Készült: 2024.05.08.15:52:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

101. ülésnap (2024.02.26.),  108-113. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:08


Felszólalások:   96-107   108-113   114-119      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Képviselő asszony nem fogadta el a miniszterhelyettesi választ. Elfogadott napirendünknek megfelelően határozathozatalra a holnapi ülésnapon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Z. Kárpát Dániel, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be a nemzetgazdasági miniszterhez: „Mikor vesszük vissza azt, ami a magyar adófizetőké?” címmel. Z. Kárpát Dániel képviselő urat illeti a szó.

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az elmúlt hónapokban számos alkalommal vitatkoztunk arról, hogy a kormány a magyar álláskeresők  több mint 200 ezer fő  kiemelt támogatása helyett miért a vendégmunkások szervezett importját támogatja. És ennek keretein belül derült ki, hogy számos multicég kapott vissza nem térítendő támogatást a magyar adófizetők pénzéből úgy, hogy aztán munkaereje egyre nagyobb hányadát a harmadik világ dolgozói tegyék ki.

Még inkább irritáló az, hogyha az érintett cégek úgy bocsátják el a magyarokat, hogy közben megtartják a hasonló vagy éppen ugyanolyan munkakörben dolgozó vendégmunkásaikat. A Jobbik-Konzervatívok ezért hangoztatja, hogy magyar kvótára van szükség, csak olyan multicég kaphasson állami támogatást, amely vállalja, hogy legalább 90 százalékban EGT-n belüli, tipikusan magyar munkavállalókat foglalkoztat. Ma délelőtt a Vállalkozásfejlesztési Bizottság ülésén leszavazták, nem támogatták érthetetlen módon a magyar kvótára vonatkozó javaslatunkat.

A helyzet az, hogy ha egy magyar ember adott esetben családtámogatási formában részesül, és mondjuk, a babaváró vagy a CSOK feltételeit nem tudja teljesíteni, általam elítélt módon, de mégiscsak egy büntetőkamattal kell hogy visszafizessen bizonyos összegeket. A kérdésem egyértelmű: támogatjae a kormány, hogy ugyanilyen arányú büntetőkamattal fizesse vissza az érintett multicég is az összes állami támogatást, amely a magyar embert elbocsátja és a vendégmunkást megtartja?

Isten lássa lelkem, nem volt eltervezve, hogy Lázár miniszter úr itt üljön, de én nagyon szerettem azt a nyilatkozatát, amely arról szólt, hogy a Continental esetében tarthatatlan, amit az a multicég művel, és igenis fizesse vissza  ha kell, kamatostul  azt az állami támogatást, amit a magyar adófizetők pénzéből kap. (Lázár János: Vissza is fizette.) Én ezt a javaslatot szeretném rendszerszinten látni; azt látni, hogy a magyar adófizetők pénzéből származó támogatást az utolsó forintig, de hasonló büntetőkamattal fizesse vissza az a multicég, amely a befogadó ország bizalmával ilyen fokon visszaél.

Vannak biztató jelek. Nyomásgyakorlásunk után a munkásszálló-építések tekintetében  és ezt ismerjük el, államtitkár úr  a kormány egyfajta 50 százalékos magyar kvótát már megvalósított: legalább 50 százalékban elvárja, hogy amit támogat, és megépítenek, ott magyarok legyenek. Azt szeretnénk, hogy ez az 50 százalék először is legyen 90  érthetetlen tehát, hogy a magyar kvótát a bizottságban miért szavazták le. De legalább ennyire szeretnénk azt, hogy fizettessék vissza a magyar emberek pénzét azokkal, akik kirúgják a magyart, de adott esetben megtartják a vendégmunkást. Ne lehessen hasonló munkakörből elbocsátani a magyart, amíg ugyanolyan vagy hasonló munkakörben vendégmunkást is foglalkoztat a cég. Aki pedig ezt a magyarok védett státuszára vonatkozó kikötést megszegi, fizesse vissza az állami támogatást.

A kérdésem egyértelmű: támogatjáke, hogy mindezt ugyanazzal a büntetőkamattal tegyék, mint amivel egy magyar ember szembesül, legalábbis ingoványos helyzetekben. Várom érdemi válaszát. (Taps az ellenzéki padsorokból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Fónagy János miniszterhelyettes úr válaszol. Öné a szó.

DR. FÓNAGY JÁNOS nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Elöljáróban: a Continental visszafizette a pénzét.

Egyébként minden ilyen válaszomat annak az előrebocsátásával kezdem, mert ezek a tények, hogy az elmúlt tíz évben mintegy egymillióval növekedett a magyar munkavállalók száma. Tehát hogy magyar emberek magyarországi munkahelyeken történő elhelyezkedését a jelenlegi kormányzat mennyire segíti, úgy gondolom, ezt ez a szám alapvetően bizonyítja.

(19.10)

Képviselő úr javaslatai, amelyeket korábban is megtett, és most is megismételt, alapvetően egy kialakult szituáció orvoslására, mi több, pönalizálására, büntetésére irányulnak. A kormány célja pedig az, hogy ne kerüljön sor ilyenre, tehát magát ezt a szituációt megelőzni szeretnénk. Ezért a magyar kormány a magyar családok védelme érdekében szigorította a bevándorlással és munkavállalással kapcsolatos szabályokat. Magyarország a magyaroké; a magyar munkahelyek elsősorban a magyarokat illetik meg.

A magyar munkaerő az első, ezért az Országgyűlés ’23 decemberében minden korábbinál szigorúbb idegenrendészeti törvényt fogadott el. Magyarországon csak a magyar állam által meghatározott célból, jogcímen és feltételek teljesülése, valamint az állam ilyen döntése esetén lehet átmenetileg tartózkodni és munkát vállalni. Az üres álláshelyeket a magyar munkaerő-tartalék aktivizálásával, az álláskeresők és számításaink, ismereteink szerint mintegy 300 ezer fő inaktív munkaerőpiaci alkalmasságának elősegítésével lehet betölteni.

Egyébként ezen intézkedésen túlmenően mintegy 300 foglalkozásból kizártuk a vendégmunkás-tartózkodási engedéllyel érkező, harmadik országbeli állampolgárokat. Tehát a magyar kormány az eddigi szabályozással meggyőződésem szerint azt igyekezett elsősorban biztosítani, hogy az ön által feltételezett állapot, amit büntetni vagy szankcionálni kell, létre se tudjon jönni.

Meggyőződésem és meggyőződésünk, hogy ezzel az intézkedéssorral elsősorban biztosítjuk a magyar munkaerő foglalkoztatásának elsőbbségét; biztosítjuk az általam előbb jelzett törvényhozási célok teljesülését; és biztosítjuk azt, hogy vendégmunkás alkalmazására csak a lehető legszűkebb, legindokoltabb és a törvény által megengedett körben kerülhessen sor. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Megköszönöm miniszterhelyettes úr válaszát. Megkérdezem képviselő urat, elfogadjae a miniszerhelyettesi választ. Parancsoljon!

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Én nagyon szerettem volna elfogadni a választ, de nem azt hallottam, hogy ami a Continental esetében kicsiben elindult, az országosan, törvényi garanciával rendszerszintűvé vált volna, tehát hogy minden olyan multicég, amely visszaél Magyarország bizalmával, fizessen, de kamatostul fizessen. Nincs erre vonatkozó garancia; én viszont szeretném, hogy legyen.

Szeretném azt is, hogy az említett 300 ezer magyar inaktív többsége ingyenes átképzési programokban részesüljön és meg tudja találni a számítását a munkaerőpiacon. Csak szórványosan látom ezt. És hogy mennyire szórványos mindez, azt bizonyítja, hogy a kormányzat újabb kvótát szabott, na de nem magyar kvótát, hanem a vendégmunkások érkezésére vonatkozó kvótát, és sokan félreértik, azt hiszik, hogy összesen lehet itt 65 ezer vendégmunkás a kvóta alapján, de ez nem igaz.

Ez egy pluszmennyiség, és adott esetben 200 ezer fölé is kúszhat majd hosszabb távon az a vendégmunkás-mennyiség, amely egyébként Magyarországon nem feltétlen lenne szükséges. Komplett ágazatokból lehetne hazaküldeni a dolgozókat a harmadik világba, ha a magyar munkavállaló és a magyar munkakereső kellő fokú támogatást kapna, de első körben (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) megelégednénk azzal is, ha kamatostul visszafizetnék az érintett multik azt a támogatást, amit a céltól eltérően használtak fel. Köszönöm a türelmét, elnök úr. (Taps a Jobbik és a Párbeszéd padsoraiból.)




Felszólalások:   96-107   108-113   114-119      Ülésnap adatai