Készült: 2024.05.09.03:28:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

12. ülésnap (2022.06.20.),  162-171. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:14


Felszólalások:   160-161   162-171   172-181      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Miniszterelnök úrnak a soron következő harmadik kérdések órájában kell válaszolnia.

Tisztelt Országgyűlés! Kanász-Nagy Máté, az LMP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a technológiai és ipari miniszternek: „Honnan fúj a szél?” címmel. A miniszter távolléte miatt válaszadásra Koncz Zsófia államtitkár asszonyt kérte fel. Kérdezem képviselő urat, hogy elfogadjae a válaszadó személyét, vagy a miniszter úrtól személyesen kéri a választ.

KANÁSZ-NAGY MÁTÉ (LMP): Elfogadom, köszönöm.

ELNÖK: Akkor öné a szó, Kanász-Nagy Máté képviselő úr.

KANÁSZ-NAGY MÁTÉ (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Kormánypártok! Tisztelt Képviselőtársaim! Egy nagyon egyszerű légtüneménytani kérdést szeretnék feltenni  modern kori nevén ez a meteorológia , azon belül is a légkörfizikát érinti a kérdés, amely nem túl bonyolult, miszerint Magyarországon fúje a szél. Ha fúj, akkor merről fúj, és mikor fúj, fúje éjjel, fúje nappal? Ugyanis ha fúj, akkor azt gondoljuk, mi, zöldek is, hogy ki lehetne használni ennek a szélnek az erejét, és ha ki lehet használni az erejét, akkor bizony engedélyezni kéne Magyarországon a szélturbinák, szélerőművek telepítését, mert a hatályos szabályozás alapján ezek 2016 óta gyakorlatilag be vannak tiltva Magyarországon. Ez teljesen érthetetlen akkor, amikor egy európai energiaválság kellős közepén vagyunk, teljesen érthetetlen akkor, amikor a klímaválság ránk rúgta az ajtót, teljesen érthetetlen akkor, amikor meg kéne szabadulni a szénhidrogénfüggéstől, annak minden formájától, és teljesen érthetetlen akkor, amikor Magyarországon sajnos 10-15 ezer ember hal meg olyan betegség miatt, amit a légszennyezés okoz.

(16.50)

Az LMP-nek van egy aktuális javaslata, amit be is nyújtottunk, ez arra vonatkozik, hogy a szélerőművek telepítésére vonatkozó tiltást oldják fel, és ismét lehessen Magyarországon szélerőműveket, szélturbinákat telepíteni. Ha ez a környező országoknak is sikerül, Ausztriának, de Szerbiának is, akkor kérdezem, hogy Magyarországon miért ne sikerülhetne. Kénytelen vagyok azt gondolni, hogy valamilyen megfontolásból mégis azt gondolják, hogy Magyarországon nem fúj a szél, hiszen ezek be vannak tiltva.

De a javaslatunkkal kapcsolatban kérdezem, hogy revideáltáke az álláspontjukat, elismerike, hogy Magyarországon mégis fúj a szél, támogatjáke az LMP javaslatát. Előre is köszönöm, államtitkár asszony, a válaszát. (Taps az LMP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Válaszadásra megadom a szót Koncz Zsófia államtitkár asszonynak.

DR. KONCZ ZSÓFIA technológiai és ipari minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Köszönöm szépen, hogy a szívén viseli a megújuló energiaforrásoknak a kérdését, ezzel teljesen egyetértek, és a kormány is elkötelezett a megújulóenergia-termelés és -használat kapcsán. Ezt már többször elmondtuk, hogy Magyarország az elsők között rögzítette azt, hogy 2050-re klímasemleges országgá válunk, és azt is fontos kiemelni, hogy hazánkban az egy főre jutó szén-dioxid-kibocsátás az Európai Unión belül már most a hatodik legjobb érték.

