Készült: 2024.05.30.20:12:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

48. ülésnap (2023.02.28.), 46. felszólalás
Felszólaló Dr. Komáromi Zoltán (DK)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 11:21


Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KOMÁROMI ZOLTÁN, a DK képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Ház! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Én ezt a hozzászólást kezdhetném akár bibliai idézettel is arra vonatkozóan, hogy milyen alapra kell építeni a házát a hívő és okos embernek, de úgy látom, hogy az államtitkárság és a Fidesz-frakció futóhomokra építi ezt a törvényjavaslatot. Ugyanis százszor elhangzott tegnap és ma, s még százszor el fog hangzani, hogy a Magyar Orvosi Kamara veszélyezteti a betegellátást, a Magyar Orvosi Kamara nem érdemli meg, hogy kamarának nevezzék tovább, a Magyar Orvosi Kamara zsarolja, fenyegeti a saját tagjait, és mindezt arra alapozzák, hogy valamit félreolvastak az újságban.

De kezdjük az elején! Mi volt az első támadás? Azt hittem, hogy a Rogán Antal-féle minisztérium azért ennél egy kicsit fineszesebb. Ott voltam a Magyar Orvosi Kamara küldöttgyűlésén, de egy szót sem szóltam, illetve ugyanannyit beszéltem, mint Gógl Árpád, aki szintén ott volt a Magyar Orvosi Kamara küldöttgyűlésén, azon egyszerű oknál fogva, hogy ő is, én is megválasztott küldöttek vagyunk erre a ciklusra. Akkor én még nem politizáltam, nem gondoltam, hogy ez valaha majd úgy fog előjönni, hogy én megzsarolom és a saját politikai uszályomba fogom behajtani a kamarát.

A másik: tegnap a Törvényalkotási Bizottságban elhangzott, hogy egy szegény 65 éves háziorvos sírva kereste föl az egyik képviselőt azzal, hogy őt a kamara megzsarolta, hogy ha alá meri írni az ügyeleti szerződést, akkor etikai vizsgálat indulhat ellene. (Kovács Sándor: Így történt!) Nos, azt szeretném mondani, olyan nincs, hogy csöngetnek, bejön valaki és azt mondja, hogy én vagyok a kamara. Ugyanis a kamara egy testület, amely határozatokat hoz, amelyek nyilvánosak, és mindenki, még a fideszes politikusok számára is hozzáférhetők. Ilyen határozatot a Magyar Orvosi Kamara nem hozott. Ez egy szemenszedett hazugság! (Kovács Sándor: Valaki elment személyesen fenyegetni, tisztelt képviselő úr. Ez a probléma.  Gréczy Zsolt: Bizonyítsd be!) Akárki bemegy valahova, nem mondhatja, hogy én vagyok a kamara, mert a kamara egy köztestület, és ha van határozat, akkor tényleg ezt mondta, ha meg nincs határozat, akkor nem mondta.

Államtitkár úr tegnap is nagyon drámaian ecsetelte azt, hogy ha az Orvosi Kamara fegyelmi, etikai ügyből kifolyólag megszünteti valakinek a tagságát, akkor az illető ellehetetlenül, merthogy nem folytathat orvosi és gyógyító tevékenységet. Utánakérdeztem: az elmúlt öt évben egy ilyen foglalkozástól való eltiltást okozó történet volt, és itt is több olyan tényező játszott közre, ami, azt hiszem, hogy ezt a döntést megalapozta. Az egyik az, hogy megyei elnök volt az illető, tehát az Orvosi Kamara egyik megyei elnöke követte el az etikai vétséget. S az időzítés is tökéletes volt, ugyanis a Covid-járvány elején ő volt az egyik a négy „szakember” közül, akik azt mondták, hogy nincs vírus. Tehát vírustagadó volt. Ez a kolléga megjelent szakmai tanácskozásokon, összehívtak gyűléseket, összehívtak rendezvényeket, melyeken próbálták meggyőzni a lakosságot arról, hogy ne féljenek, nem kell maszkot használniuk, mert nincs vírus. S mivel ez a kolléga figyelmeztetésre sem vonta vissza ezt a szereplését, s mint mondtam, kamarai tisztségviselő volt, őt fél évre eltiltották. Ez az öt év mérlege. Tehát ettől félni körülbelül annyi, mintha attól félne egy orvos, hogy az egyébként jól meggyártott autójában elmegy a fék, és innentől kezdve nem ülne bele az autójába vagy nem indítaná el.

A következő: ez az egész hazugságcunami a betegellátást miért veszélyezteti? Nem veszélyezteti, ugyanis az Orvosi Kamara nem mondta azt, hogy az orvosok ne vegyenek részt az ügyeletben. Utána lehet nézni! A dokumentumban az van benne, hogy ne írják alá az új ügyeleti szerződést, hanem vegyenek részt a régi ügyeletben. Tehát gyakorlatilag egy napig, egy percig sem lett volna beteg veszélyeztetve. Ugyanis ez a kormány az Orvosi Kamarának ugyanúgy, mint a pedagógusoknak vagy a szakszervezeteknek minden olyan jogosítványát gyakorlatilag lenullázta, amivel értelmes, szakmailag alátámasztott, egyébként pedig a betegek érdekében hozott intézkedésekkel javítani próbálná a kormány dilettáns működését.

