Készült: 2024.05.09.08:00:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

62. ülésnap (2023.05.02.),  290-291. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:39


Felszólalások:   274-289   290-291   292-293      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm az előterjesztő hozzászólását. Tisztelt Országgyűlés! A határozathozatalokra a szerdai ülésnapon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Mai napirendi pontjaink tárgyalásának végére értünk.

Most a napirend utáni felszólalások következnek. Napirend utáni felszólalásra jelentkezett Keresztes László Lóránt, az LMP képviselőcsoportjából: „Az épített örökségünk védelméről” címmel. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Most egy olyan javaslatkezdeményről kell beszélnünk, ami, mondhatjuk, hogy példátlan, és minden szempontból ellentétes a magyar nemzeti érdekekkel.

Ugye, hallhattunk egy olyan kormányzati tervet, amely előkészítés alatt áll, és mondhatjuk, hogy a sajtón keresztül kiszivárogtatták, ami arról szól, hogy 12, állami tulajdonban lévő, csodálatos, műemlék besorolású és egyébként rengeteg közpénzből felújított kastélyt magánszereplőknek juttatna. Tehát arra készül  Lázár János javaslatára egyébként  a kormány, hogy ezeket a csodálatos épületeket, az épített örökségünk részét képező épületeket magánosítja, kiszervezi, privatizálja úgy, hogy konkrétan nem kér cserébe semmit.

Ez a javaslat kiszivárgott, hetek óta kering a sajtóban. Én több alkalommal tettem föl a kérdést, és megerősítették ezt illetékes kormánytagok, illetve különböző sajtóorgánumokon keresztül Lázár János maga is elismerte, hogy bizony előkészítés alatt áll egy ilyen tervezet.

Teljesen világos számunkra, hogy ezek a csodálatos épületek a nemzeti vagyonunk részét képezik, kulturális, épített örökségünk részét képezik, és a mi meggyőződésünk az, hogy a nemzeti vagyont nem elkótyavetyélni kell, nem kiosztani kell a politikai és gazdasági holdudvarnak, hanem vigyázni kell rá, óvni kell, és gyarapítani kell.

Az a javaslat, ami ilyen módon előkészítés alatt áll  bár még nem nyújtották be az Országgyűlés elé , nem lenne más, mint a nemzet meglopása. Én azt gondolom, hogy mindannyiunknak közösen, minden erővel meg kell küzdeni azért, hogy ez a gyalázatos javaslat soha ne valósulhasson meg.

Az teljesen világos egyébként, hogy ez a javaslat nem csak, mondjuk úgy, hogy ellenzéki politikusok számára elfogadhatatlan. Én rengeteg szakemberrel, rengeteg, a műemlékvédelem vagy a műemlékek gondozása területén dolgozó szakemberrel beszéltem, és őszinte megdöbbenéssel fogadták ezt a kezdeményezést, és mindazok az emberek egyébként, akik tisztelik-szeretik ezeket a műemlékeket, akik egyébként sok időt töltenek azzal, hogy felkeressék ezeket a csodálatos épületeket, és amúgy vigyék a hírét nemzeti büszkeségeinknek.

Egyébként kormánypárti politikusok is felemelték a szavukat a tervezett javaslat ellen. L. Simon László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója, az Orbán-kormány volt államtitkára is úgy fogalmazott egy írásában, hogy ragaszkodunk ahhoz, hogy a nemzeti vagyon részét képező csodás épületeink a közösség tulajdonában és kezelésében maradjanak. Ha sok mindenben nem is, de ebben mindenképpen egyetérthetünk L. Simon László véleményével.

A kiszivárgott törvénytervezet vagy a kiszivárogtatott törvénytervezet olyan csodálatos műemlék épületeket privatizálna, mint Bajnán a Sándor-Metternich-kastély, Dég esetében a Festetics-kastély, Füzérradványon a Károlyi-kastély, Komlódtótfalu esetében a Becsky-Kossuth-kúria, Nádasdladány esetében, a volt Sárladány esetében a csodálatos Nádasdy-kastély, Oroszlány-Majkpusztán az Esterházy-kastély, Sümeg esetében a csodálatos püspöki palota, Szabadkígyós esetében a Wenckheim-kastély, az ország egyik legszebb kastélya, a tatai Esterházy-kastély, a tiszadobi Andrássy-kastély vagy éppen a tuzséri Lónyay-kastély mind azok között szerepel, amit Lázár János a tervei szerint ingyen átpasszolna magánszereplőknek vagy vagyonkezelésbe adna.

Néhány példát említhetünk, hogy mi pénzekbe került, mennyi adófizetői pénzbe került ezeknek az épületeknek a felújítása. A dégi Festetics-kastélyra 1,8 milliárd forint uniós és 1,5 milliárd forint hazai forrást fordítottak. Ezekből a forrásokból csodálatosan felújították egyébként a Pollack Mihály tervei alapján készült kastélyt, ami egyébként elképesztő, az ország legnagyobb angolparkjában fekszik. A tervezet egyébként ezeket a parkokat is, erdőket is, melléképületeket, istállókat mind-mind ingyen magánszereplőknek juttatná. Ez egészen elképesztő és teljes mértékben elfogadhatatlan elképzelés.

Legutóbb is, amikor felszólaltam ez ügyben és kérdeztem az egyik államtitkárt, akkor arról beszéltek, hogy a kormány azt a feladatot rótta Lázár Jánosra, hogy próbáljon ezen épületek fenntartása érdekében többletforrások bevonásáról gondoskodni. Nos hát, ez valóban fontos feladat. Megtörtént  nagyon helyesen  ezeknek a kastélyoknak a renoválása, felújítása. Csodálatos állapotban van ez a 12 kastély, és valóban meg kell találni a költségvetésből a forrásait, hogy ezek a kastélyok megőrizhessék a közfunkciókat, ezek a kastélyok nyitva álljanak minden ember előtt, aki ezeket meg akarja csodálni kívülről vagy belülről, de soha nem lehet mindez indok arra, hogy ezeket a kastélyokat elpasszolják, ezeket a kastélyokat idegen emberek kezébe adják.

Ezért én ismét csak azt tudom mondani, hogy ez elfogadhatatlan, és nagyon-nagyon bízom benne, hogy akár önkormányzatok, akár más kormánypárti szereplők is felszólalnak. Én a magam részéről azt tudom ígérni, hogy minden erőnkkel meg fogunk küzdeni, együttműködve a magyar emberekkel annak érdekében, hogy ezeket a csodálatos épületeket megőrizhessük a magyar nemzet kezében. Köszönöm a türelmét, elnök úr.




Felszólalások:   274-289   290-291   292-293      Ülésnap adatai