Készült: 2024.05.09.19:11:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

62. ülésnap (2023.05.02.),  2-4. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:21


Felszólalások:   1   2-4   5-8      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Engedjék meg, hogy a felszólalásomat azzal kezdjem, hogy a frakciónk nevében részvétünket fejezzük ki Bajkai István képviselő úr halála miatt, és a korábbi országgyűlési képviselők halála miatt.

Rátérve a napirend előtti felszólalásomra: múlt héten, csütörtökön lemondott Schadl György, a Bírósági Végrehajtói Kar elnöke és a kar teljes elnöksége. Azt követően mondott le Schadl György, hogy a kormányoldal őt, mondhatjuk, hogy foggal-körömmel védte az elmúlt időszakban.

Nagyon sok vitát folytattunk az elmúlt időszakban plenáris ülésen, bizottsági üléseken is azzal kapcsolatban, hogy mennyire méltatlan és elfogadhatatlan az a helyzet, hogy egy ilyen ember betölti ezt a fontos közjogi pozíciót. Így azt tudjuk mondani, hogy fontos lépés, mindenképpen örömteli lépés, hogy ez megtörtént, és korántsem csak szimbolikus, tehát ennek konkrétan van jelentősége, hogy ez megtörtént. Ugyanakkor nem feledhetjük el, hogy rengeteg tennivalónk van még, rengeteg tennivalója van egyébként a felelősöknek a tekintetben, hogy a végrehajtói maffia által okozott rengeteg kárt valamilyen módon megpróbálják enyhíteni, és nagyon-nagyon fontos és sürgető feladat a végrehajtás teljes rendszerének újragondolása és átalakítása. Nagyon fontos, hogy végre világos válaszokat adjanak a rengeteg felmerülő kérdésre mindazoknak, akiknek az életét tönkretették a korrupt végrehajtók az elmúlt sok-sok év során.

Úgy gondoljuk, hogy a legfontosabb feladat az új törvényi szabályozás megalkotása, tehát szerintünk nem kozmetikázni kell a törvényeket, hanem egy teljesen új jogszabályi környezetet kell kialakítani. Nagyon fontos, hogy világosan lássa a magyar társadalom a politikusok érintettségét, tehát mely politikusok lehetnek azok, akik akár, mondjuk, részt vettek végrehajtók korrupt kinevezésében. Az is világos és nagyon-nagyon fontos feladat, hogy azokat, akiket korrupt végrehajtók törvénytelenül fosztottak meg a vagyontárgyaiktól, kártalanítani lehessen.

Mivel nagyon sok a megválaszolatlan kérdés, én a napirend előtti felszólalásomat arra szentelem, hogy ezeket a kérdéseket feltegyem államtitkár úr felé, bízva abban, hogy érdemi válaszokat kaphatunk végre. Államtitkár úr egy vita során elismerte, hogy rossz a törvényi szabályozás. Miért nem tettek semmit ennek a megváltoztatása érdekében, államtitkár úr? Nem olyan régen, két hete egy kérdés során panaszt nyújtott be felém államtitkár úr, hogy túl sok kérdést teszek fel.

(13.10)

Államtitkár úr, miért nem válaszolnak ezekre a kérdésekre? Miért tagadják meg folyamatosan, miniszter asszony és ön is a válaszokat? Még arra sem született válasz, hogy a miniszter asszony találkozotte Schadl Györggyel. Miért nem lehet erre a kérdésre egy világos választ adni?!

Nem olyan régen miniszterelnök úr Toroczkai frakcióvezető úr kérdésére azt válaszolta, hogy önök várják a jobbító szándékú javaslatokat, államtitkár úr pedig nekem egy múlt nyári vitán azt mondta, hogy meg lehet változtatni a törvényeket. Gyakorlatilag biztattak minket, hogy nyújtsunk be indítványokat, mégis leszavaztak, és most is leszavaznak minden indítványt, ami a bírósági végrehajtás rendszerére vonatkozik. Miért történik ez, tisztelt államtitkár úr?

