Készült: 2024.05.10.20:47:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

47. ülésnap (2023.02.27.),  216-219. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:03


Felszólalások:   205-215   216-219   220-223      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK : Tisztelt Képviselőtársaim! Folytatnánk munkánkat. Tisztelettel arra kérem azokat, akik most távoznak az ülésteremből, hogy azt lehetőleg úgy tegyék meg, hogy a munkánkat folytatni tudjuk.

A kérdések következnek. Tisztelt Országgyűlés! Barkóczi Balázs képviselő úr, a DK képviselője, kérdést kíván feltenni a területfejlesztési miniszternek: „Tényleg beáldoznák?” címmel. Barkóczi Balázs képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon, képviselő úr!

BARKÓCZI BALÁZS (DK): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Az már tavaly decemberben világos volt, hogy önök csak blöffölnek, amikor azt mondták, hogy idén januárban megkaphatjuk a felfüggesztett uniós pénzeket. Mostanra ez bizonyságot nyert, ugyanis nemcsak a felfüggesztett pénzek nem jönnek, de az Európai Bizottság kilátásba helyezte, hogy a magyar hallgatókat és oktatókat kizárhatják az Erasmus+ és a „Horizont Európa” programokból.

Azt gondolhatnánk, hogy legalább most, ebben a helyzetben mindent megtesznek azért, hogy az önök elhibázott politikájának az árát ne a hallgatók és az oktatók fizessék meg, de ez nincs így. Navracsics miniszter úr elárulta, hogy eszük ágában sincs a kormánytisztviselőket kizárni a kuratóriumokból, mindössze a minisztereket és az államtitkárokat. Vagyis a helyettes államtitkárok, az országgyűlési képviselők és a polgármesterek maradnak a kuratóriumokban havi több millió forintos fizetésért. Így a miniszterek kivonulása csupán szemfényvesztés.

Nincs itt semmi látnivaló, az egyetemi alapítványok összetétele továbbra is a Fidesz-kormány kénye-kedve szerint alakul, csak az egyik hű pártkatonát cserélik ki a másikra. Az egyetemek ettől nem kapják vissza a szabadságukat, tovább zajlik az átalakításuk káderképzővé. És élünk a gyanúperrel, hogy önök arra apellálnak, hogy az Európai Bizottságot csak az összeférhetetlenség fogja zavarni. Az akadémiai szabadságon pedig az ország veszt egy-két milliárd eurót, de hát mi ez az összeg ahhoz képest, hogy önök közben megtarthatják az egyetemeket és az egyetemi vagyont.

Az árnyékkormány szerint az alapítványok létrehozása már önmagában is hiba volt, a mostani helyzetben viszont az összes kormánytisztviselőt ki kell zárni a kuratóriumokból. Ezért nyugodtan mondhatjuk azt, hogy mára az árnyékkormány Magyarország egyetlen reménye arra, hogy a magyar egyetemek újra szabadok lesznek.

Kérdezem államtitkár urat, meddig lesz még fontosabb a fideszes mamelukok kitömése, mint a magyar oktatók és hallgatók érdekei, és tényleg beáldoznánake egy-két milliárd eurót, cserébe azért, hogy megtarthassák az egyetemi vagyont. Várom megtisztelő válaszát. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A választ Latorcai Csaba államtitkár úrtól fogjuk hallani. Parancsoljon!

DR. LATORCAI CSABA, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Megnyugtatom, hogy az Erasmus+ és a Horizont-programok tovább folytatódnak. Ha pedig szükséges, akkor a magyar költségvetés is helytáll annak érdekében, hogy a magyar diákok továbbra is utazhassanak külföldre tanulmányaik folytatására, és a magyar egyetemek is továbbra is részesei legyenek a nemzetközi kutatási együttműködéseknek. Tehát a magyar diákokat és a magyar kutatókat semmilyen hátrány nem érheti.

A magyar kormány 2022-ben a kondicionalitási eljárásban megfogalmazott 17 intézkedés között vállalta, hogy a közérdekű vagyonkezelő alapítványok tekintetében kiterjeszti az uniós összeférhetetlenségi szabályok alkalmazását. És hangsúlyozom, hogy Magyarország, a kormány ezt a vállalását 2022. szeptember végéig teljesítette. A dinamikus összeférhetetlenségre vonatkozó szabályok szövegét az Európai Bizottsággal egyeztettük, az nekik is megfelelt, nem kérték a kormánytisztviselők és a polgármesterek kizárását.

A kormányzat határozott álláspontja, hogy a brüsszeli követeléseknek uniós jogalapja nincsen, sőt a felsőoktatási autonómiát oly mértékben nem veszik figyelembe, ami példa nélküli, és a Bizottság ebben a kérdésben is egyértelműen kettős mércét alkalmaz. Ám a baloldallal ellentétben a kormány most is, mint minden alkalommal a magyar emberek érdekét helyezte előtérbe, és hoztuk meg a döntést: tovább módosítunk az összeférhetetlenségi szabályokon, és a miniszterek, államtitkárok, kormány- és miniszteri biztosok pedig lemondtak február 15-ével egyetemi kuratóriumokban betöltött szerepükről.

Tisztelt Képviselő Úr! Navracsics miniszter úr nem arról beszélt, hogy januárban megérkeznek a források, hanem hogy új tárgyalás kezdődik. Kérem, ha már az árnyékkormány tagjának nevezi magát, akkor mutasson nagyobb tájékozottságot, és ne vezesse félre az embereket.

Itt hívnám fel a figyelmet arra is, hogy Veres Pál, Miskolc DK-s polgármestere a mai napig tagja a Miskolci Egyetem kuratóriumának. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Tehát ha őszintén szembenéznének, és komolyan vennék ezt a kérdést, addig nem szólalnának meg, amíg polgármester úr bent van az egyetemi kuratóriumban. Lebuktak, képviselő úr. Köszönöm a türelmet. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   205-215   216-219   220-223      Ülésnap adatai