Például Vejkey képviselő úr azt mondta  vagy államtitkár úr mondta? , hogy 4 óra után nem rendelhet az orvos. Ilyet az Orvosi Kamara nem írt le és nem terjesztett. Vagy hogy kötelező lesz a rendelőbe jönni. A kamara ilyet nem írt le, nem terjesztett. Azt pedig, hogy az indikátorrendszer így alkalmatlan, egyébként minden szakmát valamennyire értő kolléga mondja. Azzal pedig, hogy a bázisfinanszírozást visszaveszi a NEAK, ezt az indikátorrendszert pedig túltolja, az orvosnak gyakorlatilag esélyt sem ad arra, hogy ezt az indikátorrendszert teljesítse. De nem ő megy el, ő maximum beutalhatja a beteget, de hogy a beteg elmegye a rendelőbe  s még mondok valamit gyakorló háziorvosként , vagy hogy az orvosi rendelőben, a szakrendelőben beírjáke az EESZT-be ezt az adatot, arra az orvosnak nincs ráhatása, mégis őt büntetik.

Az, hogy 2018 óta megduplázódott a háziorvosi kassza és a háziorvosi praxisok finanszírozása, tulajdonképpen szomorú. Ezt én nem előnyként vagy erényként, hanem hibaként hoznám fel, ugyanis az orvosibér-emeléssel lett ekkora ez az összeg. Ebből eredően a háziorvosi praxis működésére, működtetésére kevés pénz van, és ezt a kevés pénzt egyébként nagyon nem emelték, még most sem, amikor pedig a rezsiszámlák a többszörösükre nőttek. S az egyetlen kormányzati válasz az volt, hogy az önkormányzatokra mutogattak, hogy az önkormányzatoktól kérjenek kiegészítést.

A MOK nem élhetett vissza a hatalmával, mert nem volt neki olyan. Igazából úgy gondolom, hogy a kamarának a szakmai szabályok megalkotására, folyamatos karbantartására, fejlesztésére jogosítványa lenne, de annak, amit államtitkár úr is elmondott, hogy egyeztettek a kamarával, meghallgatták és megfontolták, nem látszódott a jogszabálytervezetekben és a törvényekben a nyoma. Ha látszódott volna, akkor nem elégedetlenkedett volna az Orvosi Kamara elnöksége.

Nem engedik, hogy a szakmai kollégiumokat ők működtessék, nem engedélyezik, hogy a folyamatos továbbképzés megszervezését és minőségbiztosítását a kamara felügyelje. Egyébként minden civilizált országban, ahol van orvosszövetség vagy van orvosi kamara, ez általában nem kormányzati feladat, hanem a kamara feladata.

(Az elnöki széket Dúró Dóra, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Én úgy gondolom, hogy a Fidesz a Magyar Orvosi Kamarát már húsz éve egy nagymintás fókuszcsoportként működteti, ugyanis ez egy homogén, jól képzett, jó intellektusú csoport, és amit velük meg lehet csinálni, az bízvást mutatja azt az utat a politikának, hogy azt valószínűleg az országgal is meg lehet csinálni. Most ebbe a darálóba került bele az Orvosi Kamara úgy, hogy az összes vád, ami itt elhangzott és még el fog hangzani  tudom, mert ugyanazokat a mondatokat mondja államtitkár úr és Vejkey képviselő úr, s tegnap a Törvényalkotási Bizottságban is ugyanezek a szavak, mondatok, kommunikációs bombák hangzottak el , egyszerűen nem igaz. Jó lenne utánanézni annak, hogy hozotte az Orvosi Kamara ilyen döntést, az megjelente, vagy ha nem jelent meg, akkor miért nem jelent meg  egyébként teljesen transzparens módon megjelennek ezek a határozatok , és ha nem jelent meg, akkor tessék kitalálni valami új indokot, ugyanis a Gyógyszerész Kamara és a Szakdolgozói Kamara innentől kezdve már biztos, hogy szolidabban fog fogalmazni.

(11.00)

A pedagógusoknál elég volt 13 pedagógust kirúgni, és utána egy kicsit csendesedett a pedagógusok hangja, akik egyébként nem béremelést követeltek, hanem hogy javítsanak az oktatási intézményeken. Itt is az orvosok nem béremelést követelnek; ha béremelést követelnek, a szakdolgozóknak követelnek béremelést, mert együtt dolgoznának.

Én úgy gondolom, hogy ez olyan példát statuál majd a többi köztestület felé, hogy biztos, nem mernek majd felszólalni, kritikát megfogalmazni, az orvosok felé pedig tulajdonképpen az az üzenete, hogy ha nem lesz egy olyan érdekképviseleti szerv, amely egyébként most az utóbbi két évben legalább megmutatta azt, hogy tud valamit, hozott ki anyagokat  nagyon jó szakmai minőségű anyagokat hozott ki, és ezt egyébként felajánlotta a kormányzatnak , akkor az orvosok önmagukban, egyesével egészen biztosan nem fognak tudni eredményeket elérni. Köszönöm a figyelmet. (Taps az ellenzéki sorokban.)




Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai