Készült: 2024.05.08.11:21:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

12. ülésnap (2022.06.20.),  52-57. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:55


Felszólalások:   46-51   52-57   58-63      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. A választ a képviselő úr nem fogadta el. Tájékoztatom önöket, hogy az elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra a holnapi ülésnapunkon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Lukács László György, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be a belügyminiszter úrhoz: „Lesze pénz a kórházi adósságrendezésre?” címmel. Lukács László György képviselő urat illeti a szó.

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Nincs év, hogy ne kelljen végignézni azt a jelenséget, amelyben a kórházak és állami rendelőintézetek adóssága ütemesen gyarapszik. Ez a rendszer évente 40, illetve 70 milliárd forint közötti adósságot termel, amelynek a konszolidációjára minden évben sort kell keríteni ahelyett, hogy egyébként betervezné a kormányzat azt. Jellemzően olyan beszállítók felé, olyan vállalkozások felé tartozik ilyenkor a kormány az év végére már milliárdokkal, akik az egészségügy zavartalan működését biztosítják; legyenek akár eszközbeszállítók vagy olyan vállalkozások, akik gyógyító, ápoló munkát is végeznek az állami intézményekben.

Ebben az évben is közel nulla forint adóssággal indultak a kórházak, de április végére már ismételten 19,5 milliárd forint körüli tartozásállománnyal rendelkeztek. Tekintettel arra, hogy a kórházi eszközök beszállítása nagyon sokszor külföldi termék, ezért az euróárfolyam, illetve az elmúlt időszakban most már két számjegyűre hízott infláció is nehezíti a kórházak beszerzését, és egyre jobban növeli a költségeiket.

(15.00)

Szintén nem segíti a helyzetet, hogy ezeknél az intézményeknél folyamatosan nehezen kalkulálható a teljesítményalapú finanszírozás elmúlt időbeni kiigazításának a hiánya miatt, hogy miként tervezzék az ellátást, és a koronavírus-járvány is az elmúlt évek tapasztalatai alapján nagyon sok mindenben tervezhetetlenné tette a jövőbeli ellátást. Jobboldali konzervatív pártként a Jobbik elkötelezett amellett, hogy egy jól finanszírozott, erős, robusztus állami ellátás legyen, amely állami ellátásban megfelelően finanszírozzák a betegellátást, és a kórházak annyi pénzt kapnak, amennyi szükséges, így elkerülhetők a várólisták, illetve elkerülhetők azok az események, amelyek az elmúlt időszakban napvilágot láttak, legyen szó akár szülészeti osztályok napokra szóló bezárásáról vagy egyes betegek más kórházakba való küldéséről. Egy biztos: abban is elkötelezettnek kell lenni, hogy azok a vállalkozások, legfőképp kisvállalkozások és mikrovállalkozások, amelyek beszállítók, és év végéig várnak folyamatosan hónapokat a saját díjaik megfizetésére, biztonságban legyenek, részükre időben és megfelelő finanszírozás jusson.

Mindezekre tekintettel kérdezem tisztelt miniszter urat: változike az állami kórházak és rendelőintézetek finanszírozása ebben az évben? Megkapjáke azt az összeget, amellyel meg tudják akadályozni a tartozások felhalmozódását? Mekkora költségnövekedést okozhat a kórházaknak az infláció és a forintgyengülés? Mit kíván ez ellen tenni a kormány? Lesze év közbeni nagyobb tartozásrendezés, hogy a beszállítók is, így különösen az ott szolgáltatást nyújtó, gyógyító-ápoló munkát végző vállalkozások felé rendezni tudják a kórházak a tartozásukat? Várom őszinte válaszát. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Lukács képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Ha átlátható gazdálkodásról beszélünk, akkor biztos, hogy nem a Jobbiktól kell tanácsot kérnünk, hiszen az Állami Számvevőszék is elmondta, hogy önöknek 2019-ben és 2020-ban sem sikerült sem átlátható módon tevékenykedni, sem törvényesen felhasználni a forrásaikat. S az is megtörtént, ami a magyar párttörténetben talán Torgyán József óta nem volt jellemző, hogy az önök elnöke  aki most bujkál itt a parlamentből is  a saját alelnökét jelentette fel azért, mert szerinte nem törvényesen bánt a közpénzekkel. Aztán kiderült, hogy persze lehet, hogy mégsem jelentette föl. Azóta sem tudjuk, hogy az az állítás, hogy esetleg feljelentette a saját alelnökét, igaz volte vagy sem. Azt biztosan tudjuk, hogy zaklatási ügyekben nem szoktak feljelentést tenni, ha az párton belül történik, de úgy látszik, hogy közpénzügyekben sem. Ennyit az önök átlátható és törvényes működéséről. Maradt a Jobbikban is csak a pozíció- és pénzharc.

