Készült: 2024.05.08.07:52:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

12. ülésnap (2022.06.20.),  206-209. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:39


Felszólalások:   202-205   206-209   210-213      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen miniszterhelyettes úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Brenner Koloman, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni a technológiai és ipari miniszternek: „Támogatjae a fideszes kormány a magyar polgárok energiabiztonságát?” címmel. Öné a szó.

DR. BRENNER KOLOMAN (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Asszony! A magyar polgárok energiabiztonsága kiemelkedő nemzetpolitikai cél; ebben bizonyára egyetértünk. Mi a soproni régióban, de akár az egész Kisalföldön is pontosan tudjuk, honnan fúj a szél: északnyugati irányból, és folyamatosan. Nem véletlen az, hogy néhány kilométerre a nyugati határszélen rendkívül sok szélerőmű létezik. A fideszes kormány 2011-ben egy rendeletmódosítással gyakorlatilag lehetetlenné tette hazánkban, hogy új szélerőművek létesüljenek.

Én az egész energiamixet szeretném most egy kicsit ebben a kérdésben felemlegetni, hiszen nemcsak a valóban a fideszes kormány által támogatott napenergia létezik, hanem valóban a szélenergia is. Itt is ki szeretném emelni azt, hogy az energia tárolásának már nagyon modern és új, innovatív metódusai volnának, tehát például a kinetikus energiával s a többivel lehetne a szélerőművek által megtermelt energiát aztán tárolni.

Tehát azt gondolom, hogy nem érv a szélenergia ellen ennek a hiánya, hanem éppen ellenkezőleg, és akkor még nem beszéltem az Európai Unió által kiemelten támogatott fúziós energiáról vagy a geotermikus energiáról. Itt van a Kárpát-medencében ez a kincs a lábunk alatt. Ezekre, kérdezem államtitkár asszonyt, mikor kíván végre megfelelő hangsúlyt fektetni a fideszes kormány, hiszen ez rendkívül fontos volna.

Aztán az utolsó része az energiamixnek pedig a Paks II.-t érinti. A Jobbik hazánk jobbközép-konzervatív pártjaként nem atomenergia-ellenes, ugyanakkor azt gondoljuk, hogy kár lenne az orosz fűtőelemek miatt Paks II.-t az oroszokkal megépíttetni, hiszen ezzel kiszolgáltatnánk hazánkat a következő 80 évre az orosz fűtőelemekkel, mert az orosz technológiájú atomerőművekben csak azok használhatók. Itt a nyugati technológiát kellene előnyben részesíteni, hogy valóban megteremtsük a magyar polgárok energiabiztonságát. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a Jobbik padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Koncz Zsófia államtitkár asszonynak, parancsoljon!

DR. KONCZ ZSÓFIA technológiai és ipari minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Az energiabiztonság és az energiadiverzifikáció terén soha senki nem tett többet, mint ez a kormány. Hiszen 2010-ben, amikor átvettük a kormányzást, akkor Ukrajnán kívül csupán egy országgal voltunk összekötve vezetéken, ma pedig már hat országgal kiépítettük az interkonnektorokat. Emellett a krki LNG-terminálból is nagyon jelentős kapacitásokat köt le hazánk.

Azt is szeretném kiemelni  ami most különösen jelentős , hogy Magyarország stratégiai gáztárolóval is rendelkezik. Emellett a megújuló energiaforrások kerültek ismét szóba. Ahogy ma már említettem, a természeti adottságaink kedvezőbbek a napenergia terén, mint a szélenergia terén, éppen ezért nagyon ambiciózus célokat fogalmaztunk meg ezzel kapcsolatban, és az atomenergia mellett a megújuló energia bevonására is nagy szükség van ahhoz, hogy 2030-ra az áram 90 százaléka szén-dioxid-kibocsátástól mentes legyen.

Ami elképesztőn nagy dolog, az, hogy az elmúlt öt évben gyakorlatilag tízszeresére nőtt a napenergia-, napalem-kapacitás. Most már 3 ezer megawattnyi kapacitással rendelkezünk. 2021-ben már a megtermelt villamos energia 26 százaléka származott megújuló forrásokból.

Ahogy már szintén a mai nap említettem, nagyon fontos a villamos hálózat fejlesztése, éppen ezért kiemelten fontos a 103 milliárd forintos program a fejlesztésekre, illetve az, hogy az Európai Bizottság 23 milliárd forinttal támogatja a tárolók fejlesztését. Ebből 500 megawatt villamosenergia-tároló kapacitásbővítése valósulhat meg. Arra kérem a képviselő urat, hogy ezekben a célkitűzésekben támogassa az elképzeléseinket. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   202-205   206-209   210-213      Ülésnap adatai