Készült: 2024.05.08.10:36:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

48. ülésnap (2023.02.28.),  30-33. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:40


Felszólalások:   22-29   30-33   34-36      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HOLLIK ISTVÁN (KDNP): Köszönöm szépen a szót, tisztelt elnök úr. Sajnos, a háború kezdetének egyéves évfordulója aktuálissá teszi azt, hogy mindannyian mérleget vonjunk az elmúlt egy évről. És sajnos az a kép, ami ezután a szemünk elé tárul, az tragikus és szomorú, hiszen emberek tízezrei haltak meg ebben a háborúban, áldozatok vannak mindkét oldalon, árván maradt gyermekek, özvegyek, tönkrement egzisztenciák, elmenekült emberek százezrei, millió és gazdasági károk nemcsak az érintett országokban, hanem egész Európában. Csak Magyarország számára a gazdasági kár, amit a háború, valamint az arra adott téves, káros brüsszeli szankciók okoztak, az 4000 milliárd forint, ennyit kellett Magyarországnak kifizetnie az elhibázott szankciós politika miatt. Ezért mondjuk, hogy ennek a háborúnak nincsen nyertese, nem is lesz és nem is lehet nyertese, csak vesztese.

Ugyanakkor azt is látjuk  és ez számunkra örömteli , hogy a világ nagyobbik része békepárti, úgy, ahogy mi is azok vagyunk, elég csak elolvasni az ENSZ legfrissebb dokumentumait. Azonban azt is látjuk, hogy a szövetségeseink háborúpártiak. Tehát a nyugati világban összesen három olyan ország van, amely egyértelműen a béke pártján áll: Vatikán, Izrael és Magyarország.

És persze látjuk azt, hogy könnyen küldenek fegyvereket azok az országok, könnyen háborúpártiak azok az országok, amelyek innen messze vannak, akár egy óceán választja el őket az öreg kontinenstől. Ők nem szembesülnek a háborúk szomorú és tragikus következményeivel, mi viszont itt élünk a szomszédban, hozzánk menekülnek emberek. Én magam is beszéltem olyan családdal, belenéztem egy olyan édesapa szemébe, akinek ott kellett hagyni a házat, állatot, eszközöket, az egész életet, és el kellett menekülnie. És igen, mi pontosan tudjuk, hogy mit jelent a háború, mert a nyugati világból egyedül Magyarországnak vannak emberveszteségei. Ugyanis voltak olyan kárpátaljai magyarok, többük egyébként magyar állampolgár is, akik ennek ellenére eleget tettek a kötelességüknek, beálltak katonának, elmentek a frontra, és meghaltak. Tehát nekünk veszteségeink vannak.

Tehát összegzésképpen az elmúlt egy évről azt tudjuk mondani, hogy hiába az óriási véráldozat, hiába az elképesztő gazdasági károk, egy év alatt távolabb kerültünk a háború végétől, nem pedig közelebb kerültünk hozzá.

A mi álláspontunk egy éve változatlan: elítéljük az orosz agressziót, kiállunk Ukrajna területi integritása mellett, és emellett minden módon segítjük azokat az embereket, akik Magyarország irányában hagyják el Ukrajnát. De senki ne várja el tőlünk, hogy Magyarország érdekei elé más ország érdekét helyezzük. Tehát sem Kijev, sem Moszkva, sem Washington érdekei nem előzhetik meg a magyar nemzeti érdek képviseletét.

Nagyon sajnálatosnak tartjuk, hogy a dollárbaloldal beállna a sorba, és a külföldi finanszírozóik hatására belesodorná az országot a háborúba. Nemcsak Márki-Zay Péter, hanem nemrég Tordai Bence is egyértelművé tette, hogy ha rajtuk múlna, akkor ők fegyvereket küldenének. És mi úgy gondoljuk, ezért van szükség a békepárti határozatra, hogy világossá tegyük, hogy ki az, aki a béke pártján áll, és ki az, aki a további vérontás pártján áll. Aki megszavazza nemsokára a békepárti határozatot, az a béke pártján áll, aki nem, az a további vérontás pártján.

Mi arra kérjük a dollárbaloldalt, hogy most az egyszer változtassanak az álláspontjukon, ne hallgassanak a külföldi finanszírozóikra, hanem álljanak oda, ahol a magyar emberek többsége áll, álljanak a béke mellé, és tegyék mindezt úgy, hogy megszavazzák a békepárti határozatot. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Fürjes Balázs államtitkár úr válaszol az elhangzottakra. Öné a szó, államtitkár úr.

DR. FÜRJES BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Köszönöm a hozzászólást. Ez egyben lehetőséget teremt, hogy a kormány újra megerősítse a háborúval kapcsolatos álláspontját. Ez egy négypillérű álláspont: igazság, béke, szolidaritás és hazaszeretet.

