Készült: 2024.05.09.06:33:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

62. ülésnap (2023.05.02.),  80-85. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:42


Felszólalások:   70-79   80-85   86-91      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm a megértését. Tisztelt Országgyűlés! A képviselő úr nem fogadta el a miniszterhelyettesi választ. Tájékoztatom önöket, hogy az elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra holnapi ülésnapon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Keresztes László Lóránt, az LMP képviselője, interpellációt nyújtott be az energiaügyi miniszterhez: „Az első ilyen irányú nyilatkozatokat követően nyolc hónap sem volt elegendő arra, hogy a kormány végre feloldja a szélerőművek telepítésére vonatkozó korlátozásokat, és akkor sem tesznek konkrét lépéseket, ha ezzel súlyos károkat okoznak Magyarországnak?” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Asszony! Szerintem egyikünk sem tudja már számolni, hogy hányszor tett fel az LMP-frakció kérdést arra vonatkozóan, hogy mikor oldják fel a szélerőművek telepítésére vonatkozó adminisztratív korlátokat. Remélem, eljött az a pillanat, amikor végre választ is kapunk ezekre a kérdésekre.

Azt gondolom, önök pontosan tudják, hogy a szélenergiának milyen fontos szerepe lenne az energiaválság és a klímaválság enyhítésében, de a kormány mégis elutasító. Pontosan tudjuk, hogy 2016-ban vezettek be olyan adminisztratív korlátozásokat, amelyek gyakorlatilag lehetetlenné teszik a szélerőművek telepítését. Egyértelmű, pontosan tudják önök is, hogy a szélenergia az egyik legolcsóbb és legzöldebb energiatermelési technológia, ezt önök nem is vitatják, és azt sem szabad elfelejteni és egy nemzeti kormánynak, egy magát nemzetinek mondó kormánynak nagyon fontos szempont lenne, hogy ezzel is lehetőség lenne csökkenteni az energiafüggőséget, főleg az orosz energiafüggőséget. Voltak ugyan szakmai viták, de azt gondolom, egyértelmű mindenki számára, hogy az ország területének 90 százaléka alkalmas arra, hogy gazdaságosan lehessen használni a szélenergiát.

Az ön előző főnöke, minisztere, Palkovics miniszter úr körülbelül nyolc hónappal ezelőtt tett egy olyan nyilatkozatot, hogy számít a kormány a szélenergia használatára, majd Lantos miniszter úr a kinevezésekor és azután is többször elmondta, hogy lesz változás a szabályozásban, de azóta sem mondanak konkrétumot, és nincs sehol ez a bizonyos szabályozás. A legutóbbi írásbeli kérdésünkre is úgy válaszoltak, hogy továbbra is figyelik, a megfelelő szabályozásokat próbálják ellenőrizni, a részleteket kidolgozni.

Önök vállaltak egy nagyon-nagyon fontos határidőt. Március 31e volt az a határidő, amelyre önök vállalták, hogy csökkentik, illetve eltörlik ezeket az adminisztratív korlátozásokat, és lehetővé teszik a szélerőművek telepítését. Az Európai Bizottsággal történt megállapodás része ez, és ez feltétele annak, hogy Magyarország hozzáférhessen az alap 2200 milliárdos fejlesztési forrásaihoz. Nos, láthattuk az elmúlt időszakban, hogy önök nem igazán tesznek semmit a szólamokon kívül az energia-önrendelkezés növelése érdekében és a zöldenergia-átállás érdekében. Szakmai ellenérvet nem is hallhattunk a szélenergia alkalmazásával kapcsolatban, de az megdöbbentő, hogy egy hatalmas összegű forrást is kockára tennének azért, mert egyszerűen valamiért nem kívánják meglépni azt, amit egyébként már önök is kívánatosnak tartanak.

Ha ez mégsem így van, és mégis szeretnék hozzásegíteni a magyar embereket ezekhez a forrásokhoz, akkor kérem tisztelt miniszterhelyettes asszonyt, hogy adjon egy konkrét választ arra, hogy mi történik most éppen a kormány boszorkánykonyháiban, mi történik most éppen a szabályozások terén, és mikor történhet meg az, hogy önök egy olyan indítványt hoznak az Országgyűlés elé, amely végre feloldja ezt a korlátozást, és végre megadja a lehetőséget, hogy ez a nagyon fontos zöldenergia-termelési mód Magyarországon ismét elindulhasson a kiteljesedés útján.

(15.30)

Tehát mikor engedik végre a szélerőművek telepítését? És nagyon-nagyon bízom benne, hogy nem politikai, hanem úgymond szakpolitikai-szakmai választ kaphatok államtitkár asszonytól. Köszönöm. (Taps az LMP padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Koncz Zsófia miniszterhelyettes asszony válaszol. Öné a szó.

DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Nincs véleménykülönbség a kormány és az LMP között a megújuló energiaforrások mind nagyobb mértékű bevonása, használata kérdésében. Ezt jól mutatja az is, hogy míg 2010-ben a megújuló energiaforrásokokból termelt villamos energia aránya 7,1 százalék volt hazánkban, addig a kormány támogató politikájának köszönhetően 2021-ben már közel 14 százalék. Hazánk az elsők között rögzítette törvényi szinten: 2050-re a célunk a teljes klímasemlegesség elérése.

