Készült: 2024.05.30.07:55:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

48. ülésnap (2023.02.28.), 180. felszólalás
Felszólaló Balassa Péter (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:05


Felszólalások:  Előző  180  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BALASSA PÉTER, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Képviselőtársak! A Jobbik-Konzervatívok is támogatni fogják. Ugyanolyan részletesen tárgyalja, és ugyanolyan részletesen írja le az anyagot, mint az előző thai keretmegállapodásnál, együttműködési megállapodásnál. Már korábban is jeleztem, ahogy a thai együttműködési megállapodást is támogattuk, úgy a Malajziával kapcsolatosat is támogatni fogjuk.

Az Országgyűlés a törvénnyel ad felhatalmazást az Európai Unió és tagállamai, másrészről Malajzia kormánya közötti partnerségi és együttműködési keretmegállapodás kötelező hatályának elismerésére. A Jobbik konzervatív Európa-párti közösségként üdvözöl minden olyan együttműködést, amely a hatékony kooperációt és a politikai párbeszéd megerősítését szolgálja. Ezen megállapodás az Európai Gazdasági Közösség és a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetségének, az ASEAN-nak a tagországai által kötött, 1980. évi együttműködési megállapodás jelenlegi jogi keretét váltja fel.

Az Európai Unió és az ASEAN legutóbbi nemzetközi miniszteri találkozója 2021 júliusában volt, ahol a két fél a rendszeres találkozók mellett döntött annak érdekében, hogy szorosabbra fűzi a gazdasági és biztonsági együttműködést, valamint fokozza a kapcsolatokat olyan területeken, mint a konnektivitás és a fejlesztés. Amiatt is fontos ez a megállapodás, mert az EU Malajzia fontos kereskedelmi partnere és befektetője, így annak feltörekvő gazdasága vonzó kereskedelmi lehetőségeket kínál az EU, így hazánk számára is. Egy fontos adat: 2010 óta több mint 50 százalékkal nőtt az EU és Malajzia közötti kereskedelem, sőt 2020-ban Malajzia az EU huszadik legnagyobb kereskedelmi partnere volt, az EU pedig Malajzia ötödik legnagyobb kereskedelmi partnere volt. Malajzia Szingapúr és Vietnám után az EU harmadik legnagyobb ASEAN-piaca.

Üdvözlendő, hogy a jelenlegi partnerségi és együttműködési megállapodás olyan fontos területeket érint, mint a kereskedelem, a beruházás, a környezetvédelem, a turizmus, valamint az energiaügy. Ugye, nem kell mondanom, hogy a jelenlegi világhelyzetben milyen kiemelkedőek ezek az ügyek? Különösen örvendetes, hogy éppen Malajziával került sor további előrelépésre, hiszen hazánk 1969 óta ápol jó diplomáciai kapcsolatokat az országgal. Nemzetközi színtéren is szoros az együttműködés: Malajzia népszerű a magyar turisták körében, 2017 és 2021 között közel 33 ezer magyar látogatást regisztráltak az országban.

Malajzia példa lehet mindannyiunk számára, hiszen az ország gazdasága 2021-ben visszanyerte a koronavírus-világjárvány okozta elvesztett lendületét, és 3,1 százalékos növekedést ért el az előző év 5,5 százalékos csökkenéséhez képest. Malajzia 2021-ben hazánk harmadik legfontosabb kereskedelmi partnere volt a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetségének ASEAN-tagállamai közül.

Reméljük, hogy ezen megállapodás hasznos lesz mind hazánk, mind az EU számára, segíti az említett területeken a fejlődést, és hozzájárul a kapcsolatok elmélyítéséhez. Támogatjuk a javaslatot.




Felszólalások:  Előző  180  Következő    Ülésnap adatai