Készült: 2024.05.09.11:07:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

30. ülésnap (2022.10.10.),  143-152. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:13


Felszólalások:   135-142   143-152   153-154      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr. Tisztelt Országgyűlés! Jámbor András képviselő úr, a Párbeszéd képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az igazságügyi miniszter asszonynak: „Mi folyik itt?” címmel. Tisztelt Képviselő Úr! A miniszter asszony távolléte miatt válaszadásra Répássy Róbert államtitkár urat jelölte ki. (Jelzésre:) Ön jelzi, hogy elfogadja a válaszadó személyét. Köszönöm szépen. Jámbor András képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

JÁMBOR ANDRÁS IMRE (Párbeszéd): Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Talán senkinek sem mondok meglepő dolgokat, ha azt mondom, hogy megélhetési válság van Magyarországon. A legfrissebb hír, hogy a Volán dolgozói készülnek sztrájkra, de hallottuk az elmúlt héten, hogy a postások is sztrájkolni akarnak, sztrájkoltak a kukások, akikkel sikerült Karácsony Gergelynek megállapodni, és látjuk, mi történik a tanárok frontján. Látjuk, hogy az alsó középosztály egyre nehezebb helyzetbe kerül ebben a válságban Magyarországon a megemelt rezsi miatt, az egyre brutálisabb áremelkedés miatt. A G7 számításai szerint szeptemberben 9 százalékkal drágultak az élelmiszerek.

Nyilvánvalóan ezek a helyzetek a legszegényebbeket vagy az alsó középosztályt érintik, és az a helyzet, hogy az elmúlt hetekben, mióta önök feloldották a kilakoltatási moratóriumot, egyre több és egyre brutálisabb esettel találkozunk, ahol kilakoltatásokkal kell szembesülnünk.

Így történt ez múlt héten az V. kerületben is, ahol 370 ezer forintos tartozásért lakoltattak ki egy bölcsészdoktornőt, miközben ugyanebben a kerületben Schadl György, a Végrehajtói Kar volt vezetője 380 ezer forintos négyzetméteráron vett egy ingatlant, úgy, hogy a mellette lévő ingatlant 1 millió 100 ezer forintos négyzetméterárúra becsülték, tehát négyzetméterenként keresett kétszer annyit, mind amennyiért ezt a nőt kilakoltatták.

Répássy úr azt ígérte tavasszal, hogy ki fogják vizsgálni a Végrehajtói Kar visszásságait. Folyamatosan jönnek a levelek, kapjuk az üzeneteket brutális történetekkel. Én találkoztam olyan kilakoltatással, ahol úgy akartak kilakoltatni valakit, hogy nem is a nevére szólt a végrehajtási eljárás, de mégis az utcára rakták volna.

Az lenne a kérésünk a kormányhoz és a fideszes képviselőtársainkhoz is, hogy ameddig a válság tart, hosszabbítsák meg a kilakoltatási moratóriumot, és fogadják el azt az eseti vizsgálóbizottságot, amely kivizsgálná a Végrehajtói Kar ügyeit, és addig ne történjen kilakoltatás Magyarországon, ameddig nem tudjuk biztosítani azt, hogy az igazságos és jogszerű kilakoltatás legyen. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A választ Répássy Róbert államtitkár úrtól fogjuk hallani. Parancsoljon, államtitkár úr, öné a szó.

DR. RÉPÁSSY RÓBERT igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Az ön által említett konkrét ügy rámutat arra a helyzetre, hogy a fővárosi kerületi önkormányzatok igen nagy számban éltek ezzel és kezdeményeztek végrehajtást: összesen 566 alkalommal kezdeményeztek a baloldali vezetésű önkormányzatok Budapesten 2019 novemberétől végrehajtásokat.

Itt szeretném felhívni a figyelmét arra, hogy ezek a végrehajtási eljárások nem a jelenleg keletkezett követelések behajtására szolgálnak, hanem évekkel ezelőtt keletkezett tartozások, és évekkel ezelőtt elrendelt végrehajtások végső eszköze az ilyen lakáskiürítés. Már csak azért is, mert a kormány az elmúlt két évben kilakoltatási moratóriumot hirdetett  közel két éven át tartott ez a kilakoltatási moratórium , és ez a moratórium a veszélyhelyzeti szabályok megszüntetésével került feloldásra. De arra azért szeretném felhívni a figyelmét, hogy a kormány minden segítséget megadott eddig a nehéz helyzetbe jutott emberek védelmében. A kilakoltatási moratórium mellett lakossági kamatstopot vezetett be a kormány, segítséget nyújtott a devizahiteleseknek is, és a banki devizahitelek forintosítása is mind-mind azt a célt szolgálta, hogy ne kelljen az embereknek elhagyni a lakásukat.

Abban az esetben, ha a végrehajtást kérő eláll attól a szándékától, hogy kiürítsék a lakást, akkor természetesen a végrehajtó le fogja állítani a végrehajtást. Tehát ebben az esetben, ha a fővárosi kerületi tulajdonosok ezt kérik, akkor nem lesz kilakoltatás. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Egyperces viszonválaszra képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

JÁMBOR ANDRÁS IMRE (Párbeszéd): Nehéz egy ilyen válasz után mit mondani. Én is láttam ezt a grafikont. Azt szeretném mondani, hogy egy önkormányzati kilakoltatást önkormányzati bérlakásból lehet csinálni. Lehet a számokkal ilyen mindenféle játékot játszani, de azért jegyezzük meg, hogy a X. kerületben 2500 bérlakásból 95-ben lakoltattak ki az elmúlt három évben, a XVI. kerületben 270 bérlakásból 13-ban. Ezek 5 százalék körüli arányok. A VIII. kerületben ez az arány 1,7 százalék, a XIII. kerületben 1,8 százalék az önök táblázata szerint, és pontosan tudom, hogy a VIII. kerületben duplája az a szám, ami ebben a táblázatban van írva, mint a valóság.

De a lényegi kérdés nem ez, hanem az, hogy hogyan tud segítséget kapni önöktől az a bölcsészdoktornő, aki tanárként dolgozott, mozgáskorlátozott lett, 300 ezer forintért kilakoltatják úgy, hogy befizetnék a tartozást, előző nap szól a kerület a családsegítőnek. Hogyan mehet végig egy ilyen eljárás?

Vagy most kaptam egy üzenetet Pápáról, ahol aközött kellett egy nőnek választania, hogy a mozgássérült férjének fizeti a gyógyszereket, vagy fizeti a tartozását. Ő azt választotta, hogy a gyógyszereket fizeti, most fog lezárulni a kilakoltatási eljárás, a pénzét ügyvédekre költötte, az ügyvédek nem tudták elérni a kilakoltatás befejezését.

Nagyon jó, hogy van kamatstop, ami majd egyszer még nagyobb gondot fog okozni, de az a probléma, hogy a jelenlegi helyzetben ezzel a végrehajtási törvénnyel, amit önök elfogadtak 2000-ben, és ami lehetőséget ad arra, hogy valakinek 20 nap után ajánlatot tegyenek a lakására (Az elnök a csengője megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), de csak 65 nap után zárul le a jogorvoslati eljárás, tehát valaki előbb az utcára kerülhet, mint hogy a jogorvoslat végigmenne…

ELNÖK: Képviselő úr!

JÁMBOR ANDRÁS IMRE (Párbeszéd): …ezzel a törvénnyel segítség nélkül egy ilyen válságban hagyni az embereket szerintem bűn. (Az elnök kikapcsolja a képviselő mikrofonját.  Jámbor András Imre: Elnézést, köszönöm.  Szórványos taps az ellenzéki pártok soraiban.)

ELNÖK: Képviselő úr, talán kérjen bocsánatot az idő túlhaladásáért. Nem egy percben, hanem majdnem két percben mondta el mindazt, amit egy percbe kellett volna sűrítenie. Egyperces viszonválaszra miniszterhelyettes, államtitkár úr következik. Parancsoljon!

DR. RÉPÁSSY RÓBERT igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Képviselő Úr! A bírósági végrehajtások során van lehetőség jogorvoslatra, végrehajtási kifogás, amelyet a bíróság bírál el; illetve ha a végrehajtó tevékenységével szemben valakinek törvényességi kifogása van, a törvényességét megkérdőjelezi a végrehajtó tevékenységének, akkor pedig a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságához fordulhat. Tehát arra kérem és arra biztatom önt is, és aki ezt hallja, hogy használják ki a jogorvoslati lehetőséget. Mindaddig, amíg van lehetőség jogorvoslatra, addig nem következhet be a kilakoltatás.

Azonban olyan jogállamot nem tudunk ígérni, ahol a tartozásokat nem kell visszafizetni. Tehát az a helyzet, hogy ha valakinek tartozása van, akkor például az önkormányzatok segítségét is kérheti, lakásfenntartási támogatásért fordulhat hozzájuk. Ne várják meg, amíg teljesen reménytelen lesz már a visszafizetési lehetőségük! Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   135-142   143-152   153-154      Ülésnap adatai