Az igazságosság és a törvényesség jegyében: ahogyan ön is fogalmazott, az első pillanattól kezdve nagyon világosan elítéljük Oroszország nemzetközi jogot sértő agresszióját, és kiállunk Ukrajna szuverenitása és területi integritása mellett.

(10.10)

A béke jegyében: tekintettel arra, hogy életet menteni csak békével lehet, az ukrán és az orosz emberek, a nemzetközi közösség, Európa és Magyarország érdeke is a béke, ugyanakkor haladéktalan fegyverszünetet szeretnénk elérni, előmozdítani, és a béketárgyalások megindítását kérjük. A szolidaritás jegyében óriási humanitárius segítséget adunk Ukrajnának, és a hazaszeretet jegyében pedig a magyar érdekeket képviselve nagyon világosan elmondjuk, hogy ki fogunk maradni ebből a háborúból.

Kicsit bővebben: elítéljük Oroszország törvénytelen agresszióját, együtt érzünk az áldozatok családjaival és szolidárisak vagyunk Ukrajnával. Ezért Magyarország történetének legnagyobb humanitárius akciója keretében több száz milliárd forint értékben gondoskodunk menekültekről immáron egy éve, ellátást biztosítunk a háború áldozatainak, vállaljuk iskolák és kórházak újjáépítését a háború sújtotta ukrán területeken, és ma is jelen vagyunk Ukrajnában ellátóközpontokkal. Mindemellett pedig a béke pártján állunk nagyon határozottan. Álláspontunk világos, egyértelmű és a magyar emberektől kapott felhatalmazáson nyugszik. Megóvjuk Magyarország békéjét és biztonságát, nem támogatjuk és nem segítjük a háború kiszélesítését és elmélyülését, és mindent megteszünk azért, hogy Magyarország ne sodródjon bele a háborúba, mert Magyarország érdeke, hogy kimaradjon a háborúból, és az minél előbb véget érjen.

Ezért mi erőnkhöz mérten minimalizáljuk a bennünket fenyegető biztonsági és gazdasági kockázatokat, miközben biztonságos szomszédként akkor is mindent megteszünk Ukrajna humanitárius megsegítésére, ha az ukrán állam jogfosztottságban tartja a kárpátaljai magyar közösséget.

Célszerűnek tehát célszerű, de helyese, demokratikuse ez a magyar álláspont? Fontos kérdés, mert meggyőződésünk, hogy hosszú távon csak a demokratikus és morálisan megalapozott politika lehet sikeres. A világ államai nemzetállamok, a demokratikusan megválasztott kormányok az adott nemzet képviseletére és érdekeinek érvényesítésére kapnak felhatalmazást. Így a magyar kormány feladata a magyar emberektől kapott felhatalmazás alapján a magyar államélet megszervezése, a magyar emberek boldogulásának elősegítése, a magyar érdekek képviselete és érvényesítése, merthogy Európában és a nyugati világban a demokratikus politika, a demokratikus államélet évszázadok óta nemzetállami keretek között zajlik. A nemzeti kormányok saját nemzeti ügyeiknek saját határaikon belüli intézésére rendelkeznek felhatalmazással és jogosultsággal. E jogosultság egyben kötelesség is, egy nemzeti kormány hibát, sőt bűnt követ el, ha nem saját nemzete polgárainak érdekeit és szolgálatát helyezi az első helyre.

Ezért a magyar kormánynak a háború kérdésében is első helyre kell tenni Magyarország érdekét, ez nem csupán morálisan helyes, hanem a nemzetállami keretek között zajló demokratikus államéleten alapuló világrendben az egyetlen demokratikus álláspont is. Mert, tisztelt Országgyűlés, ki a demokrata? Az, akit demokratikusan választanak meg, és utána az őt megválasztó közösség szolgálatát és érdekeinek érvényesítését tekinti feladatának. Először mindig annak a közösségnek az érdekét nézi, amelynek döntéséből a demokratikus legitimitása fakad és nem másokét, akármekkora is rajtunk a nyomás. Emellett természetesen eleget teszünk a nemzetközi jogból fakadó együttműködési és szolidaritási kötelezettségnek.

Ezért a négypillérű magyar álláspont  igazságosság, béke, szolidaritás, hazaszeretet  helyes és demokratikus, és itthon és a világban is bátran képviselhető. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Zsigmond Barna Pál képviselő úr, Fidesz-képviselőcsoport: „Aktuális ügyeink” címmel. Öné a szó, képviselő úr.




Felszólalások:   22-29   30-33   34-36      Ülésnap adatai