Többször felhívtuk a figyelmet, hogy jelenleg is rengeteg probléma van a jogszabályi környezettel, és konkrétan törvénysértő az a helyzet, ami most történik. Tudjuk azt, hogy az újonnan esküt tett végrehajtóknak egy hónap elteltével a végrehajtói kar elnöke előtt kell esküt tenni, és nyilván szimbolikus lenne, ugye, a börtönben esküt tenni a végrehajtóknak, de ez nem túl életszerű, tehát nyilván ez nem történt meg, ezért mi úgy látjuk, hogy ezek a végrehajtók törvénytelenül működnek.

Ön azt javasolta a legutóbbi vita során, hogy ha én ezt törvénytelennek érzékelem, akkor forduljak a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságához. Én ezt meg is teszem, államtitkár úr, mert én törvénytelennek tartom ezt a helyzetet. De miért nem teszi meg az Igazságügyi Minisztérium?

Ami a kérdésemnek talán a legfontosabb része, államtitkár úr, hogy ön egy kicsit a felelősséget megpróbálta az Igazságügyi Minisztériumról hárítani, és azt mondta, hogy nem feladata az Igazságügyi Minisztériumnak, hogy ebben a kérdésben rendelkezzen. Nos, egy 2022-es kormányrendelet pontosan meghatározza a kormánytagok feladat- és jogkörét. Az igazságügyi miniszter asszony feladata a végrehajtás rendszerével kapcsolatban a jogszabályok indítványozása, tehát a jogszabályi környezettel kapcsolatos indítványtétel. Önök ezzel nem értenek egyet?

Ha önök úgy gondolják, hogy nem feladata az Igazságügyi Minisztériumnak indítványokat megfogalmazni, akkor önök szerint ki felel ezért? Mikor várható, hogy egy új végrehajtói törvény születik meg? Ki felel ennek a megalkotásáért, és hogyan kerülnek majd ebbe az új törvénybe bele mindazok a garanciák, amelyek most teljes mértékben hiányoztak, és amelyek lehetővé tették azt, hogy korrupt végrehajtók sok ezer magyar ember, magyar család életét tegyék tönkre? A kérdésének talán a legfontosabb része, hogy hogyan és miképpen történik meg azoknak a kártalanítása, akiket a korrupt végrehajtók egyértelműen és igazolhatóan törvénytelen módon semmiztek ki vagy fosztottak meg a vagyonuktól?

Tisztelt Államtitkár Úr! Én arra kérem, hogy érdemben válaszoljon a feltett kérdésekre, hiszen nem nekem tartozik válasszal, hanem mindazoknak, akiknek az életébe beavatkoztak ezek a végrehajtók, vagy akik éppen most vívják a küzdelmüket adott esetben korrupt végrehajtókkal szemben. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps az LMP, az MSZP és a Momentum soraiból.)

ELNÖK: Répássy Róbert államtitkár úr fog válaszolni. Parancsoljon!

DR. RÉPÁSSY RÓBERT igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Eddig is mindig érdemben válaszoltunk a kérdéseire. Az a tény, hogy az elmúlt héten lemondott a végrehajtói kar elnöksége, éppen azt támasztja alá, amit eddig mindig önnel is tájékoztatásképpen közöltünk, tudniillik, hogy a végrehajtói kör vezetőit a végrehajtói kar tagsága választja meg, csak ők dönthetnek úgy, hogy visszahívják az elnöküket, vagy új elnökséget választanak. Most ez meg fog történni. A végrehajtásról szóló törvény szerint 30 napon belül egy tisztújításra kerül sor. Bízunk benne, hogy a végrehajtói kar olyan tisztségviselőket választ, akik a törvényes rendet, a végrehajtókkal szemben joggal elvárható törvényes rendet biztosítani fogják.