Ami az egészségügyet illeti: a baloldalnak az volt a programja a kórházakkal kapcsolatban, önök úgy futottak volna neki az esetleges költségek csökkentésének, hogy a kórházak 45 százalékát bezárták volna. Aztán azóta ezt már bővítették, mert elmondta az egyik politikusuk, aki itt ül önökkel együtt az ellenzék padsoraiban, hogy nem is 45 százalékát kell a kórházaknak bezárni, hanem nagyobb részét. Azt pedig az önök vezetőjétől, Gyurcsány Ferenctől számtalanszor hallottuk itt, hogy újra bevezetné a vizitdíjat, hogy az egy érdemi reform volt és ma is megtenné. S az önök miniszterelnök-jelöltje még azt is elmondta, hogy az ingyenes egészségügy igazából egy illúzió. Ráadásul az önök miniszterelnök-jelöltje a volt frakcióvezetőjükkel közösen beszélgette ezt meg valamikor, amikor ezt utána egy videóban láthattuk. Tehát, röviden összefoglalva: kevesebb kórház és az emberek részéről több befizetés, ez volt az önök receptje az egészségügyben.

Ezzel szemben mi minden évet úgy zártunk az egészségügyben, hogy nullával fordultak a kórházak, nem maradt semmiféle kintlévőségük, és azt tervezzük, hogy a későbbiekben, a következő időszakban is, ha a kórházaknak bármilyen kintlévőségük van, azt előbb-utóbb, ahogy az előző években, úgy most is igyekeztünk nullára levinni. Ön is tudja, hogy a koronavírus-járvány teljes mértékben felborította a kórházak korábbi terveit, és ez többletköltséget jelentett, de a kormány soha, egyetlenegy esetben sem mondta, hogy bármelyik kórház bármelyik tételét nem fizeti ki a járvánnyal összefüggésben, bármekkora többletkiadás is volt ez, hanem mindig megtettük, mindig kifizettük, mindig biztosítottuk azt, hogy a kórházak működhessenek. S nyilván azt is tudja, hogy jelen pillanatban a világ minden országában, Európában meg aztán pláne az energiaárak olyan mértékben emelkedtek meg, ami a kórházak számára is nehézséget okoz, és ebben is többletkiadásokkal kell számoljanak. Jó lenne, ha az európai politikusok kicsit megfontoltabban döntenének, sőt nem kicsit, hanem nagyon megfontoltabban cselekednének, és nem sodornák egy olyan negatív spirálba Európát, hogy nemcsak a vállalkozások, Nyugat-Európában nemcsak a háztartások, hanem akár a kórházak is többletkiadásokkal kell hogy számoljanak az elhibázott szankciós politika és a háborús infláció miatt.

Úgyhogy mi arra fogunk törekedni, hogy minden kórháznak biztosítsuk ezeket a költségeit. A jövő évi költségvetés is százmilliárdos nagyságrendben tervez többletráfordítással az egészségügyben. Ha 2010 óta nézem, jóval több mint 1500 milliárd forinttal növeltük az egészségügy forrásait, pontosan azért, hogy mindenkinek jusson többlet. Ez azért is kellett, mert radikális orvosbéremelési folyamatban vagyunk, az idei évben is 38,5 százalékkal emelkedett az orvosbér, s a jövő évben is emelkedni fog. Összességében négy év alatt két és félszeresére emeltük az orvosbéreket és 71 százalékkal az ápolói béreket, s mindezek fedezetét a kórházak költségvetésében évről évre biztosítottuk, ezeket a többleteket a kórházaknak és a rendelőknek is odaadtuk az elmúlt esztendőkben, s nyilván jövőre is ez a tervünk. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Megkérdezem Lukács képviselő urat, hogy elfogadjae az államtitkári választ.

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Tisztelt Államtitkár Úr! Nem áll módomban elfogadni a választ. Sőt, van abban valami megmosolyogtató, amikor az a kormány próbál minket átláthatóságból oktatni, amely a veszélyhelyzetet veszélyhelyzetbe nyújtva 45 plusz 45 napig titkolja az adatokat, ha teheti, a kórházi fertőzések számadatait évekig nem tette közzé. (Rétvári Bence: Nemzetközi szaklapban publikáltuk!) Nem tudjuk, hogy hol van az a több ezer lélegeztetőgép, amelyeket önök elbizniszeltek, megvettek, és amellyel nem tudnak elszámolni. Nem tudnak egy épületet mutatni, hogy hol tartják ezeket, mutatnak belőle pár százat. Egyébként lehet, hogy pont az ön választókörzetében van olyan raktár, ahol ezek vannak, csak meg kellene mutatni, Rétvári államtitkár úr. (Rétvári Bence: Ellenzéki képviselők bemehettek megnézni, Korózs Lajos vezetésével!)

De egy világos, és ez látszik a válaszából, államtitkár úr: önök egy dologban elhatározottak, nem egy jól finanszírozott állami egészségügyet szeretnének, hanem egy olyan egészségügyet, amelyből a betegek elkényszerülnek az önök barátaihoz, akik már ott állnak ugrásra készen a magánellátással, a magánkórházaikkal. Önök azt szeretnék, hogy az emberek ne a magyar állami egészségügyben, hanem a magánegészségügyben gyógyuljanak. Ezzel szemben a Jobbik azt szeretné, hogy robusztus, jól finanszírozott állami ellátás legyen (Rétvári Bence: Ezért zárnátok be kórházakat?), hogy mindenki időben odajusson az ellátáshoz, és hogy ne a várólistákon kelljen várakozni. Önök szöges ellentétben állnak a magyar emberek egészségügyi érdekével. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:   46-51   52-57   58-63      Ülésnap adatai