van elegendő vize, a közműves ivóvíz-ellátottság elérhetősége pedig települési szinten százszázalékos. A világ nagy részén egyébként ez sem magától értetődő.

Az ágazat szereplőinek a bevonásával elkészült a nemzeti víziközmű-közszolgáltatási stratégia, melynek a célja rövid és hosszú távú megoldásokat nyújtani a teljes víziközműszektort érintő kihívásokra, hiszen ma a hálózatok korszerűsítése egy nagyon fontos kérdés. 2020 novemberében létrehoztuk a Nemzeti Vízművek Zrt.-t. 2010-ben közel négyszáz szervezet biztosította Magyarországon az ivóvíz-szolgáltatást és a szennyvízelvezetés kezelését, 2020-ra ez negyvenre csökkent. Ez biztosítja a méretgazdaságosságot, az ellátásbiztonságot.

A következő időszakban pedig a kormány kiemelt célja az, hogy minden magyar ember a jövőben is tiszta és egészséges ivóvízhez jusson, melynek érde-kében jelentős víziközmű-felújítási programot tervez, amelyben jelentős összeg állhat rendelkezésre a legkritikusabb hálózati cserékre. Azt gondolom, hogy ha az MSZP fontosnak tartja ennek a víziközmű-ágazatnak a helyzetét, akkor a jövőben az ezzel kapcsolatos törvényjavaslatokat támogassák és szavazzák meg, mert azt gondolom, hogy ez így lenne következetes. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:   202-205   206-211   212-215      Ülésnap adatai