Az EU-n belül az egy főre jutó szén-dioxid-kibocsátásban a kilencedik legjobb érték hazánkban van. A klímasemleges energiatermelés szempontjából az elmúlt időszakban megtettük a megfelelő lépéseket, Magyarország már jobban teljesít, mint az EU legtöbb országa, jobban, mint például Ciprus, Írország vagy Spanyolország. Bár a jelek szerint az LMP egyértelmű favoritja a szélenergia, ezért a megújuló energiahordozók körébe másfajta energia is beletartozik, mint például a napenergia.

Azt gondolom, hogy ezzel kapcsolatban hihetetlenül jó eredményeket tudtunk elérni, ugyanakkor az Energiaügyi Minisztérium, ahogy ön is utalt rá, a megújuló energiaforrások jobb hasznosítása érdekében a napenergia mellett fokozott szerepet szán a geotermikus energiának, a biomasszának és a szélenergiának is. A megújuló energiaforrásokból termelt villamos energia arányán belül egyébként már most is majdnem 10 százalék a szélenergia aránya; Magyarországon jelenleg is 330 megawatt kapacitású szélerőmű üzemel.

A szélerőművek kapcsán beszéltünk már arról, hogy azok építése, telepítése, alkalmazása, majd leszerelése, valamint az azokból keletkező hulladékok kezelése azért jó néhány árnyalattal komplexebb, mint ahogy azt önök a kommunikációjukból sugallják. Úgy is mondhatjuk talán, hogy ezt azért mégsem kolibrik szövik  nem kolibrik szövik a szélerőmű propellereit és más egyéb alkatrészét , és Lantos miniszter úr is utalt arra, hogy nagyon fontos a helyi közösségekkel az egyeztetés, hiszen azért fontos településképi és esztétikai aggályok is felmerülhetnek.

És azért, ha önökkel egyeztetünk, azt is ki kell emelni, hogy nem olyan egyértelmű akár a klímaaktivisták körében sem az, hogy mennyire támogatják a szélkerekek építését. Greta Thunberg ismert klímaaktivista éppen ez ellen tüntetett, tiltakozott, és gyakorlatilag a számi kisebbség több képviselőjével az év elején blokád alá vonták az energiaügyi minisztérium épületét Norvégiában. Azért tiltakoztak, mert a turbinák működése sérti az ősi rénszarvaspásztor életmódjukhoz ragaszkodó számik jogait, a hatalmas szélerőművek látványa és hangja megijeszti az állataikat, és zavarja az ősi hagyományok gyakorlását. Úgyhogy azt lehet látni, hogy azért ez egy komplex kérdés, ezt nagyon meg kell vizsgálni, és természetesen a zajjal, a madarakkal, és a környezetvédelmi szempontokkal is mindenféle szempontból foglalkozni kell.

Képviselő úr felhozta az európai uniós források kérdését is. Ezzel kapcsolatban szeretném kiemelni, hogy Brüsszelnek eredetileg 17 feltétele volt, a kormány ezeket határidőre teljesítette. Azonban a Bizottság, úgy tűnik, hogy húzza az időt, és újabb és újabb feltételekkel áll elő. Az nagyon szomorú, hogy azért a baloldalon vannak, akik úgy fogalmaznak, hogy hazafias kötelezettségük az, hogy az uniós pénzek ne érkezzenek meg hazánkba. Úgy gondolom, hogy ez nagyon helytelen, és az LMP-frakció, habár (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) nem szavazott nemmel, de következetesen igennel sem minden esetben, úgyhogy szeretném kérni, hogy a jövőben azokat a döntéseket segítsék, amelyek az európai uniós források megérkezését szolgálják. Köszönöm szépen, hogy meghallgatott. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Megköszönöm miniszterhelyettes asszony válaszát. Megkérdezem képviselő urat, elfogadjae a miniszterhelyettesi választ.

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm, elnök úr. Mindegyik utalására válaszként szeretném azzal kezdeni, hogy mi mindig következetesek voltunk abban, hogy az európai uniós források járnak a magyar embereknek. Senki nem folytathat a mi meggyőződésünk szerint olyan politikát, hogy elvegye az Európai Uniótól ezeket a forrásokat.

Mi mindig amellett érveltünk, hogy egy korrupt kormány hibái, bűnei miatt nem lehet magyar embereket megbüntetni, tehát ezzel kapcsolatban következetesek voltunk. Sajnos ebben a ciklusban nincs európai parlamenti képviselete az LMP-nek, de ha lenne, akkor ennek megfelelően a korrupció feltárásának az ügyét helyeznénk előtérbe, és nem a források megvonását.

Én azt gondolom, hogy az is egyértelmű és egyetértünk benne, hogy a napenergia mellé a szélenergia egy nagyon fontos kiegészítő energiaforrás lenne, ami növelné az energiabiztonságot. Azzal is egyetértünk, hogy a helyi önrendelkezést biztosítani kell, tehát helyi szinten meg kell adni a lehetőséget a szabályozásba való beleszólásnak. Ugyanakkor látva azt, hogy ez valóban egy olyan komplex kérdés, hogy ez meghaladja a kormánynak az úgymond szakpolitikai felkészültségét, hogy ezzel kapcsolatban egy szabályozást megalkosson, én azt javaslom, hogy a rendelkezésre álló kiváló magyar szakemberek segítségét kérjék abban, hogy a szabályozás mielőbb megszülessen. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.)

És mivel konkrét választ nem kaptam, elnök úr, ezért nem is tudom elfogadni államtitkár asszony válaszát. Köszönöm szépen. (Taps az LMP padsoraiból.)




Felszólalások:   70-79   80-85   86-91      Ülésnap adatai