Magyarország klímavédelmi és energiafüggetlenségi törekvéseinek fókuszában a tiszta, okos, megfizethető energia áll, földrajzi adottságaink figyelembevételével a megújuló energia területén a napenergia, a biogén forrású energiatermelés, illetve a geotermikus és termálenergia a legfontosabbak. A kérdés a szélenergiára vonatkozik.

Magyarországon évek óta szakmai vita folyik a szélerőművekről. Egyet biztosan kijelenthetünk, hogy a megújuló energiaforrások esetében a magyar természeti adottságok kedvezőbbek a napenergia terén, éppen ezért nagyon amibiciózus terveket határoztunk meg, hogy 2030-ig meghatszorozzuk a naperőművek kapacitását. Ezzel kapcsolatban nagyon jól állunk, hiszen már most 3 ezer megawattnyi kapacitással rendelkezünk.

A naperőművek használata indokolt és célszerű, éppen ezért tartom nagyon fontosnak azt, hogy a villamos hálózatnak a fejlesztése is egy kulcskérdés, és természetesen a rendszernek a rugalmassá tétele. A technológiai fejlődés és a költségcsökkentés terén a napenergia alkalmazása révén várunk jelentősebb jövőbeni előrehaladást. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Koncz Zsófia államtitkár asszony. Kanász-Nagy Máté képviselő urat megilleti a viszonválasz.

KANÁSZ-NAGY MÁTÉ (LMP): Köszönöm szépen. Én a magam részéről nem szeretnék 2050-ig várni, addigra 64 éves leszek, de azt gondolom, mások sem szeretnének, sokkal hamarabb meg kéne valósítani egyébként ezt az átállást.

Jó is, hogy említi ezeket a szakmai vitákat. Nemrég az ELTE energiaföldrajzi kutatócsoportja megkutatta, és tudományos alapokon bebizonyította, hogy Magyarország egész területén nemcsak hogy fúj a szél, hanem gazdaságosan lehet szinte mindenhol szélturbinákat üzemeltetni. Egyébként igen, fúj a szél, százméteres magasságban, ameddig ezek a szélturbinák manapság már felérnek, 7-8 méter/szekundumos sebességgel, gyakorlatilag állandó jelleggel fúj a szél, tehát nagyon gazdaságosan lehetne ezeket működtetni.

Amit pedig említ, a napenergiát: a napenergia és a szélenergia kéz a kézben jár; mondjuk, amikor nem süt a nap, fúj a szél, vagy amikor éppen mégsem fúj a szél, akkor süt a nap. Mind a kettőt egyformán erőteljesen kéne támogatni. Köszönöm szépen. (Taps az LMP, a Momentum és a Párbeszéd soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. A viszonválasz megilleti az államtitkár asszonyt is.

DR. KONCZ ZSÓFIA technológiai és ipari minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a nagyon kimerítő szakmai válaszát. (Dr. Orbán Balázs: Nagyívű, nagyívű!) Igen. 2050-ben én is csak 60 éves leszek, ezt mindenféleképpen megállapítottam. (Ungár Péter jelzésére:) Igen, van más is itt közöttünk (Derültség.), ezt nagyon fontos leszögezni. Emellett én mégis azt mondom, hogy ebben a kérdésben a szakma álláspontja kiemelten fontos.

Ahogy említettem, a megújuló energiaforrásokkal kapcsolatban nagyon fontos kiemelni a villamos hálózat fejlesztésével kapcsolatos 103 milliárd forintos fejlesztést, illetve a múlt héten az is kiderült, hogy az Európai Bizottság 23 milliárd forinttal támogatja a hálózati fejlesztések további fejlesztését tárolókapacitással. Én azt gondolom, hogy ezt mindenképpen figyelembe kell venni, mert mi nagyon nagy mértékben számítunk a megújuló energiaforrásokra a jövőben, ebben pedig nagyon szépen kérem a képviselő úrnak a támogatását. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   160-161   162-171   172-181      Ülésnap adatai