Ami pedig a végrehajtói tevékenységgel kapcsolatos jogszabályokat és a jogi helyzetet illeti, többször említettem már önnek, és ön is most idézte, hogy a bírósági végrehajtásról szóló törvény, egészen pontosan annak 230. §-a úgy rendelkezik, hogy a végrehajtási szervezet feletti felügyeletet a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága látja el. 2021. október 1-je óta az Országgyűlés döntése értelmében ez a szervezet, tehát a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága jogosult megtenni, és köteles megtenni minden olyan intézkedést, amely a végrehajtók működésének törvényességével kapcsolatos.

Hozzáteszem, hogy a végrehajtók működésével kapcsolatos panaszokat, a végrehajtók működésével, tevékenységével kapcsolatos jogsértések esetleges kivizsgálását nemcsak a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága, hanem a bíróság, mégpedig a végrehajtó székhelye szerint illetékes törvényszék elnöke jogosult kivizsgálni. Ha valakinek ilyen típusú bejelentése van, akkor azt a végrehajtó székhelye szerinti törvényszék elnökének megteheti, a végrehajtó székhelye szerinti törvényszék elnöke akár fegyelmi eljárást is kezdeményezhet, amennyiben ilyen szabálysértésről lenne tudomása.

Természetesen mindenki, aki a végrehajtással kapcsolatba kerül, jogosult arra, hogy végrehajtási kifogást terjesszen elő, tehát a jogorvoslati forma a végrehajtási kifogás. Ezt a végrehajtást elrendelő bíróságnál tudják előterjeszteni. Tehát hogyha valaki úgy érzi, hogy a jogait nem tartja tiszteletben a végrehajtó, legyen az egyébként adós vagy végrehajtást kérő, mind a két fél fordulhat a bírósághoz végrehajtási kifogással, hiszen azt a követelést, amit a végrehajtó behajt, azt a követelést sok esetben a bíróság ítélte meg, a bíróság jogerős ítéletéről van szó, esetleg más közokiratba foglalt követelésről van szó, például közjegyzői okiratba foglalt követelésről. Tehát nagyon fontos tudni mindenkinek azt, hogy a végrehajtó nem hajthat végre mást, csak az úgynevezett végrehajtható okiratok alapján hajthat be bármilyen követelést. Ezek a végrehajtható okiratok elsősorban a bíróságtól származnak, másodsorban a közjegyzőktől, és még vannak esetleg más esetek is, de ezek ellen van jogorvoslatnak helye.

Amit még szeretnék elmondani ezzel kapcsolatban, hogy a végrehajtási eljárásról az Országgyűlés törvényben rendelkezett még 1994-ben. Azóta sokszor módosult ez a végrehajtási törvény. Természetesen külön kell választanunk a végrehajtási szervezetre vonatkozó szabályokat, és külön kell választanunk magára a végrehajtási eljárásra, a végrehajtás menetére vonatkozó szabályokat.

(13.20)

A végrehajtás menetében számos jogorvoslatra van lehetőség. Én kérek mindenkit arra, ne higgyen azoknak, akik úgy állítják be, hogy ha majd a végrehajtási szervezet megváltozik, akkor a velük szembeni végrehajtásnak az lesz a következménye, hogy az adósságot nem kell megfizetni. Ezt nem tudom ígérni, tehát mindenkinek meg kell fizetnie az adósságot. Nagy hibának tartanám, ha olyan felelőtlen politikusi nyilatkozatok hangzanának el, amelyek azt a látszatot keltik, hogy itt nincs semmi kötelességük az adósoknak, hanem pusztán csak meg kell változtatni a végrehajtás szervezetét, és akkor majd mentesülnek a tartozás alól. Ezt soha egyetlen jogállamban sem lehet megengedni! Gondoljanak bele, hogy milyen jogerős ítéletekről, például gyermektartásdíj-fizetési kötelezettségről lehet szó, ilyen esetben mindig kötelesek vagyunk a jogerős ítéletet és a végrehajtást tiszteletben tartani.

Ezzel együtt is úgy gondolom, hogy az Országgyűlés és a kormány mindent meg fog tenni azért, hogy a végrehajtást törvényes, fegyelmezett, tisztességes mederben tartsuk. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   1   2-4   5-8      Ülésnap adatai