Készült: 2024.05.20.03:59:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

48. ülésnap (2023.02.28.), 12. felszólalás
Felszólaló Menczer Tamás (Fidesz)
Beosztás Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:14


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MENCZER TAMÁS külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Tisztelt Ház! Széles skálán hozott témákat elénk a végrehajtóktól kezdve Ukrajnával és Kárpátaljával bezárólag, így ha megengedi, enyém lett a megtiszteltetés, hogy válaszolhassak önnek.

A legfontosabb kérdéssel, természetesen érintve Kárpátalját és az ott élő magyarokat, tehát a háború kérdésével szeretném kezdeni, hogyha megengedi, aztán szeretnék kitérni az ön által utolsóként említett akkumulátor-kérdéskörre is. A háborúval kapcsolatban  amely természetesen mindannyiunk életét, de mégiscsak világosan láthatóan a legjobb mértékben az ott élőket, az ott szenvedőket és az ott meghalókat érinti, beleértve a kárpátaljai magyarokat  látható, hogy kétfajta álláspont van továbbra is Európában, egy háborúpárti és egy békepárti. Ez a helyzet teljesen változatlan.

A háborúpárti álláspont sodor veszélybe mindannyiunkat, így a kárpátaljai magyarokat is, ráadásul a háborúpárti álláspont, amely álláspontot Brüsszel és a magyar baloldal is képviseli, azt mondja, hogy a háború folytatódjon. Nekem ezzel az a problémám, hogy egy elvárt katonai eredményhez kötik, nevezetesen Ukrajna győzelméhez, a háború végét. Egy olyan katonai eredményhez köti a háborúpárti álláspont a háború végét, amelyről nem tudjuk, hogy mikor jön el, ha eljön egyáltalán. Ezért mondjuk mi azt, hogy van egy háborúpárti álláspont Európában, sajnálatos módon többségben, amely azt mondja, hogy a háború folytatódjon.

Ezzel szemben van egy magyar álláspont, amely békepárti. Mi azt mondjuk, hogy azonnali tűzszünetre és béketárgyalásokra van szükség, mert életet menteni csak így lehet. Hogy a helyzet mennyire súlyos, hadd mondjam el a tisztelt Háznak és a tisztelt frakcióvezető úrnak, hogy a háború egyéves évfordulója kapcsán Brüsszelben és a különböző brüsszeli képviseleteken és egységekben számos szöveget készítettek el és számos dokumentumot szövegeztek meg a háború egyéves évfordulója kapcsán. Mi ezeket mindig megkaptuk, és részt vettünk ebben a munkában. Amikor mindig elmondtuk, hogy bár a szövegben vannak olyan részek, amelyekkel esetlegesen nem értünk egyet, de írják bele azt, hogy azonnali tűzszünetre és béketárgyalásokra van szükség.

(9.30)

Arról tudom tájékoztatni a tisztelt Házat, amelyet fontosnak gondolok, és friss fejlemény is, hogy minden esetben elutasítást kaptunk. Minden esetben az volt a brüsszeli válasz, hogy az azonnali tűzszünet vörös vonalat jelent. Nem hajlandóak beleírni a szövegbe.

Ez jól mutatja, hogy mennyire háborúpárti a brüsszeli politika és a brüsszeli álláspont. Emellett hadd hívjam fel arra is a figyelmet, hogy a helyzet eszkalálódik, bár minden szereplőt felhívunk arra, hogy ne a háború folytatása és az eszkaláció felé tolja a folyamatokat, hanem éppen ellenkezőleg; de mégis azt láthatjuk, hogy Európa egyre jobban sodródik bele a háborúba, lőszerrel, fegyverrel, tankokkal, most már repülőkről, harci repülőkről van szó.

És ezért fontos  és itt hadd utaljak vissza a tavaly áprilisi választásra és a magyarok döntésére , hogy úgy döntöttek, hogy a kormányt és a kormánypártokat, így a békét és a békepárti álláspontot támogatják; mert ha a baloldal nyerte volna a választást, akkor egy: Márki-Zay Péter, a miniszterelnök-jelölt elmondta, hogy szállítana fegyvereket, és aki fegyvereket szállít, már fél lábbal a háborúban van, vagy még inkább. Kettő: ahogyan miniszterelnök úr beszélt arról tegnap, most már asztalon vannak olyan javaslatok, hogy úgynevezett békefenntartókat is kellene küldeni Ukrajnába. Belátható időn belül ezek a kérdések elő fognak kerülni, és szintén a baloldali miniszterelnök-jelölt elmondta, hogy ő képes lenne, képes lett volna  ha a választást megnyeri  magyar katonákat Ukrajnába és a háborúba küldeni. (Közbeszólások a DK padsoraiból: Ez nem igaz! Ez hazugság!) Értem, hogy önöket ez zavarja, ezt beszéljék meg Márki-Zay Péterrel! Tehát: ezért fontos, hogy a magyar emberek a béke mellett és a kormánypárok is a kormány mellett döntöttek.

A kárpátaljai magyarokkal kapcsolatban pedig szintén az a helyzet, hogy az ő helyzetüket, az ő életüket menteni és a helyzetükön javítani is csak békével és tűzszünettel lehet; meg egyébként a jelenlegi háborús körülmények között azzal, amivel a magyar kormány teszi: rendelőintézetet újítunk fel, óvodát építünk, a belső menekültek ellátását segítjük, humanitárius szállítmányokat küldünk, az ideérkező menekülteket ellátjuk, és lehetne ezt hosszasan sorolni.

És azt se felejtse el a tisztelt frakcióvezető úr, hogy elmondtuk: a háború kitörése előtt nekünk súlyos vitáink voltak az ukrán politikával, mert elvették a kárpátaljai magyarok jogait. Ezt a háború kitörése után olyan módon az asztal szélére raktuk, hogy van egy háborús helyzet, és Ukrajna megtámadott fél, ezért a konfliktusainkat egy kicsit az asztal szélére raktuk, de nem felejtettük el. És látjuk, hogy most is tendenciózus támadás van a magyar nemzeti közösség ellen. Mindig kiálltunk mellettük, kiállunk a jövőben is, és kérem, hogy ezt ön se vitassa el.

Az akkumulátorra pedig legközelebb térünk vissza. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai